MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100 rocznica zaślubin Polski z morzem. Stulecie powrotu Pomorza w granice Polski. Rocznicowe wydarzenia: galerie zdjęć, filmy 10.02.2020

reporterzy Dziennika Bałtyckiego
Rok 2020 jest Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku. Całe Pomorze świętuje to wydarzenie oraz stulecie powrotu Pomorza w granice Polski. Zobaczcie program uroczystości, relacje i zdjęcia z poszczególnych wydarzeń!

PONIEDZIAŁEK, 10 LUTEGO 2020

Andrzej Duda na uroczystościach w Wejherowie

Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczył w Wejherowie w uroczystościach 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Podczas jego przemówienia panowała "gorąca" atmosfera. Z tłumu dochodziły zarówno gwizdy, jak i oklaski.

Symboliczny gest wrzucenia przez generała Józefa Hallera pierścienia do morza miał miejsce 10 lutego 1920 roku w Pucku. Setna rocznica zaślubin Polski z morzem to ważna data – nie tylko dla regionu, ale całego kraju. To wydarzenie oznaczało powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej. W 2020 roku w wielu miejscowościach, m.in. w Wejherowie obchodzimy setną rocznicę tego wydarzenia.

W grodzie Wejhera uroczystości rozpoczęły się przed ratuszem na placu Jakuba Wejhera rekonstrukcją powitania wojsk gen. Józefa Hallera wjeżdżających do Wejherowa w 1920 roku, przez Antoniego Abrahama. Następnie na wejherowski rynek przybył prezydent RP Andrzej Duda, którą swój udział w uroczystościach rozpoczął od złożenia kwiatów pod pomnikiem założyciela miasta Jakuba Wejhera oraz wygłoszeniem okolicznościowego przemówienia.

Wprawdzie aura nie była sprzyjająca, to na placu Wejhera panowała "gorąca" atmosfera. Podczas przemówienia prezydenta z tłumu było słychać zarówno gwizdy, jak i oklaski.

100 rocznica zaślubin Polski z morzem. Stulecie powrotu Pomo...

Prezydent Andrzeja Duda we Władysławowie

- Niech żyje Rzeczpospolita, niech żyją Kaszubi, niech żyje polski Bałtyk. Dziękuję - mówił we Władysławowie prezydent Andrzej Duda otoczony wianuszkiem mieszkańców. Głowa państwa znalazła czas, by w trakcie 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem spotkać się z mieszkańcami.

Prywatna wizyta w Hallerówce - dawnym domu generała Józefa Hallera, które jest oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej, a w roli przewodnika dyrektor Mirosław Kuklik. Tak we Władysławowie czas spędzał prezydent Andrzej Duda.

Wcześniej głowa państwa złożyła wiązanki pod pomnikami dwóch ważnych dla naszej historii postaci - Antoniego Abrahama i Błękitnego Generała.

Burmistrz Roman Kużel przypomniał o morskim i rybackim charakterze Władysławowa. I tym, że to Władysław IV nakazał w tej okolicy budowę portu, w 1937 roku - trzy wieki po tamtym wydarzeniu - królewskim imieniem nazwano największy port rybacki II Rzeczpospolitej.

- Port, który przyczynił się do rozwoju ówczesnej Wielkiej Wsi, letniska Hallerowo, Cetniewa i osiedla Szotland - wyliczał burmistrz. - Jakże wspaniała jest historia tej ziemi, której nadano wspólną nazwę: Władysławowo.

Prezydent Andrzej Duda wygwizdany w porcie w Pucku, "Szczęść Wam Boże, Kaszubi"

Najpierw walka z parasolem, potem niemal przekrzykiwanie tłumu skandującego „będziesz siedział”, „wypad”, „kłamca” czy „konstytucja” - prezydent Andrzej Duda wizyty w puckim porcie rybackim nie będzie wspominał miło. Podczas 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem nie brakowało kąśliwych akcentów.

Prezydenckie przemówienie zamykało część obchodów 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem w Pucku. Gdy Andrzej Duda zmierzał w kierunku specjalnie przygotowanego podium z drugiego brzegu portowego basenu ruszyła fala okrzyków. Sympatycy Komitetu Obrony Demokracji - zaoptrzeni m.in. w gwizdki i megafony niespecjalnie przebierali w słowach.

100 rocznica zaślubin Polski z morzem. Stulecie powrotu Pomorza w granice Polski. Rocznicowe wydarzenia: galerie zdjęć, filmy 10.02.2020
fot. Piotr Niemkiewicz

- „Będziesz siedział”, „wypad”, „kłamca”, „konstytucja” - takie hasła docierały na drugi brzeg.

Prezydent świetnie je słyszał, ale starał się nie zwracać na krzyczący tłum uwagi. Delikatnie odwrócił się w stronę gospodarzy i gości poniedziałkowych uroczystości (10.02.2020), podniósł głos i niezrażony kontynuował swoje przemówienie.

Andrzej Duda w Pucku zauważał rolę Kaszubów.

- Chce pokłonić się Pomorzu, Kaszubom, ludziom tej ziemi, pokoleniom i grobom tych, którzy o Polskę i polskość tutaj walczyli - mówił mając w tle Zatokę Pucką.- Bóg wam zapłać za waszą służbę, za waszą niezłomną wierność Pomorzu, Polsce, Bałtykowi; za to wszystko, dzięki czemu możemy być także tu dzisiaj, razem stać na polskim wybrzeżu, nad Zatoką Pucką, patrząc na wody zatoki i wody Bałtyku, tego małego i wielkiego morza i być razem z wami, trzymając się za ręce mówić: "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy". Szczęść wam Boże, Kaszubi.

Prezydent RP odsłonił tablicę Antoniego Miotka

Po godz. 10 prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę Antoniego Miotka, puckiego i kaszubskiego działacza, kupca i polityka. W Pucku prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszyła m.in. wnuczka Antoniego Miotka - Grażyna Miotk-Szpiganowicz.

Na Starym Rynku w Pucku na prezydenta Andrzeja Dudę czekały tłumy - nie tylko pucczan i mieszkańców powiatu puckiego, ale też gości, którzy przyjechali z Trójmiasta, Brus, Chojnic, Lęborka. Prezydenta przywitały owacje, ale też gwizdy niezadowolenia. A także kaszubskie transparenty ("My Kaszubi, my naród" i "Droga do morza prowadzi przez serca Kaszebów") oraz czarno-złote flagi.

Powitanie generała Hallera i przemarsz na Stary Rynek w Pucku

Burmistrz miasta Pucka Hanna Pruchniewska, wielu innych samorządowców, a także harcerze, żołnierze,przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, klubów i zrzeszeń, uczniowie i mieszkańcy powiatu puckiego powitali o godz. 9.45 generała Hallera na puckim dworcu.

Na słynnego generała czekały tysiące osób, a gdy wsiadł już na swojego konia i w obstawie podążył ulicami miasta, tłumy pomaszerowały za nim, by dotrzeć na Stary Rynek w Pucku.

Tuż przed samym przyjazdem generała Hallera w mieście szalała wichura i lał deszcz, co stawiało obchody 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem w Pucku pod znakiem zapytania. Jak tylko pociąg wiozący generała Hallera zawitał do Pucka, wiatr się uspokoił, przestało padać, a zza chmur wyszło słońce.

Zabytkowy pociąg jedzie z Gdańska do Pucka

O godz. 7.20 na Dworzec Główny w Gdańsku wjechał parowóz podobny do tego, którym generał Józef Haller 100 lat temu przyjechał z Torunia do Gdańska, a następnie pojechał do Pucka. Tam dokonano zaślubin Polski z morzem i Pomorze wróciło w granice Rzeczpospolitej.

Władze Samorządu Województwa Pomorskiego wraz z rekonstruktorami jadą właśnie do Pucka, żeby uczcić rocznicę tamtych wydarzeń. Drewnianym pociągiem jadą m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, pomorscy radni Jan Kleinszmidt, Grzegorz Grzelak i Karol Guzikiewicz.

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z PODRÓŻY ZABYTKOWYM POCIĄGIEM GDAŃSK-PUCK

NIEDZIELA, 9 LUTEGO 2020

Gen. Haller odebrał dwa pierścienie od władz Gdańska

9 lutego 1920 r. starosta pomorski dr Józef Wybicki wręczył generałowi dwa platynowe pierścienie, z których jeden dzień później zatopiono w wodach Bałtyku na znak zaślubin z II RP.

100 lat później, w geście upamiętnienia tych wydarzeń, pierścienie przekazali na ręce gen. Hallera marszałek Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

Historyczny festyn w Gdańsku

.

Od godz. 12 mieszkańcy Gdańska świętują 100. rocznicę marszu polskiego wojska na północ, w kierunku odzyskanego Bałtyku. Dokładnie 100 lat temu na Dworzec Główny wjechał pociąg z gen. Józefem Hallerem, który spotkał się z gdańską Polonią i władzami nowej administracji woj. pomorskiego. Z tej okazji na 5 peronie zorganizowano festyn historyczny.

Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego

O godz. 11 w Sali im. L. Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Gdańsk rozpoczęła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego dla uczczenia 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem.

Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego dla uczczenia 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem, 9 lutego 2020 r.

Setna rocznica zaślubin z Bałtykiem. Uroczysta sesja Sejmiku...

Oprócz pomorskich radnych, wzięli w niej udział przedstawiciele samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. Nie zabrakło też senatorów i posłów, którzy reprezentują Pomorze w parlamencie, a także m.in. członków organizacji pozarządowych. W sesji uczestniczyła również Małgorzata Kidawa - Błońska, kandydatka PO na prezydenta RP.

Sesję rozpoczął film, który przypomniał wydarzenia sprzed stu lat.

Przeczytaj relację ze specjalnej, uroczystej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego

Wystawa w Muzeum Ziemi Puckiej

O godz. 12.30 w Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, w Pucku przy Starym Rynku 28 odbędzie się otwarcie wystawy „Idziemy nad polskie morze - zaślubiny Polski z morzem, Puck 1920 r.”. Są na niej oryginalne dokumenty, fotografie i zabytki ukazujące ten ważny historyczny moment.

Niezwykła wystawa w Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy

Wzbogacą ją multimedialne formy przekazu. Wystawa została dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe - wspieranie działań muzealnych".

Zaślubiny Polski z morzem. Galerie archiwalnych zdjęć

SOBOTA, 8 LUTEGO 2020

Laserowy pokaz na Starym Rynku w Pucku

Spektakl Laserowe Stulecie rozświetlił Stary Rynek w Pucku. A dla mieszkańców i gości był m.in. okazją do nietypowej lekcji historii. Laserowo-ognisto-muzyczny pokaz był jednym z wydarzeń towarzyszących 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.

Władysławowo: Zaślubinowy Honorowy Pobór Krwi.

59 osób, w tym piątka debiutantów i w efekcie 21600 ml krwi - tak zakończył się sobotni Zaślubinowy Honorowy Pobór Krwi (8.02.2020), na który zaprosili ochotnicy z Miejskiego Klubu HDK PCK Władysławowo.
Lutowa akcja byłą wyjątkowa, bo wpisała się w cykl "100 Litrów Krwi Na 100-lecie Zaślubin Polski z Morzem".

- Chwalimy się... bo jest czym - komentują zadowoleni krwiodawcy z Władysławowa. - W sobotę zarejestrowało się aż 59 osób, z czego krew oddało 48. Wśród nich byłą piątka debiutantów.
- Łączny wynik 21600 ml drogocennego leku, który dorzucamy do puli 100 litrów krwi na 100 lecie zaślubin Polski z morzem - wyliczają w Miejskim Klubie HDK PCK Władysławowo i zachęcają do kolejnego wsparcia.
- Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy 4 kwietnia, gdzie również będzie można oddać w ramach poboru zaślubinowego, gdyż akcja trwa do 15 kwietnia.

Kociewski Bal Niepodległości na zamku w Gniewie

Bal w murach Zamku w Gniewie nawiązał do jubileuszu 100. rocznicy powrotu Kociewia do Macierzy. Wieczór uświetnił wystrzał z armaty w asyście husarzy konnych oraz przemowa Jarosława Struczyńskiego, kasztelana Zamku.

Charytatywny Kociewski Bal Niepodległości rozpoczęto, jak tradycja nakazuje - polonezem, a do tańca grał Zespół Rarytas Live Band. Podczas Balu odbyła się aukcja dzieł artystycznych, pamiątek i innych przedmiotów przekazanych przez samorządy z Kociewia. Dochód z aukcji przeznaczony jest na pomoc Polakom mieszkającym na Wschodzie. Lata zaborów, walki o niepodległą Polskę, skazały wielu naszych Rodaków na zsyłkę w głąb Rosji Sowieckiej. Zebrane podczas Balu środki mają pomóc potomkom Polaków, którzy walczyli o naszą wolność, a którzy dzisiaj zmagają się z trudnościami codziennego życia.

Pucki Bal Zaślubinowy

W sobotni wieczór (8 lutego 2020) uczestnicy Puckiego Balu Zaślubinowego ubrani w stroje stylu lat 20. bawili się i świętowali w ramach obchodów setnej rocznicy Zaślubin Polski z morzem.

Więcej zdjęć z sobotniego Puckiego Balu Zaślubinowego

Bal Zaślubinowy w Pucku rozpoczął się wspólnym polonezem, później muzyka z lat 20. umilała czas w przerwach pomiędzy oczarowującymi występami i pokazami. Goście balu wzięli też udział w zabawie, która polegała na zebraniu czterech pieczątek na specjalnej karcie. By je zdobyć, trzeba było skorzystać z fotobudki, "zatańczyć" charlestone'a, znaleźć miejsce swojego zamieszkania na bezimiennej mapie Pucka oraz ucharakteryzować się na styl lat 20. (makijaż dla pań i wiązanie krawatów dla panów). Wypełnione karty można było wymienić na nagrody.

Pucki Bal Zaślubinowy

Obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Pucki Bal Za...

Uroczystości w Kartuzach

W sobotę w stolicy Kaszub odbyły się uroczyste obchody, upamiętniające powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej. Uroczystości w Kartuzach rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych oraz delegacji spod Urzędu Miejskiego na Rynek. Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP w Kartuzach przedstawiciele szkół, stowarzyszeń oraz samorządów z całego powiatu kartuskiego ruszyli ulicami miasta. Wśród obecnych tego dnia gości znaleźli się też m.in. wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, senator RP Stanisław Lamczyk oraz posłanka Magdalena Sroka.

Kartuzy. 100. rocznica powrotu Kaszub do Macierzy

100. rocznica powrotu Kaszub do Macierzy. Uroczystości w Kar...

Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach, przybliżyła wszystkim zebranym okoliczności świętowanej rocznicy.

- O ile nasi rodacy po I wojnie światowej w 1918 roku mogli się już cieszyć w z wolności, o tyle my, Kaszubi, musieliśmy na tę wolność czekać do 1920 roku - mówiła Barbara Kąkol, zapraszając też do obejrzenia otwartej w muzeum wystawy, poświęconej właśnie przyłączaniu Pomorza do Macierzy.

Generał Józef Haller na tczewskim rynku, 4 lutego 1920

Zdjęcia z albumu "Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej"...

Całe Pomorze świętuje setną rocznicę zaślubin Polski z morzem

Komentarz redaktora naczelnego:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki