Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WYBORY 2011: Pomorscy senatorowie (NIEOFICJALNA LISTA)

Daria Jankiewicz
Przedstawiamy prawdopodobną listę pomorskich senatorów. Na oficjalne wyniki trzeba jednak jeszcze poczekać.

Pomorscy senatorowie (prawdopodobna lista)

Bogdan Borusewicz
Urodził się w 1949 roku w Lidzbarku Warmińskim. W 1958 roku zamieszkał w Sopocie, gdzie ukończył szkołę podstawową. Później poszedł do Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni i studiował historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Wśród przyjaciół nazywany jest "Borsukiem". Był jednym z liderów opozycji z czasów PRL, w latach 70. działał w KOR i Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. Borusewicz był głównym organizatorem sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej. To on wyznaczył osoby, które rozpoczęły strajk, przygotował ulotki i ustalił datę. Po 13 grudnia 1981 r. zaliczany był do najważniejszych przywódców podziemnej Solidarności.

W latach 1993-2001 był posłem na Sejm. Pełnił funkcję wiceministra spraw wewnętrznych i zajmował się m.in. reformą policji. W 2001 roku został wicemarszałkiem i członkiem Zarządu Województwa Pomorskiego.

WYBORY 2011: Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz - prawdziwa legenda Solidarności

W 2005 roku uzyskał mandat senatorski jako kandydat niezależny. Popierany zarówno przez PiS jak i PO, został wybrany na marszałka Senatu VI kadencji. W 2007 po raz kolejny otrzymał mandat senatora. W czerwcu 2011 roku poinformował o wstąpieniu do Platformy Obywatelskiej.

Wraz ze swoją zmarłą małżonką został obdarzony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Prywatnie Borusewicz jest miłośnikiem gór i wędrówek z plecakiem.

Kazimierz Kleina
Startował na senatora z ramienia Platformy Obywatelskiej. Urodził się w 1958 roku w Sierakowicach. Obecnie mieszka w Łebie. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Lęborku, a następnie studiował na Uniwersytecie Gdańskim. Już w czasach studenckich był aktywnym działaczem kaszubsko-pomorskim. Z wykształcenia jest ekonomistą i historykiem.

Kiedy skończył studia, rozpoczął pracę jako nauczyciel w Żukowie. W 1990 roku został burmistrzem Łeby, a później wojewodą słupskim. Po odwołaniu z tej funkcji pracował w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową, a w 1997 roku wybrano go na senatora. Po zakończeniu kadencji został dyrektorem Urzędu Morskiego w Słupsku i radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego.

WYBORY 2011. Senator Kazimierz Kleina silnie związany z Kaszubami

W wyborach parlamentarnych w 2005 roku wybrano go na posła. W Sejmie i Senacie pracował m.in. w Komisji Gospodarki Narodowej, Komisji Finansów Publicznych, Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W wyborach w 2007 po raz kolejny został wybrany na senatora. W Senacie ubiegłej kadencji był przewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz członkiem Komisji Gospodarki Narodowej.

Kleina jest także założycielem i przewodniczącym Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego i członkiem Klubu Senatorów Platformy Obywatelskiej.

Czytaj również:
Pomorskie SLD: Rozczarowani wynikami wyborów (ZDJĘCIA)
Pomorski PiS: Jęk zawodu po wynikach wyborów (FILM, ZDJĘCIA)
WYBORY 2011: Ruch Palikota w Sejmie (ZDJĘCIA Z POMORSKIEGO SZTABU)
PO wygrywa wybory. Największe poparcie na Pomorzu (ZDJĘCIA, FILMY)
Roman Zaborowski
Kandydat z ramienia PO. Urodził się w 1956 roku. Dyplom magistra inżyniera budownictwa lądowego uzyskał w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Koszalinie. Na Politechnice Koszalińskiej skończył też studia podyplomowe z rachunkowości. Specjalistyczną wiedzę z zakresu gospodarki przestrzennej gmin, zarządzania oświatą oraz informatyki zdobywał na licznych kursach i szkoleniach.

Karierę zawodową rozpoczął w 1982 roku. Najpierw pracował jako nauczyciel matematyki, a następnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Gostkowie. W latach 1986-1988 zatrudniony był w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta i Gminy w Bytowie. Pracował tam jako wizytator sprawujący nadzór nad szkołami podstawowymi.

WYBORY 2011: Roman Zaborowski liderem do Senatu na Kaszubach (SONDAŻ)

Od 1990 d 1994 r. był starszym wizytatorem w Delegaturze Kuratorium Oświaty w Bytowie, w 1994 roku został wiceburmistrzem tego miasta. Do jego obowiązków należało nadzorowanie pracy wydziałów: inwestycyjnego, komunalnego, gospodarki przestrzennej oraz oświaty, kultury, sportu i promocji.

W 2006 roku został starostą bytowskim, a w 2007 r. wojewodą pomorskim. Funkcję tę sprawuje cały czas.

Zaborowski jest także współzałożycielem stowarzyszenia "Nazaret" w Bytowie oraz członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Roman Zaborowski jest żonaty i ma czworo dzieci. Interesuje się polityką i historią.

Edmund Wittbrodt

Urodził się w 1947 roku w Rumi. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W 1972 roku ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Gdańskiej, a dwa lata później został doktorem nauk technicznych. W 1983 był już doktorem habilitowanym, a w 1991 roku profesorem.

W latach 1976-1977 odbył staż naukowy w Wielkiej Brytanii. Wykładał gościnnie także w USA, Niemczech, Szwecji, Danii, Francji i Szwajcarii.

Od 1972 roku Wittbrodt pracował na Politechnice Gdańskiej. Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Budowy Maszyn, rektorem, przewodniczącym Rady Rektorów Pomorza Nadwiślańskiego i Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, a także wiceprzewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

WYBORY 2011: Senator Edmund Wittbrodt - działa, uczy, chodzi twardo po ziemi

Od 2000 do 2001 r. pełnił funkcję ministra edukacji narodowej. Od 1997 roku jest senatorem. Był członkiem m.in. Komisji Gospodarki Narodowej, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Konwentu Europejskiego ds. Przyszłości Unii Europejskiej, a także posłem do Parlamentu Europejskiego.

Edmund Wittbrodt otrzymał wiele nagród ministra edukacji narodowej oraz ministra nauki. Jest także laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza oraz Honorowym Obywatelem Miasta Rumi.

Prywatnie ma żonę i dwie córki. Interesuje się muzyką i sportem. Chętnie gra na gitarze.

Czytaj również:
Pomorskie SLD: Rozczarowani wynikami wyborów (ZDJĘCIA)
Pomorski PiS: Jęk zawodu po wynikach wyborów (FILM, ZDJĘCIA)
WYBORY 2011: Ruch Palikota w Sejmie (ZDJĘCIA Z POMORSKIEGO SZTABU)
PO wygrywa wybory. Największe poparcie na Pomorzu (ZDJĘCIA, FILMY)
Andrzej Grzyb
Urodził się w 1952 roku w Złymmięsie na Kociewiu. Tam też spędził swoje dzieciństwo. Razem z rodzicami przeprowadził się później do Czarnej Wody, gdzie ukończył szkołę podstawową. Do liceum chodził w Starogardzie Gdańskim.

W 1971 roku rozpoczął studiować filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Wtedy też zadebiutował jako poeta. Jego wiersze publikowane były w prasie wybrzeżowej oraz w pismach dla studentów.

W 1976 roku Andrzej Grzyb wrócił do Czarnej Wody i został nauczycielem języka polskiego. W latach 1979-81 pracował na stanowisku instruktora w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki.

W 1981 roku wrócił do Gdańska, został dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Zblewie. Później pracował jeszcze m.in. jako kierownik redakcji literackiej Krajowej Agencji Wydawniczej Oddział Gdański, sekretarz redakcji Kociewskiego Magazynu Regionalnego, był też wiceprezesem Spółki Autorów i Ilustratorów w Gdańsku i kierownikiem Tczewskiego Domu Kultury.

WYBORY 2011. Senator Andrzej Grzyb promuje Kociewie

W latach 1993-98 pełnił funkcję burmistrza Czarnej Wody. W wyborach samorządowych w 2002 r. został wybrany na radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego z listy koalicji Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. W 2007 r. startował z ramienia PO w wyborach do parlamentu i został wybrany na senatora.

Równolegle z pracą zawodową i działalnością społeczną, cały czas kontynuuje twórczość literacką, która jest mocno związana z ziemią kociewską.

Leszek Czarnobaj
Startował w wyborach z ramienia Platformy Obywatelskiej. Urodził się w 1956 roku w Kwidzynie. Studiował na wydziale Technologii Drewna na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Skończył też podyplomowe studia z komunikacji i marketingu w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni.

W latach 1990-1997 Leszek Czarnobaj pełnił funkcję wiceburmistrza Kwidzyna, a w 1998 r. został burmistrzem tego miasta. Urząd ten sprawował jednak tylko przez jedenaście miesięcy. W latach 1999-2006 był starostą kwidzyńskim.

Czarnobaj został nagrodzony wieloma wyróżnieniami za wprowadzenie bonu oświatowego i nowego modelu zarządzania oświatą. Kwidzyński model zarządzania oświatą wprowadzono w wielu gminach i miastach w Polsce.

Leszek Czarnobaj po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej wystartował w 2001 roku. Nie udało mu się jednak uzyskać mandatu. W latach 2002-2006 sprawował funkcję przewodniczącego Komisji Administracji i Bezpieczeństwa w Związku Powiatów Polskich.

Czarnobaj to także członek i założyciel kilku stowarzyszeń i organizacji działających na terenie Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego.

W 2006 roku został wybrany do Sejmiku Województwa Pomorskiego. W 2010 roku został odznaczony medalem "Zasłużony dla Ziemi Sztumskiej".

Leszek Czarnobaj jest żonaty i ma dwie córki. Jego hobby to brydż sportowy, surfing i narty.

Czytaj również:
Pomorskie SLD: Rozczarowani wynikami wyborów (ZDJĘCIA)
Pomorski PiS: Jęk zawodu po wynikach wyborów (FILM, ZDJĘCIA)
WYBORY 2011: Ruch Palikota w Sejmie (ZDJĘCIA Z POMORSKIEGO SZTABU)
PO wygrywa wybory. Największe poparcie na Pomorzu (ZDJĘCIA, FILMY)

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki