MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku. To 35. rocznica częściowo wolnych wyborów z 1989. Na finał szykują koncert Mery Spolsky

OPRAC.: PWN
Gdańsk świętuje 35. rocznicę częściowo wolnych wyborów z 1989 roku. Zaczęło się widowiskowo i patriotycznie, bo na najwyższy w Gdańsku maszt wciągnięto polską flagę. Życiem i wspomnieniami tętnią tereny postoczniowe. Strefę Społeczną opanowały organizacje pozarządowe, a na scenach trwają debaty i rozmowy o demokracji, wolności i społeczeństwie obywatelskim. Świętowanie potrwa do 4 czerwca.

Wystartowało Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku - 2024 r.
Flaga, która trafiła na najwyższy w Gdańsku maszt, jest wyjątkowa. Biało-czerwona, złożona z kilkuset skrawków materiału, została uszyta wspólnie w 2019 roku przez mieszkańców metropolii, turystów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rad dzielnic, samorządowców i imigrantów. Od tego czasu co roku powiewa nad miastem z okazji obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca.

W Gdańsku w sobotę zainaugurowano też Strefę Społeczną. Na Placu Porozumienia Gdańskiego stworzono przestrzeń dla organizacji pozarządowych. W ośmiu halach można spotkać niemal 200 organizacji z całej Polski zajmujących się m.in. edukacją, ekologią, kulturą, polityką, dziennikarstwem, zdrowiem i wszelkiego rodzaju wsparciem drugiego człowieka.

- Cieszę się, że przyjęliście nasze zaproszenie do współpracy. Witam w Gdańsku niemal 200 organizacji pozarządowych z całego kraju, które działają w obszarach tak różnych, jak i my jesteśmy różni tutaj w Polsce. W najbliższych dniach będziemy rozmawiać o ważnych sprawach, które nurtują wiele obywatelek i obywateli. Dziękuję, że macie gotowość i otwartość do rozmowy, a to, że tu jesteście, świadczy o tym, że wam bardzo zależy – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska dla gdansk.pl.

W uroczystym otwarciu Strefy wziął udział m.in. Zbigniew Janas, działacz opozycji w PRL, bohater Sierpnia '80.

Scena Wolność i Scena Praw Obywatelskich w Gdańsku

Scena Wolność i Scena Praw Obywatelskich to miejsce, gdzie odbywają się spektakle, debaty i rozmowy z aktywistami oraz przedstawicielami nauki, mediów i polityki.

Miejsc a na dyskusję w Gdańsku jest sporo, bo kolejne debaty toczą się w czterech halach. Prowadzą je fundacje i stowarzyszenia współpracujące z Fundacją Gdańską przy tworzeniu Strefy Społecznej.

- Rok temu w tym samym miejscu zainaugurowaliśmy kampanię „Nie śpij, bo Cię przegłosują” i udało się, osiągnęliśmy rekordową frekwencję wyborczą w naszym kraju. Jako społeczeństwo obywatelskie stworzyliśmy demokratyczną rewolucję. A teraz chcemy tę siłę wzmocnić. Chcemy się bawić, cieszyć i wymieniać doświadczeniami z całej Polski. Ale czasy są dramatyczne. Mamy świadomość, że nasza demokracja jest ważną częścią Europy i trzeba o niej rozmawiać– mówił Basil Kerski, dyrektor ECS.

Tegoroczna Strefa Społeczna jest dwa razy większa niż w zeszłym roku. Na jej terenie jest także Strefa dla Dzieci a w niej m.in. dmuchańce, giga gry, jenga, malowanie twarzy, bitwa morska oraz inne gry i zabawy prowadzone przez animatorów. Na odwiedzających czekają również food trucki, strefa relaksu, pokazy kowalstwa i wiele atrakcji przygotowanych przez trzeci sektor i organizatorów.

ZOBACZ TEŻ NA dziennikbaltycki.pl: Rocznica Porozumień Sierpniowych. "Tu jest Solidarność". Ponad 600 zdjęć i dokumentów na wyjątkowej wystawie

Kulminacyjnym punktem obchodów ma być upamiętnienie narodzin polskiej demokracji. W uroczystości we wtorek, 4 czerwca o godz. 12.00 na Placu Solidarności wezmą udział uczestnicy wydarzeń historycznych oraz przedstawiciele władz państwa, parlamentu i samorządu z Lechem Wałęsą na czele. We wspólnotowym rytuale zostaną upamiętnieni ci, którzy są autorkami i autorami polskiej demokracji.

Podsumowaniem Święta Wolności i Praw Obywatelskich będzie debata Czasy przełomów 1989–2024 | Polska – Europa – świat, zaplanowana w ogrodzie zimowym ECS na 4 czerwca o godz. 19.30.

Na zakończenie cyklu wydarzeń, we wtorek, 4 czerwca w 100czni odbędzie się koncert Mery Spolsky.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku. To 35. roczn...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki