MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk pracowników International Paper Kwidzyn. Od 9 czerwca nie będą pracować, jeśli nie dostaną podwyżek

Mirosław Wiśniewski
Fot. Mirosław Wiśniewski
W najbliższy wtorek, 9 czerwca 2020 r., rozpocznie się bezterminowy strajk w kwidzyńskim zakładzie International Paper. Związkowcy wyjaśniają, że protest rozpocznie się o godzinie 2 w nocy i będzie polegał na całkowitym zaprzestaniu pracy w na liniach technologicznych. Protestujący żądają podwyżki płacy zasadniczej od 1 marca 2020 r. w wysokości 380 zł.

Przedstawiciele trzech związków zawodowych funkcjonujących na terenie IP Kwidzyn (Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność”, Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników IP Kwidzyn oraz Związku Inżynierów i Techników IP Kwidzyn) poinformowali Prezesa Tomasza Brodeckiego, że w związku z wynikiem referendum strajkowego przeprowadzonego w dniach 17-20 marca 2020 r., a także wobec wyczerpania możliwości rozwiązania sporu według zasad określonych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, od 9 czerwca pracownicy spółki przystępują do bezterminowego strajku.

- Informujemy, że nie będzie możliwe zapewnienie ciągłości procesu technologicznego na terenie całej spółki – podkreślono w piśmie skierowanym do prezesa IP Kwidzyn.

W piśmie skierowanym do pracowników związkowcy ogłosili natomiast Pogotowie Strajkowe.

- Po wyczerpaniu się możliwości rozwiązania sporu zbiorowego według zasad określonych w Ustawie, zmuszeni jesteśmy do podjęcia ostatecznej formy protestu jakim jest strajk. Tylko w taki sposób możemy uzyskać zamierzony cel, jakim jest poprawa warunków finansowych całej załogi. Już teraz ogłaszamy Pogotowie Strajkowe, apelujemy do wszystkich pracowników, aby przez najbliższe 5 dni swoje obowiązki wykonywali jeszcze bardziej skrupulatnie, przestrzegająca przy tym bardzo dokładnie wszystkich licznych procedur – podkreślali przedstawiciele trzech związków działających na terenie IP Kwidzyn.

Jak podkreślono udział w strajku jest dobrowolny i dotyczy wszystkich pracowników, nie tylko osób należących do związków zawodowych. Zgodnie z zapowiedzią rozpocznie się we wtorek, 9 czerwca o godz. 2 w nocy. Protest będzie natomiast polegać na dobrowolnym powstrzymaniu się pracownika od wykonywania swoich obowiązków. Przypomniano również, że pracodawca ma 5 dni na przygotowanie się do zaistniałej sytuacji i w jego obowiązku leży zabezpieczenie maszyn, urządzeń i całych ciągów produkcyjnych przez cały czas trwania akcji protestacyjnej.

- Prawo do strajku jest fundamentalnym prawem pracowników i organizacji związkowych, należy do podstawowych praw człowieka oraz wolności związkowych. Osoby niezrzeszone biorące udział w strajku mogą liczyć na wsparcie organizacji związkowych – wyjaśniano w piśmie skierowanym do pracowników IP.

Dzień po ogłoszeniu informacji o strajku do decyzji związków zawodowych odniósł się Zarząd kwidzyńskiego zakładu International Paper.

- Zarząd Spółki International Paper-Kwidzyn potwierdza, że w trakcie corocznych negocjacji płacowych z przedstawicielami Związków Zawodowych strony nie osiągnęły obopólnie akceptowalnego porozumienia. W następstwie, Związki Zawodowe poinformowały o przystąpieniu do strajku z dniem 9 czerwca. Zarząd Spółki jest przekonany, że strajk nie jest rozwiązaniem, szczególnie w świetle obecnych warunków i pozostaje otwarty na kontynuowanie rozmów, aby rozwiązać ten problem. Po raz kolejny podkreślamy chęć przyznania naszym pracownikom podwyżek wynagrodzenia w wysokości, która odzwierciedla obecną sytuację rynkową oraz wymagające środowisko ekonomiczne i operacyjne, które uległo dalszemu pogorszeniu w wyniku pandemii COVID-19. Zarząd Spółki niezmiennie wierzy, że pracownicy i przedstawiciele Związków Zawodowych przyjmą naszą propozycję podwyżki i porozumienie zostanie podpisane – informuje Zarząd International Paper-Kwidzyn Sp. z o.o.

Przypomnijmy, że od października ubiegłego roku związkowcy z IP Kwidzyn rozmawiają o corocznych podwyżkach wynagrodzeń. Po fiasku początkowych negocjacji od stycznia tego roku weszli z pracodawcą w spór zbiorowy. Związkowcy oczekiwali podwyżki wynagrodzeń w wysokości 415 zł brutto dla każdego pracownika, natomiast pracodawca oferował kwotę 206 zł. Prowadzone mediacje nie prowadziły do porozumienia, więc przed bramą kwidzyńskiego zakładu przeprowadzono akcję protestacyjną. Uczestniczyło w niej około 400 związkowców z trzech organizacji działających w IP Kwidzyn: Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność”, Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników IP Kwidzyn oraz Związku Inżynierów i Techników IP Kwidzyn. Podczas ostatniego spotkania negocjacyjnego pracownicy oczekiwali 380 zł podwyżki, natomiast pracodawca oferował 251 zł. Do porozumienia jednak nie doszło, a związkowcy rozpoczęli przygotowania do przeprowadzenia referendum strajkowego. Strajk zapowiedziany na 9 czerwca będzie jego konsekwencją.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

DAWNE ZAKŁADY PRODUKCYJNE

Dawne zakłady produkcyjne na Pomorzu. Archiwalne zdjęcia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki