Pracownicy IP w Kwidzynie jednak będą strajkować. W referendum wzięło udział 76 procent załogi

Mirosław Wiśniewski
Pracownicy kwidzyńskiego zakładu International Paper opowiedzieli się za strajkiem. W przeprowadzonym referendum strajkowym krok taki poparło 85 procent głosujących. Co będzie dalej zdecyduje najprawdopodobniej poniedziałkowe spotkanie związkowych zespołów negocjacyjnych.

Referendum strajkowe trwało dwa dni i zostało przeprowadzone 17 (wtorek) i 20 marca (piątek).

Głosowanie odbywało się przez dwa dni ponieważ chcieliśmy, aby mogli w nim uczestniczyć pracownicy wszystkich brygad. Podczas referendum staraliśmy się oczywiście zachować wszelkie środki ostrożności. Wszyscy, którzy brali w nim udział znajdowali się na terenie zakładu, a więc przeszli wcześniej badanie temperatury, które odbywa się przy pomocy kamer termowizyjnych. Utworzyliśmy również 14 okręgów do głosowania, które rozproszone były po całym zakładzie. Zalecaliśmy korzystanie z własnych długopisów, a także prosiliśmy, aby nie gromadzić się tylko oddawać głos pojedynczo – mówi Marek Ziarkowski, przewodniczący NSZ „Solidarność” w IP Kwidzyn.

Ostatecznie swój głos oddało 76 procent pracowników uprawnionych do głosowania. Aż 85 procent z nich opowiedziało się za strajkiem. Jak będą wyglądały kolejne kroki związkowców okaże się jednak dopiero po poniedziałkowym (23 marca) spotkaniu związkowych zespołów negocjacyjnych.

Czytaj także

- Być może zapadną wówczas pierwsze decyzje. Wiemy, że obecna sytuacja nie jest łatwa, ale negocjacje z pracodawcą trwały tak długo ,że nie można już było odwołać zarządzonego referendum strajkowego. W głosowaniu załoga wypowiedziała się jednak dość jednoznacznie, że nie zgadza się z propozycjami zarządu firmy i popiera działania organizacji związkowych, które prowadzą spór zbiorowy. Na pewno mamy więc mandat do działania, ale musimy wykorzystać go w racjonalny sposób – mówi Marek Ziarkowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w IP Kwidzyn.

Przypomnijmy, że od października ubiegłego roku związkowcy z IP Kwidzyn rozmawiają o corocznych podwyżkach wynagrodzeń. Po fiasku początkowych negocjacji od stycznia weszli z pracodawcą w spór zbiorowy. Związkowcy oczekiwali podwyżki wynagrodzeń w wysokości 415 zł brutto dla każdego pracownika, natomiast pracodawca oferował kwotę 206 zł. Prowadzone mediacje nie prowadziły do porozumienia, więc przed bramą kwidzyńskiego zakładu przeprowadzono akcję protestacyjną. Uczestniczyło w niej około 400 związkowców z trzech organizacji działających w IP Kwidzyn: Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność”, Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników IP Kwidzyn oraz Związku Inżynierów i Techników IP Kwidzyn. Podczas ostatniego spotkania negocjacyjnego pracownicy oczekiwali 380 zł podwyżki, natomiast pracodawca oferował 251 zł. Do porozumienia jednak nie doszło, a związkowcy rozpoczęli przygotowania do przeprowadzenia referendum strajkowego.

Fiasko rozmów negocjacyjnych w specjalnym komunikacie prasowym skomentował wówczas Zarząd International Paper Kwidzyn Sp. z o.o.

Zarząd International Paper Kwidzyn potwierdza, że w trakcie corocznych negocjacji podwyżek wynagrodzenia z przedstawicielami Związków Zawodowych, strony nie osiągnęły jeszcze obopólnie akceptowalnego porozumienia. Podkreślamy, że naszą intencją jest przyznanie Pracownikom podwyżek, które będą dostosowane do obecnych warunków ekonomicznych i operacyjnych. Jesteśmy nadal otwarci na kontynuowanie realnych dyskusji z przedstawicielami Związków Zawodowych. Obecnie z uwagi na malejące zapotrzebowanie na nasze produkty oraz wzrost kosztów znajdujemy się pod większą presją niż kiedykolwiek. Dlatego niezbędne jest utrzymanie możliwości oferowania konkurencyjnych produktów, aby zapobiec negatywnym konsekwencjom dla naszej dalszej działalności – informuje Zarząd IP Kwidzyn.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

DAWNE ZAKŁADY PRODUKCYJNE

FLESZ: Część sklepów zamknięta z powodu koronawirusa.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie