Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe młyny Wiecherta w Starogardzie Gdańskim straszą! Z kompleksu młynów zostały tylko ruiny. Zobaczcie zdjęcia

aole
Po sprywatyzowaniu, zabytkowe młyny Wiecherta w Starogardzie Gdańskim zaczęły niszczeć, podupadać i powoli obracać się w ruinę. Opuszczony zakład ograbiali złomiarze. W maju 2013 roku i w marcu 2016 roku wybuchły w nim pożary, które zniszczyły część zabudowań.
Po sprywatyzowaniu, zabytkowe młyny Wiecherta w Starogardzie Gdańskim zaczęły niszczeć, podupadać i powoli obracać się w ruinę. Opuszczony zakład ograbiali złomiarze. W maju 2013 roku i w marcu 2016 roku wybuchły w nim pożary, które zniszczyły część zabudowań. Anna Kazińska-Olejniczak
Starogardzkie młyny mają wyjątkowo długą historię. Po raz pierwszy zostały wymienione już w średniowiecznych kronikach. Swój największy rozkwit przeżywały na koniec XIX wieku. Po wojnie budynki zostały przejęte przez państwowe Zakłady Zbożowo – Młynarskie. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku zostały sprywatyzowane i stopniowo popadały w ruinę. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Zabytkowe młyny w Starogardzie Gdańskim. Historia

Początki historii młynów sięgają czasów krzyżackich. W średniowiecznych kronikach z 1283 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o istnieniu na tym terenie młyna wodnego. By usprawnić jego działanie wykopano specjalny kanał młyński, który zachował się do dzisiaj.

Przeczytaj archiwalny artykuł: Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego walczyli o zabytkowe młyny

W 1871 roku młyn nabył bogaty kupiec Franciszek Wiechert. Interes kwitł, więc Wiechert rozbudował swoje przedsiębiorstwo, powiększając je o m.in bogato ornamentowany neorenesansowy pałac z 1880 roku - siedzibę rodu.

Założona przez niego firma słynęła z wyrobów doskonałej jakości, docenianej nie tylko na polskim, ale i zagranicznym rynku.

Pracowaliście w starogardzkich młynach? Macie ciekawą historie związaną z tą firmą czy innym miejscem pracy, którego już nie ma? Posiadacie archiwalne zdjęcia lub odkrywacie z aparatem zapomniane budynki? Napiszcie do nas na adres [email protected]l. Opublikujemy Wasze wspomnienia i zdjęcia na naszej stronie!

Franciszek Wiechert zwiększył wydajność produkcyjną młynów oraz zmodernizowali park maszynowy. W 1928 r. uruchomiono łuszczarnię ryżu. W 1930 r. Wiechert opatentował wypiek szczególnie zdrowego chleba razowego nazywanego „Pumpernickel”. W latach 20. przy Młynach wybudowano elektrownię. Zamontowana turbina wodna produkowała prąd zarówno na potrzeby zakładu, jak i całego miasta, powiatu starogardzkiego oraz Pelplina, Tczewa i część powiatu malborskiego - jak czytamy na portalu Starogard.pl.

W latach powojennych mienie poniemieckie zostało znacjonalizowane. Zakłady Zbożowo-Młynarskie były administrowane przez Polaków. W części budynku administracyjnego znajdowało się przedszkole dla dzieci pracowników młyna.

Po sprywatyzowaniu, Młyny zaczęły niszczeć, podupadać i powoli obracać się w ruinę. Opuszczony zakład ograbiali złomiarze. W maju 2013 roku i w marcu 2016 roku wybuchły w nim pożary, które zniszczyły część zabudowań.

Pożar opuszczonych młynów w Starogardzie Gdańskim. Czternaście zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem >>

Zabytkowe ruiny doczekały się jednak nowego właściciela, który ma w planach zabudowę mieszkaniowo-usługową. Deklaruje jednak, że chciałby zachować charakter tego wyjątkowego miejsca.

MŁYNY W STAROGARDZIE GDAŃSKIM - GALERIE ZDJĘĆ:

Zabytkowe młyny w Starogardzie Gdańskim - galeria cz.1

Po sprywatyzowaniu, zabytkowe młyny Wiecherta w Starogardzie Gdańskim zaczęły niszczeć, podupadać i powoli obracać się w ruinę. Opuszczony zakład ograbiali złomiarze. W maju 2013 roku i w marcu 2016 roku wybuchły w nim pożary, które zniszczyły część zabudowań.

Zabytkowe młyny Wiecherta w Starogardzie Gdańskim straszą! Z...

Piękne XIX-wieczne budynki dawnych starogardzkich Młynów popadły w ruinę. Niegdyś prężnie działający zakład zniszczyła najpierw prywatyzacja, później złomiarze i dwa pożary. Zobaczcie drugą część zdjęć z wnętrz zabytkowych Młynów

Dawne zakłady na Pomorzu. Zabytkowe młyny Wiecherta w Starog...

Dawne Przedsiębiorstwo Robót Wiertniczych "Hydropol" - opuszczone budynki

Dawne zakłady na Pomorzu. Przedsiębiorstwo Robót Wiertniczyc...

Gdańska Rzeźnia Miejska przy ul. Angielska Grobla (późniejsze Zakłady Mięsne w Gdańsku)

Dawne Zakłady Mięsne w Gdańsku. Gdańska Rzeźnia Miejska pows...

Dawny zakład mleczarski na Dolnym Mieście w Gdańsku. Wnętrza lokalu po Spółdzielczych Zakładach Mleczarskich "Kartuzy"

Dawny zakład mleczarski na Dolnym Mieście w Gdańsku. Lokal p...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki