Rozpoczyna się wymiana gruntów pod budowę spalarni w Szadółkach. Mieszkańcy południowych dzielnic skarżą się na uciążliwości zapachowe

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Mat. Port Czystej Energii
Letnie miesiące i tym samym utrzymujące się podwyższone temperatury wpływają na jakość powietrza, a także intensyfikują uciążliwości zapachowe, które są odczuwalne zwłaszcza przy bezwietrznej aurze. Wiedzą o tym zwłaszcza mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska, sąsiadujących z Zakładem Utylizacyjnym. Obecnie sytuacja może ulec pogorszeniu ze względu na początek prac przy wymianie gruntów pod nową spalarnię.

W ostatnim czasie otrzymaliśmy zgłoszenie od czytelniczki - mieszkanki osiedla Vivaldiego, która narzeka na silny fetor wydzielajacy się z Zakładu Utylizacyjnego Szadółki. Zjawisko jest szczególnie nasilone w godzinach nocnych i porannych.

- Jak to się ma w dobie pandemii, kiedy należy wietrzyć pomieszczenia? Sanepid nie jest zainteresowany sprawą tego typu. Utrudnia to życie i uważam, że jest szkodliwe dla zdrowia, a zwłaszcza teraz - podkreśla Pani Hanna.

Osiedle Vivaldiego jest oddalone o około 5-6 km od Zakładu Utylizacyjnego, a to oznacza, że problem może dotyczyć również blisko położonego Ujeściska, dalszej części Łostowic czy Zakoniczyna. Poprosiliśmy o komentarz przedstawicieli przedsiębiorstwa w Szadółkach, którzy podkreślają, że placówka organizuje prace w takim sposób, aby wszelkie czynności były wykonane prawidłowo i z uwzględnieniem warunków pogodowych, jednak podwyższone temperatury sprzyjają intensyfikacji uciążliwości zapachowych.

- Czas letni, któremu towarzyszą wysokie temperatury, duża wilgotność zawsze był okresem wzmożonej uwagi w planowaniu tych prac ze względu na bliskie sąsiedztwo pobliskich osiedli - informuje Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizayjnego. - Od wiosny przyjęliśmy zasadę, zgodnie z którą prace operacyjne, które są niezbędne dla funkcjonowania zakładu i muszą być wykonane, ale niosą ze sobą ładunek trudnych zapachów, prowadzimy od poniedziałku do czwartku, piątek zostawiając sobie na prace porządkowe.

Problem wzmożonego fetoru, jaki jest odczuwany w miesiącach letnich,nie dotyczy zresztą tylko i wyłacznie ZU w Szadółkach. Zwłaszcza w bezwietrzne dni może dojść do nagromadzenia nieprzyjemnych zapachów i to z różnych źródeł.

- Z pewnością obecne warunki atmosferyczne mogą powodować nasilanie się uciążliwości zapachowych z tak rozległego terenu zakładu w związku ze zjawiskiem inwersji temperaturowej, które przy braku ruchów powietrza powoduje „zatrzymanie” w jednym miejscu nieprzyjemnego zapachu - podkreśla Iwona Bolt. - Latem w całości odczuwalna może być również podwyższona emisja odorów z sieci i studzienek kanalizacyjnych, punktów zlewania nieczystości, odorów wynikających z produkcji innych zakładów czy ze zbiorników na deszczówkę - dodaje.

Od dziś, 06.07.2021 trwa wymiana gruntów pod nową spalarnię

Wszystko wskazuje jednak, że w najbliższym czasie mieszkańcy nie będą mogli liczyć na znaczną poprawę sytuacji, a może dojść wręcz do intensyfikacji wydzielania nieprzyjemnych zapachów. Od dziś trwają bowiem prace zwiazane z wymianą gruntów pod nową spalarnię.

- W trakcie prowadzonych prac mogą nastąpić przejściowe uciążliwości zapachowe dla mieszkańców okolicznych dzielnic. Wykonawca spalarni jest zobowiązany do zastosowania szeregu metod i środków zaradczych mających zminimalizować te uciążliwości (np. dyfuzory i opryski blokujące aktywność złowonną) - czytamy na stronie Portu Czystej Energii, który realizuje inwestycję. - Zastosowane zostaną również przesypki gliniaste, ograniczające czas ekspozycji wydobytego gruntu. W trakcie realizacji prac Spółka Port Czystej Energii jako inwestor, prowadzić będzie bieżący nadzór, aby reagować na zmieniające się warunki i minimalizować mogące powstać uciążliwości.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki