MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 08.01.2021 r. e-skierowania będą obowiązkowe w całym kraju. Co musisz wiedzieć? Nadciąga kolejna rewolucja w obszarze e-zdrowia

Piotr Kallalas
fot. Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Ledwo ochłonęliśmy po transformacji cyfrowej jaka dotknęła system wystawiania recept, a już za pół roku wchodzi w życie kolejna zmiana. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że od 8.01. 2021 r. zostanie wprowadzony obowiązek wystawiania e-skierowań, jednak już teraz lekarze odchodzą od tradycyjnych druków.

Epidemia koronawirusa jeszcze bardziej uświadomiła pacjentom i specjalistom jak bardzo potrzebna jest transformcja cyfrowa w sektorze opieki medycznej. Nie obyło się oczywiście bez wątpliwości i krytyki, jednak ostatecznie wprowadzona na początku tego roku e-recepta doprowadziła do znacznego ograniczenie kontaktu i pozwala na pozyskanie wymaganego kodu bez wychodzenia z domu. Obecnie jest to główna metoda zakupu leków.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz pomysł wprowadzenia e-skierowań?

- Nikt nie spodziewał się takiej epidemii, ale e-recepta, e-skierowanie czy e-wizyta pozwoliły zwiększyć bezpieczeństwo i dostępność usług - ocenia Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia. - Nawet osoby, które wcześniej sceptycznie podchodziły do transformacji cyfrowej w ochronie zdrowia, teraz dostrzegają jej zalety. Dzięki niej, bez wychodzenia z domu, możemy załatwić wiele ważnych z perspektywy pacjenta spraw. Część rozwiązań, które powstawały w trakcie epidemii, np. wspomniana e-wizyta dostępna na portalu www.pacjent.gov.pl będzie rozbudowywana i dostosowywana do potrzeb pacjentów, ale z pewnością z nami pozostanie.

Już teraz dzięki e-skierowaniu jest możliwa realizacja wizyt specjalistycznych, leczenia szpitalnego, a także rejestracja na niektóre badania takie jak tomografia komputerowa. Lista ta będzie poszerzana, jednak warto podkeślić, że nie wszystkie świadczenia zostaną podczepione pod e-skierowania. Takiej możliwości nie będzie np. w przypadku badania krwi czy badań w obrębie pobytu w szpitalu, które niekiedy są wykonywane w z góry określonych punktach medycznych.

E-skierowanie. Jak działa nowy system?

Zasadniczo każdy kto radzi sobie z realizacją e-recept nie powinien mieć problemu z e-skierowaniami. W obu przypadkach obowiązują bowiem podobne zasady obsługi. Pacjent otrzymuje od lekarza e-skierowanie w formie 4-cyfrowego numeru za pomocą wiadomość SMS, pliku pdf przesłanego e-mailem lub w formie druku informacyjnego. Następnie chory zapisuje się telefonicznie lub osobiście w interesującej go placówce poprzez podanie wspomnianego, 4-cyfrowego kodu.

Co istotne, otrzymywanie e-skierowań w postaci maila lub SMSa jest możliwe po założeniu Internetowego Konta Pacjenta, które powoli staje się podstawowym narzędziem organizacji opieki medycznej. W przyszłości do konta będą dodawane kolejne usługi takie jak np. e-dokumentacja.

E-skierowania. Od kiedy będą obowiązywać?

Po 8 stycznia 2021 r. wystawianie e-skierowań będzie obowiązkowe, jednak podobnie jak w przypadku e-recept, w sytuacjach awaryjnych (np. awaria systemu czy problem z połączniem internetowym) pozostanie możliwość wystawienie druku w wersji papierowej. Natomiast e-skierowania już teraz są generowane przez lekarzy. Po zakończeniu pilotażu cały czas zwiększa się liczba podmiotów, które są podpięte do systemu.

- Od 8 stycznia 2021 r. e-skierowania będą obowiązkowe dla większości usług medycznych. Jednak już teraz zyskują na popularności. Od początku uruchomienia pilotażu, czyli od lutego 2019 r., wystawionych zostało już ponad 160 tys. e-skierowań, które otrzymało blisko 127 tys. pacjentów. Dziennie wystawianych jest już przeszło 4 tys. e-skierowań, a współpracuje z nami 3 tys. podmiotów leczniczych - informuje Agnieszka Kister.

E-skierowanie. Co z sytuacją, w której placówka medyczna jeszcze nie jest podpięta do systemu?

Specjaliści zwracają uwagę, że zdarzają się pacjenci, którzy wracają z niezrealizowanym e-skierowaniem, ponieważ przychodnia czy podmiot leczniczy nie honoruje jeszcze tego typu usług. Nie wszystkie bowiem pacówki są podpięte pod system. Obecnie zostało jednak wprowadzone rozwiązanie, które pozwala na rejestrację przy pomocy e-skierowania w każdym szpitalu czy przychodni i to bez względu na realizację cyfrowych druków.

- Wprowadziliśmy wydruk informacyjny e-skierowania, który w okresie przejściowym pozwala na zrealizowanie e-skierowania we wszystkich placówkach, nawet tych, które nie zostały jeszcze podpięte do systemu e-zdrowie - powiedziała Agnieszka Kister. - Jeśli skierowanie w postaci wydruku ma być zrealizowane jako tradycyjne, to konieczny jest odręczny podpis lekarza na tym dokumencie.

E-skierowania. NFZ premiuje e-usługi

Aby zachęcić placówki do wystawiania i przyjmowania e-skierowań, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo to rozwiązanie poprzez zwiększenie poziomu finansowania dla podmiotów. Na takie wsparcie mogą liczyć przychodnie, które odejdą od tradycyjnych druków na rzecz e-usług w przypadku skierowań na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne oraz leczenie szpitalne.

- Dodatkowo premiowane będzie umówienie porady u lekarza specjalisty na podstawie wystawionego e-skierowania w ciągu dwóch godzin od momentu jego wystawienia - poinformował Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku. - W przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zmiany polegają na zwiększeniu poziomu finansowania określonych świadczeń specjalistycznych w sytuacji zwiększenia obsługi e-skierowań w miejsce dotychczas wystawianych skierowań w formie papierowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki