Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program 25. Festiwalu Szekspirowskiego jest dziełem prof. Jerzego Limona, a to tak, jakby On sam był z nami podczas tego święta

Gabriela Pewińska
Gabriela Pewińska
mat. pras.
Zdajemy sobie sprawę, że miejsce po profesorze Jerzym Limonie nie może być wiecznie puste. Decyzję o powołaniu nowego dyrektora podejmują wspólnie organizatorzy instytucji. Wszystko wymaga czasu. Mamy nadzieję, że wkrótce poznamy nazwisko osoby, która przejmie dziedzictwo pozostawione przez Profesora i rozwinie je w swój własny, niepowtarzalny sposób.

Przed nami szczególna edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, nie tylko ze względu na ćwierćwiecze tego prestiżowego wydarzenia. To pierwszy festiwal, który odbędzie się bez swojego założyciela i dyrektora artystycznego, profesora Jerzego Limona, zmarłego w marcu 2021 roku.

- Jeszcze nie umiemy sobie tego wyobrazić - mówi rzeczniczka GTS Magdalena Hajdysz. - Wciąż mamy wrażenie, że Profesor jedynie na chwilę wyjechał, w delegację, oglądać spektakle, które później widzowie obejrzą na naszej scenie, że zobaczy je i zaraz do nas wróci... Ta jubileuszowa edycja będzie dla nas, z pewnością, trudnym doświadczeniem. Z drugiej strony mamy poczucie, że Profesor nigdy nas tak do końca nie opuści, bo jego energia, a zwłaszcza jego myśl, idea będą wciąż obecne w tych teatralnych murach. Trudno, żeby było inaczej, skoro to Jerzy Limon nadał temu wszystkiemu bieg. On był spiritus movens Festiwalu Szekspirowskiego. Tak więc będzie to smutna edycja, ale wiem, że chciałby, byśmy radośnie świętowali ten jubileusz i cieszyli się, że nareszcie, po tak długim czasie pandemii, będziemy mogli celebrować go razem z widzami. Program tegorocznego festiwalu jest Jego dziełem, a to tak, jakby On sam był z nami podczas tego święta.

O wiele z tych spektakli profesor Jerzy Limon zabiegał od wielu lat, m.in. o realizację wybitnego reżysera Tiago Rodriguesa, który pokaże w Gdańsku swojego „Antoniusza i Kleopatrę”. W minionym roku, ze względu na pandemię, gros przedstawień nie doczekało się premiery. Jak choćby spektakl Oskarasa Koršunovasa. Jego „Otello” w wykonaniu aktorów Teatru OKT z Wilna, którego premiera odbędzie się 10 lipca br. w Kłajpedzie, jest już siódmą realizacją dzieł Szekspira w dorobku tego reżysera. Wiele z jego produkcji „Sen nocy letniej”, „Romeo i Julia”. „Miranda” (oparta na „Burzy”) gościło na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, zyskując uznanie jako najlepsze spektakle – zarówno ze strony publiczności, jak i krytyków. Jak mówi Oskaras Koršunovas, teatr jest instrumentem, który pomaga lepiej poznać siebie i społeczeństwo, w którym żyjemy.

Najnowszy spektakl słynnego belgijskiego zespołu Needcompany „Billy’s Violence” zrealizowany przez flamandzkiego reżysera i artystę wizualnego Jana Lauwersa na podstawie 13 tragedii Szekspira zobaczymy w Gdańsku tuż po premierze w Barcelonie. Zadaje on pytania o to, co we współczesnym świecie oznacza przemoc w sztuce i dlaczego tak lubimy ją oglądać. Czy jest dziś postrzegana inaczej, niż na przełomie XVI i XVII wieku?

W ramach 25. Festiwalu, na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku zobaczymy też światową premierę najnowszego spektaklu włoskiej grupy ImPerfect Dancers, której pełne ekspresji, piękne wizualnie taneczne spektakle spotkały się z dużym uznaniem gdańskiej publiczności podczas ostatnich edycji festiwalu. Po zrealizowanych wcześniej przez zespół spektaklach: „Lady Makbet” i „Hamlecie”, trylogii dopełni najsłynniejsza historia miłosna na świecie: „Romeo i Julia”. W spektaklu wystąpią również dzieci oraz seniorzy, którzy są aktorami-amatorami z Gdańska.

Niestety, z racji zagrożeń epidemicznych, nie przyjadą do Gdańska artyści z Japonii. Ich „KRÓL YEBI” na motywach „Króla Leara” Williama Szekspira zostanie wyświetlony na filmowym ekranie, na dachu GTS.

- Ciekawym przedsięwzięciem może okazać się monodram „POOR, POOR LEAR”, który jako ostatni dołączył do zagranicznego programu festiwalu - dodaje Magdalena Hajdysz. - Fińska aktorka Nina Sallinen gra 90-letnią Grande Dame fińskiej sceny. Po osobistym powitaniu publiczności i obietnicą poczęstunku winem i ciasteczkami podczas przerwy, próbuje ponownie przeżyć swój największy teatralny triumf sprzed dziesięcioleci: zagrać jednoosobową, żeńską wersję „Króla Leara”. Pani Sallinen sama zagra wszystkie role. Niestety, czas odcisnął swoje piętno na starszej Sallinen. Nie do końca pamięta treść sztuki, ani o co w niej chodziło, ale to bez znaczenia. Całe przedstawienie ma na celu wymierzenie kary jej dwu córkom, które źle ją traktowały. Młode kobiety nie tylko zignorowały prośby Sallinen o pomoc i uczucie, ale także próbują przenieść ją do domu starców, aby móc podzielić się jej majątkiem.

Na program Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, oprócz nurtu głównego, składają się wydarzenia w Nurcie SzekspirOFF, który już od 6 lat odbywa się w formule konkursowej. W ramach SzekspirOFF prezentowane są dzieła niezależnych i alternatywnych artystów, w twórczy sposób interpretujących dzieła Williama Szekspira.

Festiwal zainauguruje własna produkcja GTS „Burza”. Premiera była przekładana, ze względu na pandemię, już dwa razy. Spektakle reżysera Szymona Kaczmarka dwukrotnie zdobyły prestiżową Nagrodę Złotego Yoricka.

Kto otworzy 25 Festiwal Szekspirowski?

- Będziemy zaszczyceni, jeśli jubileuszowy Festiwal otworzą Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Gdańska. Oboje objęli swoim patronatem tegoroczne święto – mówi Magdalena Hajdysz. - Tradycyjnie Festiwal otworzy również przewodniczący Rady Fundacji Theatrum Gedanense oraz Rady Programowej GTS Zbigniew Canowiecki. Kto jeszcze? Zdajemy sobie sprawę, że miejsce po profesorze Jerzym Limonie nie może być wiecznie puste. Decyzję o powołaniu nowego dyrektora podejmują wspólnie organizatorzy instytucji. Wszystko wymaga czasu. Mamy nadzieję, że wkrótce poznamy nazwisko osoby, która przejmie dziedzictwo pozostawione przez Profesora i rozwinie je w swój własny, niepowtarzalny sposób.

Jubileuszowa 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku odbędzie się w dniach 30 lipca – 8 sierpnia 2021 roku

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki