Prof. Jacek Jassem - sylwetka, osiągnięcia. Kim jest jeden z najbardziej wpływowych onkologów w Polsce? Cykl "RAK. FAKTY I MITY" [wideo]

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Prof. Jacek Jassem w naszym cyklu "RAK. FAKTY I MITY" opowiada o mitach na temat leczenia raka i o modnych metodach niekonwencjonalnych. Kim jest ten jeden z najbardziej wpływowych lekarzy w Polsce? Przeczytajcie!

Profesor Jacek Jassem od lat walczy z mitami i gusłami dotyczącymi leczenia nowotworów. W cyklu "RAK. FAKTY i MITY" założyciel Stowarzyszenia Gdańskiej Onkologii rozprawia się z mitami na temat nowotworów. Odpowiada na takie pytania, jak:

 • Jak żyć, żeby nie zachorować na raka?
 • Czy witamina C leczy nowotwory?
 • Czy istnieje dieta antynowotworowa?
 • Czy chemioterapia szkodzi?
 • Czy rak zawsze oznacza wyrok?
 • Czy kurkumina pomaga leczyć raka?
 • Czy amigdalina może wyleczyć raka?
 • Czy hipertermia leczy nowotwory?

Profesor Jassem pracował projekt ustawy o całkowitym zakazie palenia papierosów w miejscach publicznych, za co został w 2011 wyróżniony tytułem „Lider Roku w Ochronie Zdrowia”

To właśnie dzięki jego zaangażowaniu i tytanicznej pracy, udało się wprowadzić ustawę o zakazie palenia w miejscach publicznych. Wysiłki profesora sprawiły, że dzisiejsze przystanki, restauracje, puby czy kawiarnie są wolne od dymu tytoniowego.

Dlaczego chorujemy na nowotwory?

O największe mity i półprawdy medyczne zapytaliśmy jednego z najbardziej wpływowych i rozpoznawanych onkologów w naszym kraju.

- Najbardziej znanym i najsilniejszym czynnikiem, który zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów to palenie tytoniu. Jedna trzecia wszystkich nowotworów ma swoją przyczynę w paleniu tytoniu. Jest to też pierwsza przyczyna chorób sercowo-naczyniowych. Obie te jednostki stanowią około 70 proc. wszystkich zgonów w Polsce. Można powiedzieć, że palenie przynosi co roku wielkie żniwo ofiar - mówi prof. Jacek Jassem.

Naukowiec jest obecnie również przewodniczącym Polskiej Ligi Walki z Rakiem, fundacji, która zajmuje się działaniami na rzecz poprawy krajowego systemu opieki zdrowotnej pod kątem profilaktyki i leczenia onkologicznego. Wiele zależy jednak od nas samych.

- Rak to jest taka choroba, gdzie hasło „twoje zdrowie w twoich rękach” jest bardzo aktualne. Około dwie trzecie nowotworów ma swoją przyczynę w naszych zachowaniach i diecie. To są czynniki, na które możemy wpływać. Oczywiście nie na wszystko, bowiem nie mamy wpływu na geny, które dziedziczymy. Są też niestety takie, które można powiedzieć, że są związane po prostu z pechem, ale większość z nowotworów ma swoją konkretną przyczynę, którą w dużym stopniu można usunąć.

Jak możemy ograniczyć ryzyko rozwoju chorób nowotworowych? Prof. Jassem oprócz bezwzględnego rzucenia papierosów wymienia również stosowanie właściwej diety oraz aktywność fizyczną.

- Tutaj bardzo dużo można dla siebie zrobić. Jemy niezdrowe produkty, jemy za dużo mięsa i za dużo tłuszczów. Jeżeli ktoś nie potrafi żyć bez potraw mięsnych, to umówmy się na raz, maksimum dwa razy w tygodniu. Jest tyle pysznych rzeczy niezawierających mięsa, które są zdrowe. Zastąpmy to dużą ilością warzyw i owoców. Nie będziemy chodzili głodni, a na pewno będziemy żyli zdrowiej - przekonuje prof. Jacek Jassem.

Ponadto wśród czynników ryzyka naukowiec wymienia między innymi korzystanie z solariów i nadmierne opalanie, które jest związane z występowaniem czerniaka.

Edukacja społeczeństwa jest absolutną podstawą dla zatrzymania negatywnych trendów związanych z zachorowalnością i umieralnością na nowotwory. Niestety, obok publikacji naukowych, opinii ekspertów i autorytetów czy aktualnych wytycznych medycznych, pojawiają się również wspomniane wcześniej półprawdy i niebezpieczne, a przede wszystkim niesprawdzone teorie.

- Przez 44 lata uprawiania medycyny nie zdarzyło mi się spotkać przypadku wyleczenia metodami niekonwencjonalnymi - mówi prof. Jassem.

Jednym z mitów, powielanych przez fora internetowe jest fakt, że chemioterapia zabija bardziej niż leczy.
- Chemioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia nowotworów. Ostra białaczka limfoblastyczna była kiedyś nieuleczalną chorobą u dzieci, a teraz jesteśmy w stanie wyleczyć 90 proc. dzieci. W przypadku rozsianych nowotworów jądra właściwie nie było żadnej szansy, a teraz prawie 100 proc. chorych jesteśmy w stanie wyleczyć - informuje prof. Jacek Jassem i dodaje, że chemioterapia poprawia wyniki leczenia w ogromnej większości nowotworów.

- Nie ma medycyny alternatywnej, jest jedna medycyna. To jak chemia i alchemia. Chemia to nauka, a alchemia to czary - przekonywał naukowiec, który jednocześnie przestrzega wszystkich pacjentów przed wybieraniem metody niekonwencjonalnej i porzucaniem właściwego leczenia klinicznego.

- Jeżeli ludzie rezygnują z chemioterapii wierząc znachorom, to to powinno być karalne. Opowiadanie takich bzdur jest karygodne i powtórzę: powinno być karane - zdecydowanie zaznacza lekarz.

Prof. Jacek Jassem o witaminie C

Zdarzają się również pseudoznawcy, którzy głoszą teorie o zbawiennej roli witaminy C. Ma ona spowalniać rozwój nowotworów, bądź wręcz powodować ich redukcję.

Witamina C to jednak nie jedyny „cudowny” środek, który zyskał popularność w ostatnim czasie. W internecie znajdziemy wiele miejsca poświęconego „zbawiennym” działaniom kurkumy, która ma być jednym z najsilniejszych sprzymierzeńców w walce z nowotworami. Substancję tę znajdziemy w imbirze.

Prof. Jassem zaznacza, że właściwie wszystkie te pseudoteorie, które nabierają rozgłosu, wywodzą się z pojedynczych, niesprawdzonych przypadków. Z przypadków sukcesów, w których albo nie było raka, albo był i stosowano równolegle konwencjonalne metody i to właśnie one doprowadziły do wyleczenia pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE: Profesor Jacek Jassem o Polskiej Lidze Walki z Rakiem i jej inicjatywach edukacyjnych:

Zobacz stronę Polskiej Ligi Walki z Rakiem, o której mówił profesor Jacek Jassem: KLIKNIJ TUTAJ

Prof. Jacek Jassem - sylwetka, osiągnięcia. Kim jest jeden z najbardziej wpływowych onkologów w Polsce? Cykl

Prof. dr hab. med. Jacek Jassem - sylwetka, nagrody

Polski onkolog i nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych, profesor zwyczajny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jacek Jassem urodził się 21 października 1951 w Krakowie. Studia ukończył na Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1980 doktoryzował się, w 1987 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1996 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Jest autorem kilkuset pełnotekstowych publikacji w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych, a także kilkunastu podręczników akademickich. Dzięki jego zaangażowaniu i tytanicznej pracy, udało się wprowadzić ustawę o zakazie palenia w miejscach publicznych.

Jest jedną z najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia. Przewodniczył Polskiemu Towarzystwu Onkologicznemu. Pełnił lub pełni do teraz też funkcje:

 • przewodniczącego Grupy Raka Piersi Europejskiej Organizacji do Badań nad Rakiem (EORTC)
 • kierował Środkowoeuropejską Grupą Onkologiczną (CEEOG)
 • członka honorowego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego
 • członka honorowego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej
 • członka komitetu wykonawczego Europejskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej (ESTRO)
 • członka Komitetu Wykonawczego Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej
 • członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności
 • członka organizacji naukowej Academia Europaea
 • członka European Academy of Cancer Sciences
 • przewodniczącego Tobacco Control and Smoking Cessation Committee przy Międzynarodowym Towarzystwie do Badań nad Rakiem Płuca (IASLC)
 • przewodniczącego Zespołu ds. Wdrażania Strategii Walki z Rakiem w Polsce
 • przewodniczącego Stowarzyszenia Gdańskiej Onkologii (jest też jej założycielem)
 • prezesa Polskiej Ligi Walki z Rakiem (jest też jej założycielem)

Profesor był wielokrotnie nagradzany za swoja działalność. Otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek naukowy. Wyróżniony został tytułem „Wybitnego Polaka” Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska. Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W 2009 r. otrzymał tytuł Człowieka Roku "Dziennika Bałtyckiego".

Gdańsk: Prof. Jacek Jassem został Człowiekiem Roku 2009 (zdj...

Czytaj także

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.