MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premiera raportu „Zielone finanse w Polsce 2024”. Drugi dzień Europejskiego Kongresu Finansowego

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie premierowo zaprezentowano raport „Zielone finanse w Polsce 2024”. - Polska zielona transformacja powinna nam się udać, wciąż jednak brakuje spójnych ram i priorytetów dyktowanych przez rząd, tak aby rynek mógł się do nich dostosować. Czekamy na to - mówi prof. SGH Agnieszka Słomka-Gołębiowska, przewodnicząca Rady Nadzorczej mBank SA.

Dyskusja o zielonych finansach Polski

Jak podkreślali jego autorzy, raport nie ma ambicji systematycznego opisu stanu polskich zielonych finansów. Natomiast możliwe jest ich zdaniem przedstawienie najbardziej aktualnych trendów, wyzwań oraz perspektyw dla zielonych finansów w Polsce.

- Musimy spojrzeć na to w taki sposób, ile można rzeczywiście dostarczyć kredytów do gospodarki - zaznaczał podczas panelu poświęconemu raportowi Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich. - Mamy do czynienia z potrzebą doszacowania kosztów transformacji energetycznej. Na pewno banki samodzielnie nie będą w stanie ponieść kosztów sfinansowania nakładów inwestycyjnych.

Jak z kolei podkreślała Agnieszka Słomka-Gołębiowska, profesor SGH, Polska może bardzo dużo nauczyć się z tych działań, które obecnie dzieją się wokół nas, a najważniejszym w tej chwili priorytetem dla Polski powinno być określenie - co znaczy dla nas ta zielona transformacja.

- Rozmawiamy o polskiej transformacji do zielonej gospodarki - mówi Agnieszka Słomka-Gołębiowska, profesor SGH, przewodnicząca Rady Nadzorczej mBank SA oraz członek EU Platform on Sustainable Finance. - Ciągle w Polsce zastanawiamy się, czym ona jest, mówimy o transformacji energetycznej, ścieżkach przejścia dla przemysłu, budownictwa, transportu, jednak brakuje nam długoterminowej polityki dojścia do zeroemisyjności. Tak samo brakuje nam polityki zejścia z paliw kopalnych. To musi być spójne, bo jesteśmy gospodarką, gdzie wysokoemisyjne działalności mocno ważą. Nasza energetyka stoi na węglu i na paliwach kopalnych, jesteśmy uzależnieni od jednego partnera, jeżeli chodzi o import paliw kopalnych, z Rosji przeszliśmy na Arabię Saudyjską. Jest wiele do zrobienia, ale nie ma innego kraju niż nasz, który z takim sukcesem przeszedł z gospodarki centralnie planowanej do gospodarki rynkowej. Polska transformacja powinna nam się udać, wciąż jednak brakuje spójnych ram i priorytetów dyktowanych przez rząd, tak aby rynek mógł się do nich dostosować. Czekamy na to.

Przed nami jeszcze ostatni, trzeci dzień Europejskiego Kongresu Finansowego, który rozpocznie się debatą oksfordzką Akademii EKF nad tezą: Unia Europejska powinna zintegrować państwa członkowskie i przyjąć formę “Stanów Zjednoczonych Europy”. Natomiast o godzinie 13.30 zacznie się sesja finałowa kongresu pt. Mapa wyzwań przed sektorem bankowym. Debata CEOs “Wyzwania i priorytety sektora bankowego 2024”. Dyskusja zacznie się od przedstawienia wyzwań technologicznych, które są kluczowe dla przyszłości bankowości. Uczestnicy będą dyskutować o szansach i wyzwaniach jakie niosą nowe technologie, takie jak generatywna sztuczna inteligencja, i które mogą zrewolucjonizować sposób świadczenia usług bankowych już w najbliższej przyszłości. Debatę poprowadzą wspólnie Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego oraz Iwona Kozera, zastępca Partnera Zarządzającego EY EMEIA Consulting i członkini EY Poland Executive Team.

W dyskusji wezmą udział prezesi banków: ING Bank Śląski, Bank Millennium, Citi Handlowy, Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska, VeloBank, mBank oraz PKO Bank Polski. Podzielą się oni swoimi wizjami na temat tego, gdzie będzie rynek bankowy za 12 miesięcy i jakie kluczowe bariery w rozwoju będą musiały zostać pokonane.

- Sopot jest miastem bardzo świadomych obywateli, jesteśmy odpowiedzialni za naszą wspólnotę - podkreśla Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Magdalena Czarzyńska-Jachim na Europejskim Kongresie Finanso...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki