MKTG SR - pasek na kartach artykułów

104. rocznica powstania Szkolnictwa Morskiego w Polsce. Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. "Jesteśmy liderem na polskim rynku offshore"

Kamil Kusier
Opracowanie:
104. rocznica powstania Szkolnictwa Morskiego w Polsce. Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. "Jesteśmy liderem na polskim rynku offshore"
104. rocznica powstania Szkolnictwa Morskiego w Polsce. Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. "Jesteśmy liderem na polskim rynku offshore" Cezary Spigarski / UMG / Dziennik Bałtycki
17 czerwca 2024 roku Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 104. rocznicę powstania Szkolnictwa Morskiego w Polsce. Uroczystości Święta Szkoły obchodzone tego dnia nawiązują do wydarzeń z 1920 roku, kiedy to dokładnie 17 czerwca Minister Spraw Wojskowych generał Józef Leśniewski podpisał rozkaz o utworzeniu Szkoły Morskiej w Tczewie. Wydarzenia te zapoczątkowały powstanie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, kontynuatora Szkoły Morskiej w Tczewie.

Uroczystość obchodów Święta Szkoły UMG rozpoczęła się tradycyjnym podniesieniem biało-czerwonej bandery Polskiej Marynarki Handlowej na gmachu głównym Uniwersytetu Morskiego. Biało-czerwona bandera została uroczyście wprowadzona w asyście Kompanii Reprezentacyjnej UMG. Odegrano hymn państwowy.

Jak informuje dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzecznik prasowy UMG, za oprawę muzyczną tej części uroczystości odpowiadała Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

- Zwyczaj ten stanowi wyjątek od reguły, ponieważ banderę podnosi się tylko na statkach i polskich placówkach dyplomatycznych za granicą i podczas Święta Szkoły ma on na celu upamiętnienie podniesienia bandery Polskiej Marynarki Handlowej na budynku Szkoły Morskiej w Tczewie, nawiązując do wydarzeń 8 grudnia 1920 roku - dodaje dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.

W hołdzie załogom broniącym polskiego wybrzeża podczas II wojny światowej

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą lądowania wojsk sprzymierzonych w Normandii – największej operacji desantowej II wojny światowej, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wraz z kadm. prof. dr. hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni złożyli kwiaty pod tablicą zlokalizowaną w holu Uczelni upamiętniającą okręty i statki floty handlowej oraz ich załogi broniące polskiego wybrzeża podczas II wojny światowej.

Jak informuje UMG, tradycyjnym punktem obchodów czerwcowego Święta Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni była uroczysta msza św. w intencji pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów Uczelni, którą odprawiono o godzinie 9:00 w kościele oo. Redemptorystów w Gdyni przy ul. Portowej 2.

Uroczystości obchodów 104. rocznicy Szkolnictwa Morskiego, po oficjalnych jej fragmentach, przeniosły się do Auli im. T. Meissnera w budynku głównym uczelni. Odbyło się tu uroczyste otwarte posiedzenie Senatu UMG, w którym uczestniczyli członkowie Senatu, przedstawiciele Rady Uczelni i zaproszeni goście. Przebieg uroczystości uświetniły występy Akademickiego Chóru UMG.

Podczas uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. Rektor w swoim wystąpieniu odniósł się między innymi do najważniejszych wydarzeń minionego półrocza, w tym przypomniał o ukończeniu dwóch inwestycji, w ramach rozbudowy infrastruktury UMG

- Budowa oraz otwarcie w Gdańsku Centrum Offshore UMG to niewątpliwie dowód na to, że Uniwersytet Morski w Gdyni jest liderem na polskim rynku offshore, szczególnie w odniesieniu do energetyki wiatrowej. To właśnie tutaj, w nowym obiekcie UMG, swoją siedzibę znalazły Instytut Morski UMG oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG - powiedział prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Przywołując zakończenie budowy i otwarcie Centrum Sportu i Rekreacji UMG, rektor stwierdził, iż "jednym z ważniejszych przedsięwzięć do zrealizowania w tej kadencji, była budowa Centrum Sportu i Rekreacji UMG. Realizację tej inwestycji z sukcesem udało się zakończyć kilka tygodni temu. Z tego miejsca pragnę przypomnieć, że nowo otwarty budynek stanowi pierwszy etap budowy zaplanowanego w tym miejscu kompleksu sportowo-akademickiego, a już teraz w nowoczesnej hali sportowej prowadzone są zajęcia wychowania fizycznego."

W dalszej części otwartego posiedzenia Senatu UMG prowadzący uroczystość mistrz ceremonii, Aleksander Gosk, odczytał list Minister Edukacji Barbary Nowackiej skierowany do rektora UMG z okazji Święta Szkoły.

- Pozostaję pod ogromnym wrażeniem osiągnięć, jakie na przestrzeni ponad wieku działalności stały się udziałem gdyńskiego Uniwersytetu. Z powodzeniem kontynuuje on bogate tradycje szkolnictwa morskiego zapoczątkowane w Tczewie w roku 1920. Doceniam, że ta zasłużona jednostka odważnie wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesności […] - usłyszeliśmy w odczytanym liście od minister edukacji.

Gratulacje z okazji jubileuszu złożył również sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury dr. Arkadiusza Marchewki. Pismo odczytał dyrektor Departamentu Edukacji Morskiej w Ministerstwie Infrastruktury Wojciech Gąsowski. W swoim liście wiceminister infrastruktury zaznaczył, że "jubileusz jest wspaniałą okazją do uhonorowania historii zapoczątkowanej w 1920 roku powołaniem do życia Szkoły Morskiej w Tczewie. Od tego czasu Uniwersytet buduje swoją bogatą tradycję. […] Priorytetem ministerstwa są ciągłe starania o dalszy rozwój potencjału Uniwersytetu oraz wzmacnianie jego pozycji."

W dalszej części uroczystości pracownikom Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zostały wręczone medale, nagrody i oznaczenia.

Obchody zakończyły się wyprowadzeniem sztandaru UMG i podziękowaniem rektora skierowanym do uczestników wydarzenia za udział w 104. rocznicy powstania Szkolnictwa Morskiego w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki