Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Borowczak interweniuje u konserwatora zabytków ws. kościoła w Gnojewie [LIST]

oprac. m
Decyzją o wstrzymaniu dotacji i pozwolenia na remont kościoła w Gnojewie oburzony jest m.in. poseł Jerzy Borowczak
Decyzją o wstrzymaniu dotacji i pozwolenia na remont kościoła w Gnojewie oburzony jest m.in. poseł Jerzy Borowczak Anna Arent-Mendyk/Archiwum
Pomorski poseł Jerzy Borowczak jest oburzony cofnięciem dotacji na remont zabytkowego kościoła w Gnojewie. Zamierza spotkać się w tej sprawie z ministrem kultury. Parlamentarzysta wysłał też list do pomorskiego konserwatora zabytków, który zapowiedział wycofanie zgody na dalsze prowadzenie prac w obiekcie. Prosi go o wstrzymanie tej decyzji.

Pomorski wojewódzki konserwator zabytków zapowiedział cofnięcie zgody na prowadzenie prac w gotyckim kościele św. Szymona i Judy Tadeusza w Gnojewie (powiat malborski). Jego decyzja jest związana z ekspertyzą, którą sporządził rzeczoznawca Ministerstwa Kultury. Najważniejsze wnioski z tego dokumentu wskazują na "dziewięć poważnych błędów konstrukcyjnych", jakich dopuszczono się podczas prac remontowych.

Jakie błędy wskazał rzeczoznawca? Sprawdź!

Dla społeczników z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, które od 2009 r. próbowało ratować świątynię, to duże zaskoczenie. Trudno im pojąć decyzję konserwatora, a jeszcze bardziej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Decyzją oburzony jest również poseł Jerzy Borowczak. Oto treść listu, który wysłał Dariuszowi Chmielewskiemu, pomorskiemu konserwatorowi zabytków:

"Z wielkim niepokojem obserwuję trudności z dalszą kontynuacją prac, jakie napotkali konserwatorzy zabytkowego kościoła w Gnojewie. Zapewne Pan wie, że od kilku lat jestem osobiście zaangażowany w ratunek tego niezwykle cennego zabytku. Tym bardziej martwi mnie obecna sytuacja, gdzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło konserwatorom TOnZ przyznanej dotacji na ten cel. Niepokojąca jest również zapowiedź Pana Konserwatora o wycofaniu zgody na dalsze prowadzenie prac.
W najbliższym czasie podejmę stosowne kroki, aby uratować przyznane środki na ten cel. Zamierzam osobiście spotkać się z ministrem Bogdanem Zdrojewskim i wyjaśnić zamieszanie z tym związane. Dlatego proszę Pana o wstrzymanie decyzji o anulowaniu zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie dalszych prac ratunkowych w kościele św. Szymona i Judy w Gnojewie.
W mojej ocenie zarzuty, które kierowało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Gdańsku do MKiDN są jak najbardziej zasadne. Sposób przeprowadzenia procedury uruchomienia przyznanej dotacji, a także sprzeczne i nielogiczne wymagania dokumentacyjne budzą wiele wątpliwości i pragnę te kwestie wyjaśnić.
Wielkie kontrowersje budzi przede wszystkim ekspertyza stanu kościoła przeprowadzona przez eksperta ministerstwa. Ekspert wizytujący kościół w Gnojewie swoją ekspertyzę nie poparł żadnymi sensownymi wyliczeniami, ani konkretami. W swojej ekspertyzie myli rodzaje więźby dachowej i popełnia szereg kardynalnych błędów, które nakazują poważnie zastanowić się, czy osoba, która z ramienia MKiDN wizytowała obiekt w Gnojewie miała odpowiednie kwalifikacje i możliwości, aby dokonać rzetelnej i miarodajnej oceny stanu technicznego kościoła.
Sposób oceny stanu technicznego obiektu przez eksperta również wydaje się mocno kontrowersyjny. Na filmie, którym dysponuje prezes gdańskiego oddziału TOnZ, pan Tomasz Korzeniowski, widać, jak ekspert ministerstwa niszczy substancję zabytkową, poprzez rąbanie murów i krokwi czekanem. Zdaniem konserwatorów zabytków i rzeczoznawców budowlanych, sposób przeprowadzenia ekspertyzy pozwala wątpić w kwalifikacje eksperta.
Szanowny Panie Konserwatorze, w tej sprawie zapoznałem się ze zdaniem ekspertów z Politechniki Gdańskiej, którzy całkowicie podważają rezultat ekspertyzy zleconej przez MKiDN. Zdaniem prof. Czesława Szymczaka z PG dokumentacja, którą przedstawiło ministerstwu TOnZ była sporządzona poprawnie i wskazuje na możliwość dalszego prowadzenia prac.
Zdaniem ekspertów, budynek jest bezpieczny i ułożenie dachówek nie zagraża katastrofą budowlaną. Proponuję więc, aby Pańską decyzję o wycofaniu zgody na dalszy remont kościoła poprzedziła specjalna ekspertyza uznanych naukowców z Politechniki Gdańskiej , zrzeszonych w organizacjach branżowych. Za pomocą nowoczesnych metod pomiarowych będzie można wydać miarodajną ocenę stanu obiektu, a szanowani eksperci zapewnią bezstronność i rzetelność badań.
Ze swojej strony będę interweniował w sprawie udostępnienia skanów 3D obiektu, które zostały wykonane kilka lat temu na zlecenie ministerstwa. Ta dokumentacja mimo próśb TOnZ nie została udostępniona konserwatorom i nie mogła stanowić podstaw do ewentualnych pomiarów.
Konserwatorzy i nadzorujący prace ratunkowe kościoła inżynierowie i konstruktorzy oraz dyplomowani konserwatorzy zabytków zapewniają, że dotychczasowe prace konserwatorskie były prowadzone zgodnie ze sztuką oraz w pełni profesjonalnie. Dlatego proszę o przychylenie się do mojej prośby, lub zaproponowanie innego rozwiązania, które pozwoli na uratowanie wartościowego zabytku i zachowanie przyznanej przez ministerstwo dotacji na ten cel.
Z poważaniem
Jerzy Borowczak"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poseł Borowczak interweniuje u konserwatora zabytków ws. kościoła w Gnojewie [LIST] - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki