Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Trwa odbudowa wyjątkowo ważnych ostróg na Wiśle

Jacek Sieński
Na zdjęciu: Ostroga przy śluzie Gdańska Głowa przed remontem
Na zdjęciu: Ostroga przy śluzie Gdańska Głowa przed remontem RZGW Gdańsk
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku kontynuuje odbudowę uszkodzonych ostróg regulacyjnych na Wiśle. Roboty te prowadzone są zarówno w ramach projektu "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku", realizowanego z dofinansowaniem Unii Europejskiej, jak i ze środków budżetowych. Właśnie zaczęła się odbudowa ostrogi na Wiśle, zlokalizowanej przy śluzie Gdańska Głowa, na terenie gminy Stegna.

Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku, przekazał, że wykonawca remontu ostrogi przy śluzie, którym jest wybrana na drodze przetargu spółka Agromel Przedsiębiorstwo Robót Agromelioracyjnych i Hydrotechnicznych w Pruszczu Gdańskim, przejął już plac budowy. Umowę z nim gdański RZGW podpisał 24 września tego roku.

Ekipy firmy Agromel wykonują roboty hydrotechniczne, które obejmują prace ziemne, posadowienie drewnianej palisady, ułożenie materacy faszynowo-kamiennych i włókninowych oraz wykonanie narzutu kamiennego, podwodnego na geowłókninie i podkładu z tłucznia kamiennego pod bruk. Prace zakończy ułożenie na korpusie budowli bruku z kamienia naturalnego, na podsypce piaskowej. Odbudowana ostroga ma być gotowa w końcu sierpnia przyszłego roku. Na odcinku Wisły, zarządzanym przez RZGW w Gdańsku, znajduje się około 3000 ostróg.

Ma on swój początek we Włocławku, a kończy się na ujściowych fragmentach rzeki, wpadających do Zatoki Gdańskiej - Przekopie Wisły i Martwej Wiśle. Na odcinku żuławskim rzeki, od Niziny Kwidzyńskiej do jej ujść, umiejscowionych jest około 700 ostróg. Większość z tych budowli wodnych uległa zniszczeniu, w różnym stopniu, w minionych latach. Ich konstrukcję naruszają spływające zimą lody, fale powodziowe i postępująca erozja. Pinkiewicz poinformował też, że na etapie I projektu "Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław", ujętego w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, zakładał on remont 11 ostróg, z których 9 rozmieszczonych jest w gminie Subkowy oraz po jednej w Tczewie i w Stegnie. Zadanie to kończy remont budowli przy śluzie Gdańska Głowie. Całkowity koszt odbudowy ostróg wyniósł prawie 6 mln zł, w tym rozpoczęty remont tej ostatniej - około 600 tys. zł. Niezależnie od projektu żuławskiego, RZGW w Gdańsku zlecił już lub zleci odnowienie ośmiu budowli w rejonach Grudziądza i Torunia.
Ostroga regulacyjna jest budowlą wodną (rodzajem tamy), posadowioną poprzecznie do brzegu rzeki. Jej rolą jest zwężanie koryta cieku i odsuwanie jego głównego nurtu od brzegu, co chroni go przed wymywaniem, czyli erozją boczną, a jednocześnie udrażnia samą rzekę. Ostrogi dzielą się na prostopadłe, podprądowe i zaprądowe. Do budowania ich korpusów z głowicami wykorzystuje się zwykle kamienie.

Oprócz ostróg na Wiśle, duże zadanie, realizowane przez gdański RZGW w ramach projektu "Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław", stanowi przebudowa obiektów zabezpieczających ujście Przekopu Wisły. Są to dwie tzw. kierownice w postaci falochronów.

Odprowadzają one nurt rzeki do morza, a zimą umożliwiają swobodny spływ lodów, co zapobiega zatorom lodowym i spiętrzeniom powodziowym wód. W tym roku ukończono już budowę 300-metrowego odcinka kierownicy wschodniej. Prowadzony jest jeszcze remont kierownicy zachodniej o długości 550 m.
[email protected]

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WSZYSTKIEGO O NASZEJ AKCJI!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie