MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piloci z Kaszub w Bitwie o Anglię. Interesująca wystawa pojawiła się w Wejherowie

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Historie lotników z Kaszub, walczących w 1940 r. na brytyjskim niebie, przybliża najnowsza wystawa w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. To 13 wyjątkowych obrazów, opatrzonych krótkimi notkami biograficznymi każdego z bohaterów. Autor prac - Tadeusz Trocki - ma przy tym nadzieję, że będzie to jedynie pierwsza z wielu podobnych ekspozycji.

Udział polskich pilotów w Bitwie o Anglię w 1940 r. jest dość dobrze znany. Heroizm, skuteczność Polaków w słynnej kampanii powietrznej wspominane są przy różnych okazjach i to nie tylko w granicach naszego kraju. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, iż wśród bohaterskich pilotów z Polski znajdowali się również ci pochodzący z terenów Kaszub.

Historie właśnie tych osób - trzynastki lotników, walczących na brytyjskim (i nie tylko) niebie - przybliża najnowsza wystawa tymczasowa „Piloci z Kaszub w Bitwie o Anglię”, zaprezentowana w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Z pomysłem jej stworzenia wyszedł malarz Tadeusz Trocki, materiały dostarczyli też członkowie rodzin samych bohaterów ekspozycji - Anna Nowoczyn-Richert, córka por. Witolda Nowoczyna, oraz Mirosław Semmerling, bratanek por. Brunona Semmerlinga.

W piątek 14 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie wystawy. W spotkaniu udział wzięli wymienieni powyżej członkowie rodzin lotników, a także Jan Nowoczyn, brat por. Nowoczyna, i Franciszek Semmerling, syn por. Semmerlinga. O samej ekspozycji opowiedział zaś jej autor Tadeusz Trocki. Przybliżył on sylwetki każdego z zaprezentowanych na wystawie.

Po wstępie oraz krótkim programie artystycznym chętni przeszli do Książnicy profesora Gerarda Labudy, gdzie przygotowano ekspozycję.

ZOBACZ TEŻ: Błogosławiona z piaśnickiego lasu. 25-lecie beatyfikacji siostry Alicji Kotłowskiej

Historia przedstawiona w unikalny sposób

Na wystawę „Piloci z Kaszub w Bitwie o Anglię” składa się przede wszystkim 13 obrazów, namalowanych przez Tadeusza Trockiego. Ujrzeć można na nich portrety pilotów wraz z wiernie odwzorowanym myśliwcami, jakimi latali. Każdy taki obraz opatrzony jest dodatkowo notką biograficzną danego lotnika.

Jak opowiada sam autor, prace nad ową ekspozycją trwały prawie 3 lata, gdyż nie tylko trzeba było przygotować samo dzieło malarskie, ale też poznać przeszłość przedstawianej osoby - dotrzeć do źródeł, dokumentów, relacji.

- Zanim przystąpiłem do malowania musiałem opracować całą historię danego pilota - podkreśla Tadeusz Trocki. - Jest to jakby jednocześnie podtrzymanie pamięci i hołd dla tych, którzy końca wojny nie doczekali, a dzielnie walczyli w alianckim lotnictwie - podkreśla Tadeusz Trocki.

Malarz liczy też na to, że wystawa zainteresuje innych do podobnego zgłębiania tematu.

- Mam nadzieje, że po mnie inni też w jakiś sposób przedstawią losy pilotów, albo innych formacji, w których Kaszubi walczyli - dodaje Trocki.

Uzupełnieniem wystawy są natomiast przeróżne pamiątki po pilotach - stroje, medale czy nawet charakterystyczne mapy materiałowe. Ekspozycja dostępna będzie w muzeum w Wejherowie do 6 sierpnia 2024 r.

Na wystawie przedstawione są sylwetki następujących pilotów, pochodzących z Kaszub:

 • por. pil. Brunon Semmerling, Starszyno k. Pucka
 • chor. pil. Jan Okrój, Stężyca
 • kpt. pil. Stanisław Blok, Wejherowo
 • por. pil. Witold Bohdan Nowoczyn, Wejherowo
 • por. pil. Konrad A. Muchowski, Kościerzyna
 • kpt. pil. Olgierd T. Sobecki, Kartuzy
 • por. pil. Leszek Owsiany, Rakowice
 • chor. Mirosław Ignacy Wojciechowski, Sopot
 • ppor. pil. Jan Walenty Radtke, Puck
 • mjr pil. Bolesław Jan Klecha, Warzno
 • mjr Józef Jeka, Tupadły k. Władysławowa
 • kpt. pil. Edmund W. Jereczek, Kościerzyna
 • ppor. pil. Bernard Samp, Rumia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki