MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Artefakty sprzed 2 tys. lat odkryto na terenie cukrowni w Pruszczu Gdańskim. Zobacz te znaleziska!

Danuta Strzelecka
Na terenie dawnej Cukrowni w Pruszczu Gdańskim prowadzone są badania archeologiczne. Znaleziono artefakty sprzed 2 tys. lat
Na terenie dawnej Cukrowni w Pruszczu Gdańskim prowadzone są badania archeologiczne. Znaleziono artefakty sprzed 2 tys. lat Materiały Muzeum Archeologiczne
Kolia z paciorków szklanych i bursztynowych, bransolety żmijowate i zapinki z brązu sprzed 2 tysięcy lat - to tylko niektóre z artefaktów znalezionych na terenie Cukrowni w Pruszczu Gdańskim. Prace archeologiczne trwają tutaj od półtora roku. Inwestor, NDI Development, badania zlecił specjalistom z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Naukowcy odkryli obiekty archeologiczne z okresu wpływów rzymskich i tym samym potwierdzili bytność ludzi na tym terenie już 2 tysiące lat temu!

Artefakty sprzed 2 tys. lat odkryte na terenie cukrowni w Pruszczu Gdańskim

Badania na terenie po dawnej cukrowni w Pruszczu Gdańskim rozpoczęły się około 1,5 roku temu. W pierwszym etapie wykonano tzw. badania sondażowe, dzięki którym rozpoznano teren przyszłej inwestycji i wytypowano miejsca pod przyszłe wykopaliska. Muzeum Archeologiczne, prowadzące badania i inwestor NDI Development podzielili się wiedzą na temat artefaktów odkrytych podczas badań. Archeolodzy są zachwyceni tym, co odnaleziono.

- W trakcie prac sondażowych w sezonie 2022 odkryto łącznie 64 obiekty archeologiczne, w tym 16 inhumacyjnych, 46 ciałopalnych, bruk kamienny oraz palenisko - mówi Ewa Adamska-Grzymała, kierownik zespołu badawczego z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Wydobyte zabytki potwierdziły chronologię stanowiska na I wiek p.n.e. - III wiek n.e, czyli młodszy okres przedrzymski wiązany z ludnością tzw. kultury oksywskiej oraz okres wpływów rzymskich, kiedy na Pomorzu dominowała ludność tzw. kultury wielbarskiej, tradycyjnie wiązana z przybyłymi z północy Gotami. W połowie kwietnia 2024 rozpoczęto regularne badania archeologiczne. Do dziś zadokumentowano już łącznie 50 obiektów.

Działka, na której znajduje się cukrownia, ma powierzchnię około 19 hektarów. Docelowo ma powstać tu nowe centrum Pruszcza Gdańskiego. Inwestor zapowiada, że zabytkowe obiekty przejdą rewitalizację i zyskają nowe, potrzebne mieszkańcom funkcje. Powstanie też osiedle mieszkaniowe. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć już niebawem od strony ul. Chopina – tak, aby nie kolidowały z badaniami archeologicznymi. Inwestycja będzie powstawać etapami.

- Nabywając teren dawnej cukrowni, zdawaliśmy sobie sprawę, że jest ona wpisana do rejestru zabytków - mówi Jarosław Bator, prezes NDI Development. - Oczywistym dla nas było, że w sposób szczególny będziemy traktować istniejące, historyczne zabudowania. Wiedzieliśmy również, że realizację naszej inwestycji będą musiały poprzedzić prace archeologiczne. Jako firma odpowiedzialna społecznie, badania zleciliśmy najlepszym z najlepszych, czyli specjalistom z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Nie żałujemy, bo dziś możemy być dumni, że obiekty archeologiczne o takiej wartości historycznej są w rękach profesjonalistów.

Efekty wykopalisk będą znane najprawdopodobniej jeszcze jesienią. Do tego czasu wstęp na teren objęty badaniami będzie niemożliwy. Dla mieszkańców Pruszcza Gdańskiego i nie tylko otwarta pozostaje cukroteka, czyli przestrzeń kreatywna z koncertami, warsztatami, wystawami, itp.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki