Petycja i apele o większe pieniądze z Unii Europejskiej dla Pomorza. Każdy może się podpisać

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Pomorze na lata 2021-2027 ma otrzymać 40 proc. funduszy mniej w porównaniu z poprzednim budżetem UE. W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie samorządowców i pomorskich parlamentarzystów w tej sprawie.
Pomorze na lata 2021-2027 ma otrzymać 40 proc. funduszy mniej w porównaniu z poprzednim budżetem UE. W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie samorządowców i pomorskich parlamentarzystów w tej sprawie. Materiały prasowe
Zwiększenia unijnych środków dla Pomorza domaga się pomorski samorząd. Pod specjalną petycją przygotowaną przez marszałka Mieczysława Struka podpisało się już 11 tysięcy mieszkańców Pomorza. Swoje stanowisko w tej sprawie ogłosili także pomorscy radni PiS.

Prawie trzy razy mniej unijnych pieniędzy od mieszkańców innych województw otrzymają Pomorzanie w latach 2021-2027 - wylicza w specjalnej petycji marszałek pomorski Mieczysław Struk.

Mniej unijnych pieniędzy dla Pomorza

- Województwo pomorskie otrzyma o 736 mln euro (3 mld zł) mniej na program regionalny. To prawie 40 proc. mniej niż w poprzedniej perspektywie. Taki podział środków wpłynie negatywnie na rozwój naszego województwa - czytamy w dokumencie. - Biorąc pod uwagę zaproponowany podział, województwo pomorskie jest jednym z tych, które dostaną najmniej funduszy. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Pomorza – tylko 482 euro, w porównaniu z 810 euro w latach 2014–2020. To prawie trzy razy mniej niż w innych województwach.


https://dziennikbaltycki.pl/ekspert-zmniejszenie-unijnych-funduszy-dla-pomorza-az-o-40-proc-jest-niepokojace-to-kolejny-przejaw-centralizacji-wladzy-w/ar/c15-15473788

Zdaniem marszałka, zmniejszenie unijnych funduszy w perspektywie 2021-27 ograniczy znacznie możliwości rozwoju województwa.

- Ograniczy to na przykład inwestycje w rozwój komunikacji publicznej, infrastruktury transportowej oraz infrastruktury społecznej, tak istotnych z punktu widzenia potrzeb mieszkańców naszego województwa. Nie będzie możliwe utrzymanie dotychczasowego poziomu dofinansowania licznych inicjatyw społecznych, w tym podmiotów ekonomii społecznej, które świadczą usługi na rzecz osób wykluczonych - brzmi skierowana do rządu petycja.

Marszałek domaga się w niej, by rząd zwiększył kwotę dla Pomorza o "co najmniej o kwotę, o którą pomniejszone zostały środki planowane przez rząd na perspektywę 2021–2027" . Petycję podpisało nieco ponad 11 tys. Pomorzan.

Swoje stanowisko w sprawie funduszy powzięli radni pomorskiego Sejmiku. Osobne od m.in. radnych KO, stanowisko mają radni PiS, jednak również sugerują zwiększenie udziału Pomorza w podziale unijnych pieniędzy. Podkreślają m.in. konieczność weryfikacji dwóch kryteriów, na podstawie których rząd rozdziela środki - wskaźnika pasażerskiego transportu kolejowego (radni PiS wskazują, że wciąż wiele regionów Pomorza, m.in. w subregionach chojnickim, słupskim, jest zagrożonych wykluczeniem transportowym, co wpływa na możliwości rozwoju) oraz kryterium emisji zanieczyszczeń (wg radnych region stawiający na turystykę musi mieć "argument w postaci czystego powietrza").

- Mamy świadomość, że obecny rząd musiał dokonać zmian w stosunku do poprzedniej perspektywy. Wynika to przede wszystkim z mniejszej ilości środków, ale też z chęci i obowiązku realizacji zrównoważonego rozwoju, którego naturalną podstawą jest środowisko naturalne, gospodarka narzędziem, a dobrobyt społeczeństwa celem. Mamy świadomość, że rewolucyjnych zmian nie można w projektowanym podziale wprowadzić, ale prosimy przynajmniej o uwzględnienie przy rozdysponowaniu rezerwy, na projekty które będą wyrównywały szanse rozwojowe najbardziej wykluczonych obszarów wewnątrz województwa - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Jerzego Barzowskiego, przewodniczącego Klubu Radnych PiS w pomorskim Sejmiku.


Pomorscy samorządowcy pytali wiceminister funduszy i polityki regionalnej dlaczego dostaną z UE tak mało

Apel o zwiększenie środków unijnych dla Pomorza. Podpisów coraz więcej

Apel marszałka Struka o zwiększenie środków poparło już kilkadziesiąt pomorskich samorządów oraz organizacji zrzeszających samorządowców, m.in. Rada Miejska w Chojnicach. Wspólne stanowisko w tej sprawie wystosowało także dziewięciu samorządowców z powiatu człuchowskiego, starosta człuchowski, burmistrz Czarnego, wójt gm. Koczała i wójt gm. Przechlewo.

Jedną z pierwszych inicjatyw w sprawie zmniejszenia środków unijnych dla Pomorza było pismo 45 samorządowców ze Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. O zwiększenie środków unijnych dla Pomorza apelowali też przedstawiciele Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego, 400 pomorskich organizacji pozarządowych oraz 13 organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Przedstawiciele OMGGS apelowali o transparentną debatę na temat podziału unijnych środków i decentralizację przy ich podziale.

Uwaga nad Polskę nadciągają upały

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie