Patrycja Krzymińska Człowiekiem Roku 2019! Paweł Adamowicz, Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski z nagrodą „Samorządowiec 30-lecia”

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Patrycja Krzymińska Człowiekiem Roku 2019
Patrycja Krzymińska Człowiekiem Roku 2019 Karolina Misztal
Decyzją Kapituły „Dziennika Bałtyckiego”, prestiżowy tytuł Człowieka Roku 2019 otrzymała Patrycja Krzymińska, inicjatorka zbiórki pod hasłem „Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP” – za jej piękną, obywatelską postawę i działalność społeczną. W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem utworzenia samorządu terytorialnego w Polsce, jury zdecydowało także o przyznaniu prezydentom Gdyni i Sopotu oraz – pośmiertnie – prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi – nagrody „Samorządowiec 30-lecia”.

Gala Człowiek roku 2019 i 75. urodziny „Dziennika Bałtyckiego” za nami

Wręczenie statuetek odbyło się w trakcie uroczystej gali w czwartek, 30 lipca, w Starej Aptece Teatru Wybrzeże w Gdańsku, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i w pełnym reżimie sanitarnym. W tym dniu świętowaliśmy także 75. urodziny naszej redakcji.

Przybyłych gości przywitali prezes gdańskiego oddziału Polska Press Grupy Wiktor Pilarczyk oraz redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”, Mariusz Szmidka.

– 75 lat temu ukazał się pierwszy numer naszej gazety. Pragnę zapewnić, że mimo upływu lat i zmiany sposobu konsumpcji mediów, utrzymujemy mocną pozycję lidera na pomorskim rynku, zarówno jeśli chodzi o wydanie papierowe, jak i serwisy internetowe.

– Czasy dla mediów są trudne, ale na przekór tego staramy się być apolityczni, rzetelni, a przede wszystkim przyzwoici. Uczciwie realizujemy naszą misję informacyjną, kontrolną wobec władz samorządowych, ale też edukacyjną i integrującą.

– Robimy swoje. Zło nazywamy złem, a dobro dobrem.

– Dziękuję mojemu wspaniałemu zespołowi, wydawcom, publicystom, reporterom, którzy w każdych warunkach są dyspozycyjni i skłonni dostarczać wiedzy Czytelnikom. Ostatnie miesiące to wyjątkowo trudny czas. Wciąż utrzymująca się pandemia radykalnie zmieniła funkcjonowanie naszej redakcji, ale dajemy radę. Zapewniam, że ani na chwilę nie zejdziemy z posterunku. Dzień po dniu będziemy przygotowywać sprawdzone i rzetelne informacje. Bo dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale przede wszystkim – i właśnie w tak trudnych warunkach – misja służby społeczeństwu – mówił redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” Mariusz Szmidka.

– Chciałbym podziękować całemu zespołowi redakcyjnemu, sprzedaży reklam, kolportażu, zespołowi marketingowemu, administracyjnemu, gdyż w tak krótkim czasie przeszliśmy wszyscy absolutną rewolucję. Od zamknięcia biura, poprzez pracę rotacyjną, a jednocześnie pozostając na posterunku, przygotowując materiały dotyczące tego, co się wokół nas działo.

– Te ostatnie miesiące były tytaniczną pracą całego zespołu, a nie był to dla nas łatwy czas, nie tylko ze względu na zmianę organizacji pracy, ale też ustawienie całego biznesu. Dziś widzimy światełko w tunelu, dziś wiemy, jak jeszcze lepiej budować Internet, dziś wiemy, jak ważna jest nadal prasa dla naszych Czytelników. Dalej kontynuujemy tę pracę, nie poddajemy się – mówił Wiktor Pilarczyk, prezes gdańskiego oddziału Polska Press Grupy.

Głos zabrał na początku gali także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który objął nasz plebiscyt Człowiek Roku 2019 honorowym patronatem.

– Człowiek Roku – najważniejsze wydarzenie „Dziennika Bałtyckiego”. Co roku, jako Kapituła wskazujemy osobę, która w znaczący sposób oddziaływała na naszą wyobraźnię i stosunki społeczne w naszej regionalnej wspólnocie. To jest niezwykle cenne, że są wśród nas osoby, które warto wyróżnić i pokazać, że w minionym roku wpłynęły na naszą pomorską rzeczywistość – mówił marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

– Wszystkim osobom związanym z „Dziennikiem Bałtyckim” chciałbym podziękować za te 75 lat. Za waszą pracę, za to, że codziennie nas informujecie, że szukacie prawdy, bo rzeczywiście „Dziennik Bałtycki” jest największą gazetą regionalną, która informuje o najistotniejszych sprawach we wszystkich naszych powiatach. Życzę Państwu samych sukcesów!

Zobacz także: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

Człowiekiem Roku 2019 Patrycja Krzymińska!

Tytuł Człowieka Roku Kapituła „Dziennika Bałtyckiego” przyznała już po raz 18. Wśród nominowanych znaleźli się:

 • Marcin Gruchała,
 • Jacek Sarnowski,
 • Piotr Stokowiec,
 • Patrycja Krzymińska,
 • dr Marek Szołkiewicz,
 • Dominik Nowak,
 • dr hab. Janusz Trupinda,
 • o. Michał Osek,
 • Józef Sarnowski,
 • ks. dr Marek Trybowski.

Nagrodę Człowieka Roku 2019 „Dziennika Bałtyckiego” otrzymała Patrycja Krzymińska – skromna krawcowa z Gdańska, która po zabójstwie Pawła Adamowicza pozszywała ludzkie serca za sprawą uruchomionej przez siebie zbiórki pod hasłem „Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP”. W ciągu kilku dni w akcję zaangażowało się 264 tys. darczyńców, którzy wpłacili rekordową kwotę ponad 16 mln zł.

– Nasza laureatka jest budzicielką ludzkiej dobroci. Swoją spontaniczną akcją zjednoczyła ludzi pogrążonych w żałobie, próbujących wyrazić swoją solidarność po zabójstwie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Zło dobrem zwyciężyła. Dziś jest administratorką otwartej grupy na Facebooku „Orkiestra Pana Prezydenta”. Jej członkowie i ona sama chcą pomagać dalej.

– Jej postawa jest niezwykle budująca, dająca nadzieję na lepsze jutro, a nagroda – wyrazem uznania wszystkich członków Kapituły dla determinacji i konsekwencji w działaniu – mówił Mariusz Szmidka.

Patrycja Krzymińska Człowiekiem Roku 2019

Patrycja Krzymińska Człowiekiem Roku 2019! Paweł Adamowicz, ...

– Dziękuję serdecznie za to wielkie wyróżnienie i zaszczytny tytuł Człowieka Roku. Rok 2019 zaczął się bardzo tragicznie. Podczas 27. Finału WOŚP prezydent Paweł Adamowicz wygłosił krótkie przemówienie:

Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie.

– Chwilę później został brutalnie napadnięty. Ale jego ostatnie słowa wcieliliśmy w życie w ciągu kilku kolejnych dni po jego tragicznej śmierci. Byliśmy w tych trudnych chwilach razem, byliśmy solidarni.

–Ta ogromna tragedia obudziła w nas wielkie pokłady empatii, to był czas dzielenia się dobrem na przekór łzom i cierpieniu.

– Symboliczna zbiórka do ostatniej puszki Pana Prezydenta przerodziła się w ogromny zryw dobrych serc i przyniosła 16 mln zł, dzięki którym Fundacja WOŚP zakupiła sprzęt dla Szpitala św. Wojciecha, Szpitala Copernicus, dla UCK, dla Szpitala Dziecięcego na Polankach oraz dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Ten sprzęt, oklejony serduszkiem WOŚP oraz napisem „Ostatnia puszka prezydenta Pawła Adamowicza”, codziennie ratuje życie i zdrowie najmłodszych pacjentów. Dziękuję wszystkim darczyńcom, ta statuetka będzie dla mnie jeszcze większą motywacją – mówiła w czasie czwartkowej gali Patrycja Krzymińska.

Zobacz także: Patrycja Krzymińska, Człowiek Roku 2019

Gratulacje Patrycji Krzymińskiej złożyła także zeszłoroczna zdobywczyni tytułu Człowiek Roku 2018 – sanitariuszka Powstania Warszawskiego Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska.

– Gratuluję mojej następczyni, Pani Patrycji. Ja i moje otoczenie z podziwem śledziliśmy Pani dokonania. Życzę Pani, aby ta wspaniała statuetka była inspiratorką do dalszych wspaniałych Pani poczynań – mówiła Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska.

– Kiedy w zeszłym roku odbierałam swoją statuetkę, podjęłam zobowiązanie. Zobowiązanie, że będę miała nadal żywy kontakt z młodzieżą, że będę im opowiadać o Powstaniu Warszawskim, że będę im mówić o nieprzemijających wartościach jakimi są wolność, która nigdy nie jest dana na zawsze, wolność wewnętrzna, którą trzeba pielęgnować, mówić im, że świat jest piękny i dobry, mówić im o patriotyzmie, który jest ważny i konieczny w życiu każdego Polaka. Teraz przeszkadza mi koronawirus, ale ja go przetrzymam i ufam, że nadal będę mogła spotykać się z młodymi i przekazywać im to, co ważne w życiu. Żyjemy w niepewnych czasach, ta niepewność powoduje, że ulegamy lękom, niepokojom, a nawet depresji, ale nie możemy się temu poddać.

– Musimy być rozważni, zdyscyplinowani, ale i odważni. Musimy sobie pomagać, musimy być solidarni, w pewnym sensie musimy być razem. Nadzieja nie umiera, miejmy nadzieję, będzie dobrze – dodawała.

Samorządowiec 30-lecia

W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą w pełni demokratycznych wyborów do nowo powołanych samorządów gminnych w Polsce, redakcja „Dziennika Bałtyckiego” wraz z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem ustanowiła także nagrodę specjalną „Samorządowiec 30-lecia”. Nagrodę przyznano: prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi, prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu oraz – pośmiertnie – prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.

– Reforma samorządowa z 27 maja 1990 roku była kluczowa dla naszej przyszłości, jak też jakości naszego życia. To była faktyczna decentralizacja władzy, kompetencji i finansów.

– Dzisiaj samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie są motorem rozwoju, fundamentem demokracji i wolnego społeczeństwa obywatelskiego.

– To, że nasz region jest tak piękny, to zasługa mieszkańców, ich pracowitości i przedsiębiorczości, ale też niezwykłego zaangażowania samorządowców, dlatego samorządom nie wolno ograniczać czy też zabierać kompetencji i finansowania, ani ich likwidować. My naszą nagrodą chcemy wyrazić im wdzięczność i szacunek, wszystkim samorządowcom Pomorza, którzy od 30 lat angażują się w pracę na rzecz rozwoju naszej Małej Ojczyzny – mówił Mariusz Szmidka.

W imieniu męża nagrodę „Samorządowiec 30-lecia” odebrała w czwartek Magdalena Adamowicz.

– Paweł był samorządowcem z krwi i kości. W 1990 roku po raz pierwszy został wybrany najmłodszym radnym, potem najmłodszym przewodniczącym Rady Miasta, a w 1998 roku najmłodszym prezydentem wśród największych miast w Polsce. Miał swoje marzenia, miał swoją wizję, którą było powołanie metropolii. O tej wizji pisał już w 1992 roku, powołał Gdański Obszar Metropolitalny, a dziś ta wizja powoli się urzeczywistnia. Dziś na senackiej komisji odbywa się pierwsze czytanie projektu ustawy metropolitalnej. Mam nadzieję, że ustawa metropolitalna dla Pomorza zostanie przyjęta – mówiła Magdalena Adamowicz, europosłanka, żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Zobacz także: Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego

– To bardzo cenna nagroda, szczególnie, że „Dziennik Bałtycki” bardzo dużo pisze o sprawach lokalnych, o sprawach naszych Małych Ojczyzn. Z rozrzewnieniem wspominam te lata, kiedy razem z Pawłem, Wojtkiem, ale także z Mieczysławem Strukiem i Grzegorzem Grzelakiem zaczęliśmy budować samorząd na Pomorzu. Życzę nam wszystkim, żeby władze centralne pamiętały, co to jest zasada pomocniczości – mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Statuetkę dla prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka odebrał jego zastępca, wiceprezydent ds. rozwoju Marek Łucyk.

– Chciałbym podziękować w imieniu Pana Prezydenta Wojciecha Szczurka za tą wspaniałą nagrodę, szczególnie w tych czasach, kiedy samorząd stoi na straży wartości i w czasie, kiedy będzie bronił tego, co najważniejsze dla naszych Małych Ojczyzn – mówił wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk.

Top Produkt Pomorskie 2020

W trakcie czwartkowej gali poznaliśmy także laureatów pięciu kategorii w konkursie Top Produkt Pomorskie 2020. Oto oni:

 • Artykuły spożywcze/producenci żywności: Śmietana 18% tłuszczu łagodnie ukwaszona, produkowana przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Maluta w Nowym Dworze Gdańskim,
 • Nowe Technologie/startupy: Najnowocześniejsza fabryka prefabrykatów w Europie – Kokoszki Prefabrykacja S.A., wybudowana przez Grupę Pekabex,
 • Dom/budownictwo/nieruchomości: Drewniany basen ogrodowy firmy ABATEC,
 • Kultura/rozrywka/czas wolny: Centrum św. Jana – Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku,
 • Zdrowie/uroda/moda: Profilaktyka raka jelita grubego, prowadzona przez COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o..

Zobacz także: Dorota Połom, brand manager Lonza-Nata

Najpopularniejszym Top Produktem Pomorskie 2020, głosami Czytelników, została natomiast Naturalna woda mineralna Nata Aqua, produkowana przez firmę Lonza-Nata Sp. z o.o.

Zobacz także: Andrzej Marczak, członek zarządu Kokoszki Prefabrykacja S.A.

Top Menedżer 2019

Poznaliśmy także Top Menedżera 2019 „Dziennika Bałtyckiego”, którym został Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Decyzją Kapituły „Dziennika Bałtyckiego”, prestiżowy tytuł Człowieka Roku 2018 otrzymała Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska – sanitariuszka Powstania Warszawskiego - za piękną lekcję patriotyzmu oraz szacunku do historii, człowieka i życia. W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów, jury zdecydowało także o przyznaniu stoczniowcom nagrody „Ludzie Wolności i Solidarności”.

Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska Człowiekiem Roku 2018. Stocz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie