Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska Człowiekiem Roku 2018. Stoczniowcy z nagrodą "Ludzie Wolności i Solidarności"

Ewa Andruszkiewicz

Wideo

Zobacz galerię (121 zdjęć)
Decyzją Kapituły „Dziennika Bałtyckiego”, prestiżowy tytuł Człowieka Roku 2018 otrzymała Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska – sanitariuszka Powstania Warszawskiego - za piękną lekcję patriotyzmu oraz szacunku do historii, człowieka i życia. W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów, jury zdecydowało także o przyznaniu stoczniowcom nagrody „Ludzie Wolności i Solidarności”.

Wręczenie statuetek odbyło się w trakcie uroczystej gali, w poniedziałkowy wieczór 10 czerwca, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, i połączone było z 74. urodzinami naszej redakcji.

Przybyłych gości przywitał prezes gdańskiego oddziału Polska Press Grupy, Wiktor Pilarczyk oraz redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”, Mariusz Szmidka.

- 74 lata temu ukazał się pierwszy numer naszej gazety. Mimo upływu lat i zmiany sposobu konsumpcji mediów, utrzymujemy pozycję lidera na pomorskim rynku jeśli chodzi o gazety papierowe, a jednocześnie rozwijamy się w zawrotnym tempie w internecie. Czasy dla mediów są trudne, ale na przekór temu staramy się być apolityczni, rzetelni i przede wszystkim przyzwoici – mówił redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” Mariusz Szmidka.

- Uczciwie realizujemy misję informacyjną, kontrolną i edukacyjną. Robimy swoje. Zło nazywamy złem, a dobro dobrem. Z ogromną satysfakcją mogę powiedzieć, że obecny zespół redakcji, któremu mam zaszczyt przewodzić, jest kompetentny, pracowity i kreatywny. Codziennie poszukuje prawdy i nikomu zastraszyć się nie da. To jest nasza siła, podobnie jak lokalność i bycie najbliżej Was – naszych Czytelników. Dlatego w Waszym imieniu skutecznie walczyliśmy o budowę autostrady A1, a teraz walczymy o utworzenie Metropolii na Pomorzu i odbudowanie drogi wodnej na Wiśle. Jesteśmy zawsze tam, gdzie dzieje się coś ważnego – dodawał.

- Idziemy konsekwentnie swoją drogą. To, co nam się świetnie udaje, to rozwój segmentu internetowego, jest on bardzo dynamiczny. Dzisiaj nie jesteśmy już tylko dziennikiem, jesteśmy spółką mediową. Oprócz samego „Dziennika Bałtyckiego”, którego dzisiaj obchodzimy urodziny, wydajemy m.in. 19 tygodników regionalnych, dwumiesięcznik Strefa Biznesu, sieć tablic wielkoformatowych reklamowych na całym Pomorzu, 35 serwisów miejskich – wyliczał Wiktor Pilarczyk, prezes gdańskiego oddziału Polska Press Grupy.

Człowiekiem Roku 2018 Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska!

Tytuł Człowieka Roku Kapituła „Dziennika Bałtyckiego” przyznała już po raz 19. Wśród nominowanych znaleźli się: prof. Piotr Czauderna, Mirosław Piepka i Olga Bieniek, Jacek Friedrich, Andrzej Szadejko, Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska, Prof. Adam Lesner i dr Natalia Gruba, Przemysław Staroń, Mikołaj Trzaska, Janusz Zarębski oraz Piotr Stokowiec.

Nagrodę Człowieka Roku 2018 „Dziennika Bałtyckiego” otrzymała 95-letnia Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska - sanitariuszka Powstania Warszawskiego, sopocianka, niekwestionowany autorytet młodych. Choć spotkania z młodzieżą są czasem - z racji wieku - ponad jej siły, nie odmawia, bo - jak podkreśla - jest świadkiem historii. Do historii przejdzie z pewnością jej wystąpienie podczas Forum Pomorskiej Edukacji w Gdyni. Poruszające słowa na temat wolności, która jest „szalonym darem, skarbem narodowym”.

- Nasza laureatka to osoba niezwykła, charyzmatyczna, pełna werwy, poświęcenia, odpowiedzialności za kraj. W okupacji – jak twierdzi – nauczyła się kilku rzeczy, które przydają jej się i dziś: punktualności, dyskrecji, dyscypliny, posłuszeństwa i odwagi. Wiedzę, którą posiadła i swoje doświadczenie życiowe przekazuje kolejnym pokoleniom. Z ogromnym szacunkiem wręczam tę statuetkę - mówił Mariusz Szmidka.

- Dziękuję, jestem zaszczycona i bardzo wdzięczna. Dziękuję Pani Redaktor „Dziennika Bałtyckiego” Gabrieli Pewińskiej, która nominowała mnie w tym konkursie i która przeprowadziła ze mną cykl wywiadów. Dziękuję nauczycielowi, wykładowcy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Przemkowi Staroniowi, który organizował spotkania z młodzieżą, w ramach integracji starszej generacji z młodymi. Na tych spotkaniach mówiłam o patriotyzmie i wolności. Dziękuję mojej rodzinie za opiekę, za troskę, za miłość. Zdarza się, że osoby, które otrzymują nagrodę, podejmują życiowe zobowiązania. W moim wieku takie podjęcie zobowiązań jest ryzykowne, ale zaryzykuję. Bowiem otrzymana nagroda zobowiązuje mnie, abym nadal twierdziła, że patriotyzm i wolność osobista, wolność wewnętrzna, hart ducha to wartości bardzo cenne, bardzo ważne, które trzeba pielęgnować i realizować. Pragnę nadal utrzymywać żywy kontakt z młodzieżą, rozmawiać z nimi, otaczać ich troską i sympatią. Z okazji urodzin „Dziennika Bałtyckiego” życzę całej redakcji pomyślności, rozwoju, jak największej liczby Czytelników. Wszystkiego dobrego! - mówiła w czasie gali Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska.

CZYTAJ TAKŻE: Mariusz Szmidka, redaktor naczelny: To zaszczyt nagradzać ludzi, którzy są budzicielami patriotyzmu wśród młodych

Ludzie Wolności i Solidarności

W związku z 30. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów, Kapituła „Dziennika Bałtyckiego” przyznała w tym roku także nagrodę „Ludzie Wolności i Solidarności”. Statuetki odebrali stoczniowcy z Gdańska: Wojciech Bojanowski, Bogdan Oleszek i Jan Trzaska.
Zobacz także: Łukasz Ossowski Człowiekiem Roku 2017 "Dziennika Bałtyckiego". Nasza gala urodzinowa w hotelu Hilton [zdjęcia, wideo]

- O tych, którzy mieli największy wpływ na przemianę w Polsce, o Lechu Wałęsie, o Bogdanie Borusewiczu usłyszeliśmy już wszystko. Jako Kapituła doszliśmy do wniosku, że cisi bohaterowie, ludzie drugiego planu również ryzykowali utratą pracy, zdrowia, a nawet życia. Mam na myśli sierpień ‘80. Ich determinacja i chęć odzyskania wolności, podmiotowości i suwerenności była nadrzędna. Dlatego nagrodę „Ludzi Wolności i Solidarności” postanowiliśmy przyznać stoczniowcom z Gdańska, Gdyni, Szczecina – mówił Mariusz Szmidka.

Zobacz także: Ryszard Świlski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego:

Top Produkt 2018

W trakcie poniedziałkowej gali poznaliśmy także laureatów pięciu kategorii w konkursie Top Produkt 2018 „Dziennika Bałtyckiego”. Oto oni:

  • Nowe technologie: Pompa ciepła HPSW 2/250 produkowana przez firmę Kospel
  • Dom/budownictwo/nieruchomości: Osiedle Wschodnie w Skowarczu - produkt firmy Profesional24
  • Artykuły spożywcze/producenci żywności: Karkówka z chrzanem Zakłady Mięsne Skiba
  • Zdrowie/usługi medyczne: Trzyletni projekt badań cytologicznych, organizowany przez spółkę COPERNICUS Podmiot Leczniczy
  • Turystyka/czas wolny: Gdynia Aerobaltic, widowiskowe pokazy lotnicze, organizowane przez firmę Aeropact
Przemyslaw Swiderski

Najpopularniejszym Top Produktem 2018, głosami Czytelników, zostały natomiast Likworki Gdańskie (Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”).

Top Menedżer 2018

Poznaliśmy także Top Menedżera 2018 „Dziennika Bałtyckiego”, którym został Bolesław Drapella, założyciel Sauna Grow, do niedawna prezes AirHelp Poland.

Decyzją Kapituły „Dziennika Bałtyckiego”, prestiżowy tytuł Człowieka Roku 2018 otrzymała Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska – sanitariuszka Powstania Warszawskiego - za piękną lekcję patriotyzmu oraz szacunku do historii, człowieka i życia. W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów, jury zdecydowało także o przyznaniu stoczniowcom nagrody „Ludzie Wolności i Solidarności”. Przemyslaw Swiderski

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie