MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. "Europa znajduje się w historycznym momencie"

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wygłosił orędzie do Polaków, w którym zachęcał do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W swojej wypowiedzi podkreślał wagę mandatów w europarlamencie i decyzji, jakie będą musieli podejmować europosłowie. Zdaniem prezydenta RP, Europa znajduje się w historycznym momencie, a najbliższe lata będą decydować o kierunku, w jakim podążać będzie Unia Europejska.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy ws. wyborów

Orędzie Andrzeja Dudy zostało wygłoszone wieczorem w czwartek, 6 czerwca. Za pośrednictwem platform społecznościowych i mediów tradycyjnych prezydent zachęcał do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na początku przypomniał jednak, że sam miał okazję być europosłem.

- Być może niewiele osób dziś już o tym pamięta, ale po wyborach w 2014 roku miałem zaszczyt przez rok reprezentować Polskę i Polaków w Unii Europejskiej, walczyć w Brukseli o polskie interesy. Z bliska widziałem, jak ważne decyzje zapadają w Europarlamencie, jak wiele może zależeć od naszych reprezentantów i jak istotne jest to, żeby nasi przedstawiciele skutecznie i konsekwentnie zabiegali o polskie sprawy - mówił prezydent.

ZOBACZ TAKŻE: Największe regaty w historii Polski. Gdynia gospodarzem żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich

Zdaniem głowy państwa wybory, które odbędą się 9 czerwca, będą niezwykle ważne. Wymienił kilka z najważniejszych kwestii, jakie budzą emocje wśród obywateli - pakt migracyjny czy Zielony Ład - i podkreślił, że to właśnie w Parlamencie Europejskim będą one rozstrzygane.

- Konsekwencje podejmowanych w Europarlamencie decyzji dotykają Polski, każdego z nas i będą dotykać jeszcze mocniej w przyszłości. Właśnie dlatego te wybory są tak istotne. Bo to my, Polacy, możemy w tym właśnie dniu wskazać swoich przedstawicieli, którzy będą w naszym imieniu podejmowali najważniejsze decyzje. Dla Polski, ale i dla całej Europy - mówił Andrzej Duda.

Andrzej Duda: "Europa znajduje się w historycznym momencie"

To nie jedyny powód, aby zdaniem prezydenta pójść do urn w niedzielę. Jak przekonywał, Europa jest obecnie "w kluczowym historycznym momencie". Warto więc wziąć odpowiedzialność za to, w jakim kierunku podążać będzie cała Unia Europejska.

- Czy będzie to, jak chcieli ojcowie założyciele Wspólnoty, Europa ojczyzn, która szanuje historię, kulturę, tradycję i tożsamość poszczególnych państw członkowskich, czy też będzie to scentralizowane europejskie państwo, jak chcieliby tego brukselscy biurokraci, gdzie unijne traktaty będą zmieniane przez wielkich, a wpływ Polski na podejmowanie najważniejszych decyzji ograniczany - wymieniał prezydent.

ZOBACZ TAKŻE: Polski kapitan i jacht Putina. Sąd uznał, że Polak jest niewinny

Andrzej Duda opowiedział się w tej omawianej przez niego kwestii za "suwerenną Rzeczpospolitą, która sama decyduje o najważniejszych dla Polaków sprawach".

- W myśl zasady, że im silniejsza Polska w Europie, tym silniejsza będzie i Unia Europejska - mówił Andrzej Duda. - Dwadzieścia lat naszej obecności w Unii najlepiej to pokazało. Ten czas to wielki sukces Polski, to wielki sukces Polaków! Potrafiliśmy go znakomicie wykorzystać. Nasza Ojczyzna niezwykle dynamicznie się rozwinęła. Nie tylko dogoniła, ale i przegoniła wiele unijnych krajów - dodał.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki