MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największe regaty w historii Polski. Gdynia gospodarzem żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich!

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Największe regaty w historii Polski. Gdynia gospodarzem żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich!
Największe regaty w historii Polski. Gdynia gospodarzem żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich! PZŻ / Gdynia / Dziennik Bałtycki
Mistrzostwa Świata World Sailing, druga, po igrzyskach olimpijskich, najważniejsza i największa na świecie impreza w żeglarstwie sportowym, w 2027 roku odbędzie się w Polsce. Gospodarzem regat będzie Gdynia, do której przyjedzie około 700 żeglarzy z całego świata, aby walczyć o medale i olimpijskie kwalifikacje. O prawo do organizacji imprezy walczyło 13 krajów reprezentujących wszystkie kontynenty. Mistrzostwa zorganizuje Polski Związek Żeglarski w partnerstwie z Urzędem Miasta Gdyni, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Samorządem Województwa Pomorskiego.

Mistrzostwa Świata World Sailing odbywają się raz na cztery lata w okresie olimpiady, czyli czterolecia między igrzyskami olimpijskimi. To pierwsza i najwyższa rangą impreza kwalifikacyjna do igrzysk.

Gospodarzami poprzednich edycji mistrzostw były kolejno:

  • Kadyks (Hiszpania) w 2003 roku,
  • Cascais (Portugalia) w 2007 roku,
  • Perth (Australia) w 2011 roku,
  • Santander (Hiszpania) w 2014 roku,
  • Aarhus (Dania) w 2018 roku,
  • Haga (Holandia) w 2023 roku.

Najbliższa edycja imprezy, po raz pierwszy w historii odbędzie się w nowej formule. Jak informuje Jakub Jakubowski z Polskiego Związku Żeglarskiego, dotychczas regaty we wszystkich konkurencjach olimpijskich były rozgrywane w jednym miejscu. Doświadczenia, koszty, uwarunkowania logistyczne i organizacyjne spowodowały korektę formatu i podział mistrzostw na dwie części – pierwsza odbędzie się w 2026 roku w Walencji, druga w 2027 roku w Gdyni. To bez wątpienia największa impreza w historii polskiego żeglarstwa oraz najwyższe rangą wydarzenie sportowe w Gdyni.

- Nowy format umożliwi żeglarzom efektywniejszą rywalizację, stanowiąc mniejsze obciążenie budżetowe dla gospodarzy i pozwalając realizować własne cele strategiczne, jak i oczekiwania World Sailing. Głównymi czynnikami są zrównoważony rozwój, gdzie bierzemy pod uwagę listę wytycznych ekologicznych, jak dekarbonizacja, programy recyklingowe, oszczędzanie wody, wykorzystanie zielonej energii, a także kwestie parytetów – egzekwowanej przez MKOl polityki równości płci. Zarówno Gdynia, jak i Walencja podchodzą do powyższych zagadnień z pełną odpowiedzialnością. Z niecierpliwością czekam na mistrzostwa świata, które odbędą się w miastach o wielkim żeglarskim potencjale – mówi Quanhai Li, prezydent World Sailing.

W Gdyni rywalizować będą żeglarze klas dwuosobowych: 49er, 49erFX, Nacra 17, 470 oraz żeglarze z niepełnosprawnościami. Walencja gościć będzie żeglarzy konkurencji jednoosobowych w windsurfingowej klasie iQFoil, kitesurfingowej Formula Kite oraz ILCA.

- Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że światowa federacja żeglarska World Sailing podjęła decyzję o organizacji Mistrzostw Świata klas olimpijskich w Gdyni. Żeglarstwo w naszym kraju rozwija się intensywnie. Polscy żeglarze zdobywają medale w najważniejszych imprezach, z igrzyskami olimpijskimi na czele, mamy bardzo zdolną młodzież. Organizacja mistrzostw będzie dodatkowo świetną promocją dla naszego kraju, a dla samego polskiego żeglarstwa to duży impuls do rozwoju - mówi Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki.

Mistrzostwa Świata World Sailing to największa w historii impreza żeglarska w Polsce. Praca nad samą aplikacją trwała wiele tygodni, a w przygotowanie wniosku zaangażowana była liczna grupa osób.

Poza zespołem Polskiego Związku Żeglarskiego w przygotowaniach udział wzięli przedstawiciele miasta Gdyni i Gdyńskiego Centrum Sportu, Ministerstwa Sportu i Turystyki, samorządu województwa pomorskiego oraz zewnętrzni konsultanci.

- To był żmudny proces, bo wymagania World Sailing są bardzo duże. W aplikacji musieliśmy wykazać nie tylko zdolność organizacyjną i finansową do sprawnego przeprowadzenia tak ważnej imprezy, ale też przedstawić długofalowe korzyści dla światowego żeglarstwa, Polski i Pomorza będące pokłosiem organizacji mistrzostw. To m.in. popularyzacja żeglarstwa w każdej grupie wiekowej i społecznej, żeglarska aktywizacja osób z niepełnosprawnością, impuls dla gospodarki i rozwój infrastruktury, a także kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem - mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Powołana przez World Sailing komisja oceniająca wnioski brała też pod uwagę kwestie logistyczne, potencjał turystyczny miasta i regionu, stopień zaawansowania ekologicznych standardów, potencjalne atrakcje dla uczestników mistrzostw, możliwości budżetowe, wsparcie organizacji rządowych i samorządowych, współpracę różnych grup interesariuszy.

Wszystkie elementy znalazły odzwierciedlenie w złożonej przez Polskę aplikacji i finalnej prezentacji, którą przedstawiał zespół pod przewodnictwem prezesa PZŻ Tomasza Chamery. W zespole znaleźli się również: poseł Agnieszka Pomaska (doświadczona żeglarka), Katarzyna Gruszecka – Spychała (przewodnicząca Rady Społeczno – Gospodarczej dla obszaru metropolitalnego Trójmiasta) oraz współpracownicy PZŻ Paweł Brach i Piotr Oleksiak.

- Uzyskałem informacje, że nasza bardzo obszerna i szczegółowa aplikacja, uzyskała najwyższe oceny merytoryczne. W kuluarach mówiło się, że dotąd nikt w całej historii nie przygotował tak dobrego wniosku. Ale konkursu na najważniejszą w żeglarskim świecie olimpijskim imprezę nie wygrywa się dokumentacją, lecz argumentami w niej zawartymi oraz wieloletnim doświadczeniem. Prezentowane przez nas argumenty były bardzo mocne i przekonywające. Fakt, że w pokonanym polu zostawiliśmy 12 bardzo mocnych kandydatur, świadczy o naszym dotychczasowym potencjale i skali zaufania, jakie mają do nas władze światowego żeglarstwa. Opłaciła się m. in. rozpoczęta w 2000 roku inwestycja władz Miasta Gdyni w proces budowania marki festiwalu żeglarskiego Gdynia Sailing Days – dodaje Tomasz Chamera.

Na powyższe zaufanie Polski Związek Żeglarski pracuje od wielu lat, regularnie organizując międzynarodowe zawody rangi mistrzowskiej w wielu klasach olimpijskich i nieolimpijskich. Po każdych regatach podkreślany jest profesjonalizm, znakomita organizacja, dobre warunki do żeglowania na polskich akwenach, zaplecze oraz realizacja działań pozażeglarskich.

Większość z tych imprez organizowanych jest w Gdyni, w ramach odbywającego się tutaj od 25 lat regatowego festiwalu Gdynia Sailing Days. W efekcie właśnie to miasto gościć będzie najlepszych na świecie żeglarzy w klasach olimpijskich.

- Bardzo się cieszę, że Gdynia będzie gospodarzem tak dużej i ważnej imprezy. Żeglarstwo to bardzo ważny dla Gdyni sport, a Gdynia konsekwentnie buduje swoją żeglarską tożsamość. Mistrzostwa świata w klasach olimpijskich to impreza bez precedensu w historii naszego miasta. Wierzę, że okaże się ona nie tylko sukcesem sportowym, ale też będzie kołem zamachowym dla popularyzacji żeglarstwa wśród najmłodszych gdynian, a miasto stanie się dzięki temu jeszcze bardziej atrakcyjne turystycznie dla gości z całego świata – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Miasta Gdyni.

Na organizacji Mistrzostw Świata World Sailing skorzysta nie tylko Gdynia, ale też cały region.

- Jako żeglarz z zamiłowania bardzo się cieszę z faktu, że najważniejsza impreza w olimpijskim żeglarstwie regatowym zostanie zorganizowana w Polsce, na Pomorzu. Dla naszego regionu to szansa na pokazanie jego walorów, turystycznego potencjału, szczególnie jeśli chodzi o turystykę wodną. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak dużym kołem zamachowym dla regionu było Euro 2012. Mistrzostwa Świata World Sailing z pewnością będą kolejnym impulsem rozwojowym dla lokalnej gospodarki, nie tylko w perspektywie samego wydarzenia, ale też w perspektywie długoterminowej – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

I właśnie korzyści długoterminowe, jakie z tego typu wydarzenia może odnieść Polska, województwo pomorskie i miasto Gdynia stanowią jeden z priorytetów World Sailing.

- Oddziaływanie mistrzostw widoczne będzie w kolejnych latach na wielu płaszczyznach. Chcemy maksymalnie wykorzystać ich potencjał i skalę. Mistrzostwa świata są wydarzeniem budzące zainteresowanie mediów z całego świata, a transmisje telewizyjne i internetowe uzyskują milionowe zasięgi wśród mieszkańców sześciu kontynentów. Do Polski, oprócz żeglarzy, zespołów wspomagających, kibiców i turystów, przyjedzie liczne grono dziennikarzy z całego świata, aby relacjonować przebieg rywalizacji i pokazać piękno naszego kraju. Jestem pewien, że przy współpracy wszystkich interesariuszy Mistrzostwa Świata World Sailing będą kolejnym kołem zamachowym dla rozwoju Polski i naszego żeglarstwa – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki