Odnawialne źródła energii i rola ENERGI w ich wprowadzaniu w Polsce

Akcja specjalna ENERGETYKA WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO
Odnawialne źródła energii to pojęcie, z którym spotykamy się w energetyce coraz częściej. Mają one stopniowo zastępować źródła konwencjonalne, a więc np. węgiel brunatny i kamienny. Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce wciąż rośnie. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w końcowym zużyciu brutto w 2022 r. wzrósł on o 1,2 punktu procentowego do 16,81%. W porównaniu z 2009 r. wzrost wyniósł zatem aż 8,13%1.

Czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii (w skrócie OZE) definiuje ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z nią OZE obejmują „odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów”. Są to zatem źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem. Ich zasób odnawia się bowiem w krótkim czasie.

Rodzaje OZE w Polsce i ich znaczenie dla zrównoważonego rozwoju

Istnieje kilka rodzajów OZE, które są wykorzystywane w Polsce. Są to energetyka wiatrowa, solarna, wodna, geotermalna i pochodząca z biomasy. Energia wiatru powstaje w specjalnych turbinach osadzonych na kilkudziesięciometrowych masztach, ulokowanych na lądzie. W planie jest jednak także zbudowanie ich na morzu. W przypadku energetyki solarnej wytwarzanie energii i ciepła odbywa się z wykorzystaniem promieniowania słonecznego, następuje dzięki instalacjom fotowoltaicznym oraz kolektorom grzewczym ulokowanym w nasłonecznionych miejscach. Duże znaczenie w Polsce ma ponadto energetyka wodna. Do jej wytworzenia wykorzystuje się specjalne budowle hydrotechniczne, z wbudowanym systemem turbin. Zamieniają one siłę płynącej lub opadającej wody w energię kinetyczną, a następnie elektryczną. Energetyka geotermalna wykorzystuje z kolei występujące pod powierzchnią Ziemi zasoby wody, które osiągają temperaturę od kilkudziesięciu do 100°C. Woda jest wówczas wydobywana poprzez specjalne odwierty i przy pomocy odpowiednich instalacji – przetwarzana w energię. Energetyka pochodząca z biomasy opiera się o przetwarzanie w wysoko zaawansowanym procesie technologicznym stałych lub ciekłych substancji pochodzenia roślinnego albo zwierzęcego, które ulegają biodegradacji. Przetwarzane są one w paliwa stałe, płynne lub gazowe. W kolejnym etapie są one spalane i w ten sposób uzyskuje się ciepło oraz energię elektryczną.

OZE stały się nieodłącznym elementem międzynarodowej polityki klimatyczno-energetycznej. Stopniowy wzrost ich udziału w ogólnej produkcji energii ma zredukować emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Według założeń Unii Europejskiej nasz kontynent do 2050 r. jako pierwszy uzyska neutralność klimatyczną (czyli zerowy bilans między emisją a pochłanianiem m.in. CO2). OZE to również dobre uzupełnienie innych źródeł energii. Pełnią one funkcję stabilizatora. OZE wprowadzają największe koncerny energetyczny w Polsce. Wśród nich znajduje się Energa.

ENERGA – jedna z czterech największych krajowych spółek energetycznych w Polsce

ENERGA, to jedna z czterech największych krajowych grup energetycznych i jeden z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Do podstawowej działalności Grupy ENERGA należy wytwarzanie, dystrybucja, obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem. Spółka sprzedaje energię elektryczną klientom indywidualnym, instytucjonalnym i biznesowym, będąc jednocześnie liderem w zakresie innowacji proekologicznych. Obecnie Grupa ENERGA wytwarza ponad 40% energii ze źródeł odnawialnych. Z usług ENERGI korzysta ponad 3,3 miliona osób.

ENERGA jako podmiot promujący proekologiczne rozwiązania

ENERGA podejmuje działania ukierunkowane na ochronę środowiska. Pozyskuje bowiem obecnie ponad 40% energii ze źródeł odnawialnych. Pozycja ENERGI jako podmiotu podejmującego proekologiczne rozwiązania umacniana jest m.in. przez realizację projektów z zakresu fotowoltaiki, podejmowanie działań wspierających efektywność energetyczną, rozwijanie magazynów energii oraz udoskonalanie technologii pomagających oszczędzać energię w domu.

ENERGA dba także o swoje lokalne otoczenie, promując wartości ekologiczne przez:

- prowadzenie bloga Zielone Pojęcie, gdzie podpowiada, jak w sprawdzony sposób oszczędzać energię elektryczną, czyli być bardziej EKO,
- współpracę z samorządem lokalnym, podejmując wspólne działania, na rzecz efektywności energetycznej gmin,
- udział w wydarzeniach, podczas których promuje rozwiązania wspierające pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł.

Plany ENERGI na przyszłość w zakresie transformacji energetycznej w Polsce

Grupa ENERGA ma ambitne plany na przyszłość, jeśli chodzi o dalszą transformację energetyczną w Polsce. W horyzoncie 2030 roku spółki Grupy Energa zrealizują inwestycje o łącznej wartości blisko 48 mld zł.

W obszarze wytwarzania energii Grupa Energa będzie kontynuowała rozwój odnawialnych źródeł energii. W ramach tego obszaru Grupa Energa będzie skupiała swoje wysiłki nie tylko na budowaniu przewagi konkurencyjnej w dotychczasowych obszarach takich jak fotowoltaika czy lądowa energetyka wiatrowa, ale również w już realizowanych projektach z obszarów morskiej energetyki wiatrowej czy magazynowania energii. W obszarze OZE zakłada się budowę nowych instalacji wytwórczych o łącznej mocy ok. 3 GW. Z kolei w obszarze energetyki konwencjonalnej finalizowane będą projekty budowy bloków gazowo-parowych w Ostrołęce (ok. 764 MW) i Grudziądzu (ok. 575 MW).

Prawie połowa nakładów inwestycyjnych tj. ok. 23,4 mld zł – przeznaczone zostanie na inwestycje w obszarze dystrybucji energii elektrycznej. Nakłady skierowane zostaną na modernizację i rozbudowę sieci, przede wszystkim pod kątem zwiększania potencjału przyłączeniowego dla nowych OZE, magazynów energii i punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Wysoki poziom inwestycji odzwierciedla dążenie do transformacji systemu dystrybucyjnego zgodnie z Kartą Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki