Konflikt o zabudowę Brzeźna. Jest zwrot w sprawie planu zagospodarowania? Wojewoda przeprasza i chce iść do sądu

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Wojewoda „za, a nawet przeciw” w sprawie Brzeźna. Przeprasza i chce iść do sądu
Wojewoda „za, a nawet przeciw” w sprawie Brzeźna. Przeprasza i chce iść do sądu Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Wojewoda pomorski nie znalazł zastrzeżeń do uchwały w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego dla części pasa nadmorskiego w Brzeźnie, jednocześnie rozważa zaskarżenie jej do sądu administracyjnego – to aktualne na poniedziałek, 12.04. 2021 r. stanowisko urzędu w sprawie kontrowersyjnej uchwały Rady Miasta Gdańska. Jeszcze we wtorek, 6.04.2021 r. PUW informował o „uzgodnieniu nie budzącej zastrzeżeń” uchwały w sprawie MPZP.

Konflikt o zabudowę Brzeźna. PUW rozważy zaskarżenie do sądu

Na decyzję wojewody w sprawie uchwały dotyczącej planu zagospodarowania przestrzennego dla części pasa nadmorskiego w Brzeźnie czekali z niecierpliwością urzędnicy oraz radni, liczący na potwierdzenie jej legalności i słuszności. Z drugiej strony, działaniom PUW przyglądali się społecznicy, a także radni opozycyjni z PiS, którzy głośno domagali się unieważnienia uchwały. Głównym, obok zgody na częściową zabudowę terenu pomiędzy deptakiem do molo a al. Hallera, zastrzeżeniem, było możliwe wprowadzenie w błąd radnych oraz pomorskiego konserwatora zabytków, których zapewniano, że przyszła zabudowa nie przewyższy koron drzew. Przedstawiciele Zielonej Fali Trójmiasto przeprowadzili badania i starali się udowodnić, że 19-metrowe budynki będą widoczne od strony morza.

Wojewoda miał 30 dni na zbadanie, czy uchwała nie narusza obowiązujących przepisów. Termin minął 3 kwietnia 2021 r. Jak we wtorek, 6 kwietnia poinformowało biuro prasowe PUW, Dariusz Drelich nie zgłosił zastrzeżeń, co oznacza, że należało spodziewać się opublikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Konflikt o zabudowę Brzeźna: Kontrowersyjna uchwała rady miasta „nie budzi zastrzeżeń” wojewody pomorskiego. Nie pomogło 7 tys. podpisów

„Po przeanalizowaniu sprawy, wojewoda nie znalazł zastrzeżeń do procedury przygotowania i przegłosowania uchwały w sprawie planu zagospodarowania dla części pasa nadmorskiego w Brzeźnie. Wojewoda nie stwierdził nieważności uchwały w terminie 30 dni od jej przyjęcia, co, zgodnie z prawem, oznacza jej uzgodnienie” – brzmiał komunikat PUW.

Do 12 kwietnia uchwała nie została jednak opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Dzień po naszym tekście, urząd przesłał uzupełniające oświadczenie, w którym poinformował, że, co prawda uzgodnił uchwałę w trybie rozstrzygnięcia nadzorczego, ale jednocześnie rozważa zaskarżenie jej do sądu w innym trybie. Komunikat opatrzył przeprosinami za „nieprecyzyjne sformułowania”.

„Odnosząc się do informacji, które ukazały się w mediach (…) Wojewoda Pomorski nie stwierdził jej (uchwały – dop. red.) nieważności w trybie rozstrzygnięcia nadzorczego. Jednakże należy wskazać, że wojewoda po upływie terminu na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego ma możliwość zaskarżenia uchwały do sądu administracyjnego i taką możliwość rozważy po dokonaniu analizy licznych zastrzeżeń dotyczących przedmiotowego planu zagospodarowania przestrzennego, które wpłynęły w ostatnim czasie. Za nieprecyzyjne wcześniejsze informacje w sprawie, przepraszamy”.

CZYTAJ TAKŻE: Apel do wojewody o unieważnienie planu zagospodarowania części pasa nadmorskiego w Brzeźnie

Konflikt o zabudowę Brzeźna. Stanowisko rady miasta wobec decyzji wojewody

Nieoficjalnie, od samorządowców Koalicji Obywatelskiej słyszymy o możliwych naciskach na wojewodę ze strony lokalnych przedstawicieli PiS, którzy wcześniej głośno i oficjalnie sprzeciwiali się przyjmowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla części pasa nadmorskiego w Brzeźnie, oraz apelowali o jego unieważnienie. Podobne stanowisko wyrażał pomorski wojewódzki konserwator zabytków. Stąd, ich zdaniem, zaskakujące korygowanie własnych oświadczeń oraz zwlekanie z publikowaniem uchwały.

– Wojewoda miał wystarczająco dużo czasu, by znaleźć w uchwale ewentualne uchybienia. Skoro tego nie zrobił, rozumiem, że uchwała spełnia wszelkie wymagania stawiane przez prawo – komentuje radna Emilia Lodzińska z Koalicji Obywatelskiej, szefowa komisji zagospodarowania przestrzennego w gdańskiej radzie miasta.

– Co do intencji wydawanych komunikatów, wolałabym nie spekulować. Mam jedynie nadzieję, że w swoim działaniu wojewoda zawsze będzie kierować się jedynym i nadrzędnym celem, jakim jest prawo.

– Wojewoda pomorski ma obowiązek nadzoru nad każdą uchwałą Rady Miasta Gdańska. Jeśli uznałby, że jakakolwiek uchwała rady miasta jest sprzeczna z prawem, to powinien wydać rozstrzygnięcie nadzorcze w terminie nie dłuższym niż 30 dni. Skoro nie wydał rozstrzygnięcia nadzorczego, to musiał uznać, że uchwała jest zgodna z prawem. A to potwierdza, że dane przedstawione przez panią prezydent Aleksandrę Dulkiewicz na sesji Rady Miasta Gdańska były rzetelne – wtóruje Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Konflikt o zabudowę Brzeźna. „Mieszkańcy powinni przesądzić o zagospodarowaniu terenu”

Zapowiedź wojewody zaskoczyła, ale i ucieszyła przedstawicieli Zielonej Fali Trójmiasto. W ostatnich dniach społecznicy apelowali do Dariusza Drelicha o unieważnienie uchwały Rady Miasta Gdańska. Zapowiadają jej zaskarżenie, niezależnie od działań PUW.

– Chociaż wojewoda nie uznał nieważności planu zagospodarowania w trybie nadzorczym, tak jak to zrobił w przypadku tzw. „reformy” rad dzielnic, to zapowiedź możliwości zaskarżenia do sądu administracyjnego daje nam nadzieję na wyjaśnienie tej skandalicznej sprawy – komentuje Michał Błaut z trójmiejskiej sekcji ogólnopolskiej sieci grup ekologicznych „Zielona Fala”.

– Trzeba również pamiętać, że zebraliśmy ponad 7 tys. podpisów mieszkańców pod wnioskiem o konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania tego fragmentu pasa nadmorskiego w Brzeźnie. Bez względu na to, czy uchwała zostanie uznana za prawomocną, czy też nie, konsultacje będą szansą na uczciwą dyskusję na temat przyszłości tego terenu, niezwykle ważnego dla tysięcy gdańszczanek i gdańszczan. To oni w konsultacjach powinni przesądzić o formie zagospodarowania tego terenu.

Gdańsk Brzeźno - spacer przeciwników wycinki lasu

Konflikt o tereny porośnięte drzewami w Gdańsku Brzeźnie. Dz...

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie