Nasza Loteria

Apel do wojewody o unieważnienie planu zagospodarowania części pasa nadmorskiego w Brzeźnie

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Michał Błaut i Roger Jackowski z Zielonej Fali Trójmiasto
Michał Błaut i Roger Jackowski z Zielonej Fali Trójmiasto Rafał Mrowicki
Do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha trafił apel aktywistów zrzeszonych w ruchu Zielona Fala Trójmiasto. Chcą oni by wojewoda unieważnił uchwałę Rady Miasta Gdańska zmieniającej plan zagospodarowania przestrzennego dla części pasa nadmorskiego w Brzeźnie. Działacze społeczni zarzucają władzom miasta wprowadzenie radnych oraz mieszkańców w błąd. Miało to polegać na zapewnieniach, że dopuszczalna zabudowa nie przewyższy koron sąsiadujących drzew. Z badań przeprowadzonych przez aktywistów wynika, że będzie inaczej, a najwyższe drzewa w tej lokalizacji - stanowiące punkt odniesienia - usychają i mogą nie przetrwać najbliższych lat.

O złożeniu apelu poinformowali w piątek w południe aktywiści Zielonej Fali Trójmiasto - Michał Błaut i Roger Jackowski. Zarzucają oni miejskim urzędnikom nierzetelność i wprowadzenie w błąd radnych oraz mieszkańców. Podczas procedowania nowego planu miejscowego dla części pasa nadmorskiego w Brzeźnie. Plan zagospodarowania został przyjęty pod koniec lutego przez Radę Miasta Gdańska. Przeciwko niemu protestowali aktywiści oraz opozycyjni radni Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem władz miasta plan ma zapewnić przywrócenie kurortowego charakteru dzielnicy. Przeciwnicy projektu obawiają się o nadmorską przyrodę. Zebrali w tej sprawie ok. 7 tys. podpisów na rzecz ochrony drzew. Podpisy trafiły do Urzędu Miejskiego. Inicjatorzy akcji apelują o debatę nad przyszłością Brzeźna.

Zdaniem działaczy zapewnienia władz miasta o tym, że dopuszczalna zabudowa nie przewyższy koron drzew, nie są zgodne z rzeczywistością. Roger Jackowski i Michał Błaut, przy pomocy firmy Aurea Porta, przeprowadzili doświadczenie polegające na laserowym pomiarze wysokości drzew. Dokonano go z 50 stanowisk, a chmura pomiarowa obejmuje 270 mln punktów na terenie sąsiadującym z możliwymi zabudowaniami. Przygotowali też wykres badający szczytową linię koron drzew na podstawie mapy wysokości drzew na tym terenie. Wyniki obu doświadczeń są zbieżne i wynika z nich, że możliwa zabudowa hotelowa przewyższy korony drzew. Do tego najwyższe drzewa na rzeczonym terenie już usychają i nie wiadomo jak długo przetrwają.

- Ta najdorodniejsza kępa drzew, to drzewa, które albo są już martwe albo zamierają. One w ciągu najbliższych lat wypadną z tej panoramy. Ta kępa naszym zdaniem nie powinna być brana do analizy przez urzędników, ponieważ w ciągu najbliższych lat, po wybudowaniu hotelu, tych drzew już tu nie będzie - komentuje Roger Jackowski.

Zdaniem aktywistów

Apel do wojewody o unieważnienie planu zagospodarowania części pasa nadmorskiego w Brzeźnie
Materiał Zielonej Fali Trójmiasto
Apel do wojewody o unieważnienie planu zagospodarowania części pasa nadmorskiego w Brzeźnie
Materiał Zielonej Fali Trójmiasto

- Powstaje kluczowe pytanie: czy urzędnicy przekazują właściwe informacje radnym miasta przed głosowaniem wiedząc, że dopuszczalna zabudowa będzie wyższa? Czy oni o tym wiedzieli, czy doszło do nieporozumienia? Dowodzi to stanu wiedzy urzędników, którzy pokazali radnym mapę, ale jednocześnie ukrywali płynące z niej wnioski. Obecnie plan, o którym mówimy jest sprawdzany przez wojewodę pomorskiego pod kątem zgodności z prawem. Ten przypadek świadomego wprowadzenia w błąd mieszkańców, konserwatora zabytków i radnych jest tylko jednym z zarzutów wobec przyjęcia tego planu miejscowego. Mamy nadzieję, że wojewoda unieważni tę uchwałę, której przygotowanie jest skandalem prawnym, politycznym i ekologicznym. Wzywamy też do zajęcia stanowiska Radę Miasta i prezydent miasta. Miasto dobrze wiedziało, że budynek będzie wystawał onad korony drzew - mówi Roger Jackowski.

Plan dopuszcza zabudowę do wysokości 21 metrów. Zdaniem aktywistów powinna ona nadal wynosić 16 metrów. Zabudowa możliwa jest na obszarze 20 proc. terenu 5 hektarów objętych planem. Bezpiecznie może "czuć się" jedynie 7 drzew, które w planie mają gwarancję nienaruszalności. Wiceprezydent Piotr Grzelak oraz dyrektor Biura Rozwoju Gdańska Edyta Damszel-Turek zapewniali - podczas sesji Rady Miasta - radnych Koalicji Obywatelskiej, że dopuszczalna zabudowa nie przewyższy drzewostanu.

- Wielu mieszkańców Gdańska oczekuje od władz miasta, że te tereny zielone będą wykorzystane na potrzeby rekreacji - mówi Roger Jackowski powołując się nad zbiórkę podpisów.

O komentarz do apelu aktywistów poprosiliśmy Daniela Stenzla - rzecznika prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

- Plan przedłożony Radzie Miasta był wcześniej dyskutowany z mieszkańcami, większość uwag została uwzględniona. Twierdzenie, że będą tam powstawać wysokościowce, to wprowadzanie mieszkańców w błąd - powiedział Daniel Stenzel.

Sprawę kontrowersyjnego planu komentuje też Igor Strzok - Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Twierdzi on, że zabudowania nie mogą przewyższać drzewostanu.

- Zabudowa spowoduje zniszczenie części tych drzew. Należy przeprowadzić badania polegające na wykonaniu serii zdjęć z przemieszczającym się elementem i zanotowaniu na ile ten element będzie widoczny nad koronami. Moim zdaniem nie będzie widoczny nad koronami, ale między koronami. Może okazać się, że zabudowa będzie dość istotnie widoczna w pejzażu. To bardzo istotne jak miasto będzie chciało zagospodarować terenu ścisłego pasa nadmorskiego, czy dalej będą to lasy i zagajniki, czy też miasto pójdzie w stronę apartamentowców. Na tym terenie, który nie jest wpisany do rejestru zabytków, mamy uprawnienia opiniujące wynikające z ustawy o ochronie krajobrazu. Budynki nie powinny przekraczać wysokości koron drzew - mówi Igor Strzok.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki