Anielskie skrzydło to zasługa ludzi? Tragiczne skutki dokarmiania ptactwa wodnego

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Czy - a jeśli jest taka potrzeba - to czym dokarmiać ptaki?
Czy - a jeśli jest taka potrzeba - to czym dokarmiać ptaki? archiwum PP
Dokarmianie ptaków chlebem to powszechna praktyka. Szczególnie w okresie zimowym, gdy wydaje nam się, że ptaki potrzebują dodatkowego wsparcia. Niestety, takie działania przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Wciąż mało kto wie, jak bardzo szkodliwy dla łabędzi i kaczek jest chleb. Skarmianie go ptakom może doprowadzić do rozwinięcia u nich poważnej choroby, zwanej "anielskim skrzydłem".

Pod tą urokliwie brzmiącą nazwą "anielskie skrzydło" kryje się zwyrodnienie stawów u osobników ptactwa wodnego. Lotki chorych ptaków, zamiast przylegać do ciała, wystają na zewnątrz, co uniemożliwia im wzbicie się w powietrze.

U osobników dorosłych jest to choroba nieuleczalna. U młodych ptaków można zapobiec rozwojowi choroby i przywrócić prawidłowe ułożenie skrzydła. Wymaga to jednak jego mechanicznego usztywnienia.

Jedną z głównych przyczyn powstawania schorzenia jest dieta uboga w wapń, mangan, witaminę D i witaminę E, a bogata w węglowodany i białka. Znamienny jest fakt, że schorzenie to występuje zazwyczaj u ptaków zamieszkujących blisko ludzi, a nie u tych całkiem dzikich.

Produkowany współcześnie chleb zwiera ogromne ilości soli, do przyjęcia których ptaki nie są przystosowane. To powoduje u nich odwodnienia, biegunki i uszkodzenia nerek.

Co więcej pieczywo, którym ludzie karmią ptactwo jest już naokół niezdatne do spożycia i nierzadko bywa spleśniałe. Pleśń zawiera toksyny, które dla ptaków stanowi śmiertelne zagrożenie. Regularne podawanie nadpsutego chleba prowadzi do uszkodzeń wątroby, a także nerek.

Sopocki magistrat postanowił ograniczyć szkody wynikające ze złego dokarmiania. Sposobem na zmniejszenie skali problemu ma być kampania informacyjna. Miasto ma edukować mieszkańców i przyjezdnych w zakresie tego, jak żyć ze zwierzętami tak, by im nie szkodzić. W tym celu rozważa m.in wprowadzenie automatów ze zdrowym pokarmem, a także publikację materiałów edukacyjnych w Internecie.

Czym karmić wodne ptactwo?

Zdaniem specjalistów najlepiej jest pozbawić się przyjemności płynącej z dokarmiania ptaków, które powinny odlecieć na zimę.

Fakt, że zdrowe łabędzie nie odlatują w cieplejsze rejony Europy, to także efekt naszego nadgorliwego ich dokarmiania – na blogu Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Ostoja" tłumaczy ornitolog Leszek Damps.

Naturalnym zachowaniem tych ptaków jest migrowanie. Jesienią, w poszukiwaniu jedzenia powinny odlatywać na południe. Zwykle na zimę zostawały jedynie te ptaki, które z jakiś powodów nie mogły podjąć wędrówki, np. osobniki chore, które nie czuły się na siłach, by podczas podróży dać radę kondycyjnie.

- Gdy solidny mróz już na dobre u nas zagości, można próbować im pomóc - dodaje ornitolog. - Ale należy to traktować jako ostateczność.

Tymczasem, zdrowe ptaki nie odczuwają takiej potrzeby, bo pokarm mają zapewniony na miejscu, zaś przekonanie to przechodzi z pokolenia na pokolenie. W efekcie na plaży mamy coraz większe stada ptaków, których nie powinno tu być.

Trzeba to jasno powiedzieć – podsumowuje weterynarz "Ostoi" Małgorzata Gafka. – Dokarmianie ptaków chlebem prowadzi do ich cierpienia i może doprowadzić do śmierci.

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie