MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zbierać cebulę? Już pora wyrywać z ziemi? Jeśli dobrze ją wysuszysz, dobrze przechowa się przez najbliższy rok

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zbiór cebuli przeprowadzamy w słoneczne dni i w takie powinna być podsuszana na grządce.
Zbiór cebuli przeprowadzamy w słoneczne dni i w takie powinna być podsuszana na grządce. unsplash/Stella de Smit
Jak rozpoznać, że cebula jest gotowa do zbioru i jak ten zbiór powinien wyglądać? To często zadawane pytania przez początkujących działkowców i ogrodników. Cebula jest jednym z najpowszechniej uprawianych warzyw w Polsce. Ma szerokie zastosowanie w kuchni, a nawet próbujemy leczyć nią jesienne dolegliwości. Jeśli zbiór przebiegnie w odpowiednim terminie i prawidłowo, cebulą z własnej grządki będzie można zajadać się przez kolejny rok. Sprawdź zatem, kiedy zbierać cebulę.

Spis treści

Rolnicze uprawy cebuli zajmowały w ostatnich latach ok. 20 tys. hektarów, wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nie uwzględnia się tu przydomowych ogródków i działkowych grządek, na których uprawiamy cebulę na własne potrzeby. Gyd okres wegetacyjny dla tego warzywa będzie się kończył, potwierdzenie znajdziemy w postaci załamującego się szczypioru.

Kiedy zbierać cebulę i jak rozpoznać, że już dojrzała?

Zdaniem ekspertów najlepszy moment zbioru cebuli to ten, kiedy 70-80 proc. roślin na plantacji ma załamany szczypior i jednocześnie 3-4 liście na każdej roślinie są jeszcze zielone. Optymalny termin zbioru cebuli przeznaczonej do przechowywania co roku będzie nieco inny, ze względu na przebieg warunków atmosferycznych. Zazwyczaj ten moment przypada na sierpień i początek września, gdy mowa o cebuli z siewu lub późno sadzonej.

Ze zbiorem nie powinniśmy czekać zbyt długo, na przykład do zupełnego zaschnięcia szczypioru i ponownego ukorzenienia się cebuli. Powoduje przerwanie okresu spoczynku, skrócenie okresu przechowania oraz wcześniejsze wyrastanie szczypioru.

Cebulę zbieraj w dwóch etapach. Jak długo podsuszać?

W Polsce powszechnie stosujemy 2-etapowy zbiór cebuli. Poza dojrzałością samego warzywa istotne są również warunki atmosferyczne. Najkorzystniejsza jest pogodna i bezdeszczowa aura z łagodnym wiatrem.

  • Pierwsza faza – wykopanie cebuli i pozostawienie jej na świeżym powietrzu dla wstępnego podsuszenia przez 7-10 dni.
  • Druga faza – zbiór cebuli do skrzynek lub przewiezienie do przechowalni, piwnicy.

Po przesuszeniu cebuli pod gołym niebem delikatnie oczyszczamy cebulę z zaschniętej ziemi i przekładamy do przewiewnych skrzynek.

Jeśli cebulę po wyrwaniu zostawimy na ziemi dłużej, możemy doprowadzić do pogorszenia jakości suchej łuski (nierównomierne wybarwienie, ciemne plamy spowodowane rozwojem chorób pasożytniczych, spękanie łuski), zazielenienie łuski mięsistej, wtórnego wytwarzania korzeni oraz silnego porażenia przez szarą pleśń w czasie dalszego jej przechowywania.

Przeczytaj też: Obok czego sadzić fasolę? Poznaj najlepsze sąsiedztwo i listę roślin, których lepiej obok unikać

Przechowywanie cebuli po zbiorze z pola

Optymalna temperatura przechowywania cebuli to 0 stopni Celsjusza, wilgotność względna powietrza w granicach 65-75 proc. Cebula może być również przechowywana w stanie zamrożonym w stałej temperaturze -2° do -3°C. Długość okresu przechowania wynosi 8-12 miesięcy.

Cebula przeznaczona do przechowywania powinna mieć liście i zewnętrzne łuski zupełnie suche. Wybierając cebule do przechowywania, odrzucamy te z widocznymi uszkodzeniami oraz z grubą szyjką.

Podobnie wygląda zbiór w przypadku czosnku

Bardzo popularnym dodatkiem do wielu dań kuchni polskiej obok cebuli, jest oczywiście czosnek. Moment gotowości do zbioru również wskazuje załamany szczypior, około 50 proc. całej uprawy. Tu jednak ważne zastrzeżenie. W przypadku czosnku wytwarzającego kwiatostany szczypior się nie załamuje.

Zasychające liście wskażą, że jest gotowy do zbioru. Tak jak cebulę, czosnek także dosuszamy kilka dni na powietrzu przy słonecznej pogodzie. Potem trzeba obciąć korzenie na długość 1 cm a szczypior na 2-4 cm. Czosnek zawieszamy w suchym pomieszczeniu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy zbierać cebulę? Już pora wyrywać z ziemi? Jeśli dobrze ją wysuszysz, dobrze przechowa się przez najbliższy rok - Strefa Agro

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki