Hermetyczna kompostownia na Szadółkach gotowa! Mieszkańcy Gdańska przestaną czuć fetor ze składowiska śmieci?

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Nowa kompostownia w Zakładzie Utylizacyjnym na Szadółkach gotowa
Nowa kompostownia w Zakładzie Utylizacyjnym na Szadółkach gotowa ZU Gdańsk
Zakończono budowę hermetycznej kompostowni Zakładu Utylizacyjnego na Szadółkach. Władze obiektu złożyły już wniosek o pozwolenie na jego użytkowanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem kompostowania zacznie działać jeszcze przed końcem tego roku. Ma ograniczyć do minimum uciążliwy fetor ze składowiska odpadów.

Mimo trudności, które dotknęły obiekt na ostatnim etapie budowy, hermetyczna kompostownia przy Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku Szadółkach jest już gotowa. Odegra kluczową rolę w ograniczeniu wpływy Zakładu Utylizacyjnego na środowisko.

- W ostatnich dniach przeprowadziliśmy próbę szczelności kompostowni i uzyskaliśmy pozytywne rezultaty - powiedział Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego. - To oznacza, że instalacja spełnia jedną ze swoich kluczowych funkcji, jaką jest odseparowanie procesu kompostowania od środowiska zewnętrznego. Wczoraj do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego został złożony wniosek o wydanie zgody na użytkowanie obiektu, co pozwoli na jej eksploatację.

Zgodnie z prawem ten ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Władze kompostowni żywią nadzieję, że nastąpi to znacznie wcześniej i hermetyczna kompostownia będzie eksploatowana jeszcze przed upływem tego roku.

Czytaj także

Nowy obiekt ma łączną kubaturę 80 000 m3 i zajmuje powierzchnię 1,3 hektara. Przetworzy 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie.

Hermetyczna kompostownia składa się z czterech części: hali przyjęcia odpadów, hali kompostowania z 16 komorami intensywnego napowietrzania, łącznika operacyjnego oraz hali dojrzewania kompostu. Kluczową część instalacji stanowi biofiltr, dzięki któremu możliwy będzie proces neutralizacji zapachowej powietrza cyrkulującego wewnątrz budynku.

- Komfort życia mieszkańców to nie tylko poprawa infrastruktury komunikacyjnej, rozwój oferty kulturalno-sportowej czy stworzenie warunków do rozwoju ekonomicznego, ale także czyste, lepsze otoczenie i przyjazne nam oraz kolejnym pokoleniom środowisko – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Miasta Gdańska.

Projekt zrealizowano ze szczególnym naciskiem na rozwiązania służące zmniejszeniu uciążliwości odorowych odczuwanych przez lokalnych mieszkańców.

Obiekt powstał w miejscu dawnego placu dojrzewania kompostu, gdzie na otwartej przestrzeni ułożone były pryzmy z kilku tysięcy ton odpadów biodegradowalnych. Ich przetwarzanie było uzależnione od warunków pogodowych, takich jak upały czy ulewne deszcze.

Proces kompostowania najbardziej uciążliwych zapachowo odpadów będzie odbywał się w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach, a nie tak jak dotychczas pod gołym niebem, ma właściwie zlikwidować problem smrodu.

Budowa hermetycznej kompostowni śmieci na Szadółkach minęła ...

Budowa nowej kompostowni w Szadółkach. Inwestycja, która ma ...

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zenekciec

I tak dalej smierdzi pisem w calej Polsce .

Dodaj ogłoszenie