MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TOP 100 FIRM NA POMORZU. Najwięksi eksporterzy z województwa pomorskiego [ranking]

Jacek Klein
Jacek Klein
TOP 100 POMORSKICH FIRM. Najwięksi eksporterzy z województwa pomorskiego.
TOP 100 POMORSKICH FIRM. Najwięksi eksporterzy z województwa pomorskiego.
W porównaniu z 2017 rokiem sprzedaż eksportowa pomorskich firm z TOP-owej 100 wzrosła nieznacznie. Mamy za to dużo eksporterów. Zobaczcie ranking pomorskich firm, które sprzedają swoje produkty zagranicą.

Polska w 2018 roku wyeksportowała towary o wartości 940,4 mld zł. W tym samym czasie sprowadzono produkty za 961,8 mld zł - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Saldo handlu zagranicznego było ujemne i przekroczyło 21 mld zł. Wszystko przez wyraźnie większy wzrost wartości towarów sprowadzonych nad tymi sprzedanymi za granicę. Eksport w ubiegłym roku zwiększył się o około 57 mld zł, czyli 6,5 proc. Import w tym samym czasie wzrósł o 82 mld zł, a więc 9,3 proc.

Jak wymiana handlowa wyglądała na Pomorzu w ub. roku? Pomorski eksport zamknął się na poziomie ponad 11 mld zł. Województwo pomorskie w 2018 r. miało największy odsetek eksportujących firm w Polsce - 19 proc. Jest to najlepszy wynik spośród polskich województw. W porównaniu do roku poprzedniego odsetek eksportujących firm wzrósł o ponad 1,5 proc. W Polsce ogółem w 2018 r. eksportowało 12,6 proc. przedsiębiorstw.

W województwie pomorskim eksportuje najwięcej firm produkcyjnych - 40 proc. eksporterów, potem kolejno: handel - 19,6 proc., usługi - 13,7 proc., budownictwo 7 proc. - wynika z Raportu o sytuacji firm co roku przygotowywanego przez Bank Pekao.

Mimo to jak w całym kraju wartość importu rosła szybciej niż eksportu w porównaniu do roku poprzedniego.

W eksporcie dominują paliwa, odzież, elektronika, maszyny, artykuły budowlane, usługi. Z danych firm uwzględnionych w zestawieniu wynika, że w ubiegłym roku łączna wartość ich eksportu wzrosła nieznacznie, a odliczając wzrosty zanotowane przez Grupę Lotos, łączny eksport reszty firm był mniejszy niż rok wcześniej.

Lista największych eksporterów na Pomorzu pozostaje praktycznie bez zmian, zmieniają się tylko miejsca przez nich zajmowane. Najwięcej na zagranicznych rynkach sprzedaje Grupa Lotos, eksportująca oleje, paliwa lotnicze i inne produkty ropopochodne.

Na pozycji wicelidera na dobre, jak się wydaje, zadomowiła się firma LPP, której sprzedaż w zagranicznych salonach dynamicznie rośnie dzięki inwestycjom w rozbudowę sieci poza granicami kraju oraz internetowy kanał sprzedaży.

W klubie eksportowych miliarderów znalazła się Grupa Kapitałowa Remontowa Holding, która jako jedyna z branży morskiej przekroczyła próg 1 mld zł eksportu.

Gala konkursu "TOP 100 Pomorza" w Gdańsku

Gala konkursu "TOP 100 Pomorza" podczas pierwszego dnia targów Baltexpo w Gdańsku, 9 września 2019.

Gala konkursu "TOP 100 Pomorza" w gdańskim AmberExpo. Wręczy...

TOP 100 POMORSKICH FIRM - DANE ZA 2017 ROK:

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Ranking firm pod względem przychodów ze sprzedaży w 2017 rokuRok 2017 stał w kraju pod znakiem wzrostu gospodarczego i spadku bezrobocia. Na Pomorzu koniunktura również dopisała, co pokazują wyniki tutejszych firm.

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Sto najlepszych firm p...

TOP 77 największych firm na Pomorzu. Ranking firm pod zysków brutto w 2017 roku

TOP 77 największych firm na Pomorzu. Ranking firm pod względ...

Najlepsze firmy na Pomorzu. Ranking wg dynamiki przychodów za 2017 rok. Które pomorskie przedsiębiorstwa sprzedały najwięcej?

Najlepsze firmy na Pomorzu. Ranking wg dynamiki przychodów z...

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki