Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa na Pomorzu 2020. Województwo pomorskie w czołówce zachorowań. "Obecnie nie ma szczepionek w aptekach"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Listopad to pierwszy miesiąc zaliczany do wysokiego sezonu grypowego, w którym każdego roku odnotowuje się wyraźnie wzmożoną liczbę zachorowań na tę wirusową chorobę. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda obecnie na Pomorzu, a także jaka jest dostępność do szczepień.

Zachorowania na grypę 2020. Pomorze na drugim miejscu

Według danych PZH Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w pierwszym tygodniu listopada na Pomorzu zarejestrowano przeszło 12,2 tys. zachorowań na grypę, a to oznacza, że nasz region znalazł się, podobnie jak w ciągu całego października, na niepokojącym drugim miejscu w całym kraju pod względem liczby zakażeń. Więcej infekcji odnotowano jedynie na Mazowszu.

Niezależnie czy zaistniała sytuacja epidemiologiczna wynika ze sprawności pomorskich służb sanitarnych, czy z faktycznych wzrostów zakażeń w województwie pomorskim, wszyscy powinni myśleć o profilaktyce, która jest podobna do działań zapobiegających epidemii koronawirusa, a rozszerzona o sezonową szczepionkę. Warto podkreślić, że tylko w pierwszym tygodniu listopada w przypadku 17 pacjentów była konieczna hospitalizacja.

- Nie lekceważ grypy, ponieważ może ona stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia - przestrzegają specjaliści z Ministerstwa Zdrowia. - Choroba jest szczególnie niebezpieczna zwłaszcza dla dzieci i osób z grup podwyższonego ryzyka np. dla osób po transplantacji narządów, z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży i dla pracowników ochrony zdrowia.

Grypa w Polsce. Wyraźnie mniej zakażeń w 2020 roku

To co jednak napawa optymizmem, to fakt wyraźnie mniejszej zachorowalności na grypę w porównaniu z poprzednimi latami. Dystansowanie się, noszenie maseczek, a przede wszystkim nauczanie realizowane w trybie zdalnym, musiało przynieść efekty. W ubiegłym roku liczba zakażeń w tożsamym okresie wyniosła ponad 14,3 tys., a dwa lata temu nawet powyżej 17,2 tys. Przełom października i listopada przynosi wyraźne wzrosty, jednak łączna liczba infekcji jest mniejsza w porównaniu z danymi z ostatnich pięciu sezonów.

- Objawy COVID-19 i grypy są łudząco podobne. To są choroby wysokogorączkowe, przebiegające z suchym kaszlem i bólami mięśniowymi, a różnią je detale – podkreślił prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy i dodał - Diagnostyka różnicowa pomiędzy grypą, a Covid-19 z pozycji lekarza POZ jest praktycznie niemożliwa.

Co z dostępnością szczepionek przeciwko grypie?

Specjaliści podkreślają, że z jednej strony szczepienie skutkuje uniknięciem ciężkiego przebiegu grypy, a drugiej strony odciążeniem systemu opieki zdrowotnej, który nie będzie musiał rozróżniać choroby w kontekście COVID-19. Problem jednak w tym, że trudno jest obecnie zdobyć preparaty, których brakuje zarówno w przychodniach, jak i aptekach, gdzie formułują się specjalne listy kolejkowe.

-Obecnie praktycznie nie ma szczepionek w aptekach. Pojawiają się pojedyncze partie, jednak są one od razu wyprzedawane. Nikt nie przewidział epidemii, a jest to główny czynnik, który wpłynął na wzmożone zainteresowanie szczepieniami - powiedział mgr farm. Andrzej Denis, rzecznik Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki