Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie powstaną nowe łóżka dla pacjentów z COVID-19? Pomorze i Trójmiasto szykuje się na wzrost liczby chorych wymagających hospitalizacji

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Siatka Oddziałów Covidowych w pomorskich szpitalach intensywnie się rozwija, co jest koordynowane decyzjami Wojewody Pomorskiego, a determinowane przez niepokojące dobowe wzrosty nowych zakażeń. Obecnie właściwie wszystkie, główne placówki medyczne w Trójmieście są na etapie rozwoju bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19.

Oddziały covidowe w szpitalach Copernicus

W śródmiejskim Szpitalu im. Kopernika i Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie pierwsze miejsca dla pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu COVID wypełniły się błyskawicznie. Obecnie placówki będą rozszerzać bazę łącznie o kolejnych 40 łóżek. Proces przekształcenia oddziałów zawsze wymaga ograniczenia pracy innych jednostek, jednak władze szpitali zapewniają, że w przypadku kluczowych sektorów takich jak opieka onkologiczna, nie dojdzie do redukcji.

- W Szpitalu św. Wojciecha działa oddział z respiratorami dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Posiadamy tam obecnie 15 stanowisk intensywnej terapii, a po 12 listopada liczba ta, decyzją wojewody, zostanie zwiększona o 10 łóżek. W przypadku Szpitala im. Kopernika, w tym momencie dysponujemy oddziałem 27-łóżkowym z 3 stanowiskami respiratorowymi. Natomiast w najbliższym czasie zostanie on poszerzony o kolejnych 30 miejsc - mówił na łamach Dziennika Bałtyckiego Krzysztof Wójcikiewicz, wiceprezes ds. medycznych szpitali Copernicus.

UCK w Gdańsku z bazą 120 łóżek

Z kolei Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku docelowo ma osiągnąć możliwość przyjęcia nawet 120 pacjentów chorujących na COVID-19, którzy jeżeli zajdzie taka potrzeba, będą leczeni w dwóch jednostkach. Chodzi o oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii COVID-19 "R" oraz oddział COVID-19 "S".

- W ramach wyodrębnionego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii COVID-19 "R" UCK będzie działało 14 stanowisk intensywnej terapii - informuje Arkadiusz Lendzion, Z-ca Dyrektora Naczelnego ds. Administracyjno - Technicznych UCK w Gdańsku. - Jako szpital jesteśmy przygotowani - jest odpowiednia infrastruktura i łóżka, jest także wydelegowany personel. Natomiast, żeby osiągnąć pełną gotowość, niezbędna jest wysokospecjalistyczna aparatura medyczna w tym: respiratory i kardiomonitory z Urzędu Wojewódzkiego. Jak tylko sprzęt dotrze do szpitala, rozpoczniemy proces uruchomiania oddziału.

Obecnie trwa kompletowanie sprzętu i prace organizacyjne. Szpital między innymi cały czas czeka na część respiratorów.

- Jesteśmy w trakcie niezbędnych działań organizacyjnych w celu całkowitego utworzenia oddziału. Sukcesywnie uruchamiamy kolejne miejsca dla pacjentów. Oba oddziały zostały zorganizowane w ramach dostępnej infrastruktury w budynkach, które były dostępne, ze względu na przenosiny klinik do nowych przestrzeni szpitala - przekazał Arkadiusz Lendzion

Gdynia i Wejherowo powiększają swoje możliwości hospitalizacyjne

Infrastruktura Oddziałów Covidowych mieści się między innymi w placówkach należących do Szpitali Pomorskich. W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni i Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie znajduje się po 10 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19. W najbliższym czasie liczba ta zostanie jednak znacznie powiększona. Szpital Morski im. PCK w Gdyni czeka w związku z tym poważna reorganizacja pracy oddziałów.

- Od 12 listopada br. w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie 50-łóżkowy oddział dla chorych na covid19 w budynku nr 9. Obecnie działający tam Oddział Chorób Wewnętrznych oraz Oddział Nefrologii zawieszą przyjęcia pacjentów, natomiast Oddział Okulistyczny zostanie przeniesiony do budynku nr 4. W związku z tym ograniczone zostaną przyjęcia na Oddział Położniczo-Ginekologiczny. Porody, także rodzinne oraz zabiegi ginekologii jednego dnia odbywać się będą normalnie - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Szpitali Pomorskich.

Rekonstrukcja będzie miała miejsce też w Szpitalu w Wejherowie, gdzie zostanie otwarty równie duża jednostka.

- Od 16 listopada br. w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie uruchomiony zostanie 50-łóżkowy oddział dla chorych na COVID-19. Miejsca te powstaną w tzw. budynku łóżkowym – w miejscu obecnie działających Oddziałów: Rehabilitacji Kardiologicznej oraz Otolaryngologii, których działalność zostanie zawieszona - przekazała Małgorzata Pisarewicz.

Szpitale tymczasowe w Trójmieście

Przypomnijmy, że cały czas jest realizowany plan stworzenia szpitala tymczasowego w sopockim Sanatorium MSWiA przy ul. Bitwy pod Płowcami, który będzie koordynowany przez Szpital MSWiA przy ul. Kartuskiej w Gdańsku. Placówka docelowo ma pomieścić nawet 200 pacjentów. Równolegle trwają prace koncepcyjne związane z powołaniem ośrodka covidowego w hali AmberExpo, która z kolei ma pomieścić 400 chorych.

Codzienność oddziału covidowego w szpitalu w Gliwicach. Cieżko chorzy ludzie, a dla pracowników niekończący się wysiłek, ciągła czujność, 24-godzinne poświęcenie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Praca w szpitalu covidowym w Gliwicach od środka. Wyszedłem ...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki