MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Przywrócenie charakteru kurortu w Brzeźnie oraz brak wieżowców w pasie nadmorskim. Władze miasta przedstawiają plan miejscowy

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak oraz Edyta Damszel-Turek i Irena Grzywacz z Biura Rozwoju Gdańska
Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak oraz Edyta Damszel-Turek i Irena Grzywacz z Biura Rozwoju Gdańska Materiał prasowy/Urząd Miejski w Gdańsku/Fot. Grzegorz Mehring
Władze Gdańska chcą przywrócić charakter kurortowy w Brzeźnie. Wiceprezydent Piotr Grzelak zaprezentował projekt planu zagospodarowania przestrzennego, który w listopadzie zostanie po raz drugi wyłożony do publicznego wglądu. Obecny plan powstał po rozważeniu uwag mieszkańców.

Brzeźno znów będzie kurortem? Władze Gdańska przedstawiają plan miejscowy

Wiceprezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak przedstawił w czwartek, 8.10.2020 r. założenia panu miejscowego dla Brzeźna. Na konferencji prasowej przy molo towarzyszyli mu przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska.

Zastępca prezydent Gdańska poinformował, że Brzeźno ma odzyskać charakter kurortowy. Jednym z pierwszych kroków ma być rewaloryzacja okolic Domu Zdrojowego, w którym od roku trwają prace renowacyjne.

– Chcemy dziś porozmawiać o planie zagospodarowania przestrzennego, ale też wizji, która za tym planem stoi – mówił wiceprezydent Piotr Grzelak. – Plan, który procedujemy i chcemy po raz drugi wyłożyć do publicznego wglądu, jest bardzo istotny dla realizacji tej wizji.

– Wielokrotnie z mieszkańcami, przedstawicielami Rady Dzielnicy rozmawialiśmy o tym, że Brzeźno powinno odzyskać funkcję kurortu. Pierwszym etapem realizacji przywrócenia dzielnicy tej funkcji jest realizacja Domu Zdrojowego.

– Znajdująca się w części starego Brzeźna budowa ma na celu zachowanie wartości historycznych, a jednocześnie być miejscem żywym – m.in. z zieloną szkołą. Dziś natomiast rozmawiamy o planie, który ma wziąć udział w budowaniu nowej części kurortu Brzeźno. Chcemy, aby przyjeżdżający do Brzeźna mogli korzystać z funkcji kuracyjnej, hotelowej czy spacerowo-rekreacyjnej – dodał.

Studium Miasta Gdańska dla Zachodniego Pasa Nadmorskiego zakłada wzmocnienie funkcji rekreacyjno-turystycznych. Rozwiązania planistyczne mają poprawić jakoś życia mieszkańców, ale też zwiększyć atrakcyjność dla turystów.

– Pierwsze wyłożenie tego projektu miało miejsce w styczniu 2020 roku, część z uwag złożonych do planu została przez nas uwzględniona – mówił dalej wiceprezydent. – Na terenie, który podlega planowi, w bezpośrednim sąsiedztwie ciągu pieszo-rowerowego przewidziane są funkcje usługowe, restauracja, która tu jest potrzebna.

– Słyszeliśmy zarzuty, że nie powinno być tu funkcji mieszkaniowej, podkreślam, że takiej funkcji nigdy nie miało być. Od początku zależało nam, żeby był to teren ogólnodostępny dla mieszkańców i turystów. Chcielibyśmy stworzyć tu Partnerstwo Prywatno-Publiczne (PPP). W oparciu o potencjał tej działki, o której mówimy, tak aby np. miała szansę powstać tu marina – dodał Piotr Grzelak.

Studium Miasta Gdańska dla Zachodniego Pasa Nadmorskiego. Co zakłada?

Plan uwzględniający uwagi zakłada:

  • tereny parkowe o powierzchni ponad 1 ha – łącznie do 5,1 ha, z czego zieleń parkowa 2,88 ha, a zieleń do zachowania lub wprowadzenia 2,22 ha,
  • zmniejszono wysokość budynków gastronomicznych w sąsiedztwie ciągu pieszo-rowerowego,
  • uwagi dotyczące likwidacji zabudowy usługowej lub obniżenia parametrów urbanistyczno-architektonicznych dla obiektów w północnej części terenu objętego planem nie zostały uwzględnione.

– Część uwag, tych najbardziej istotnych, została uwzględniona, szczególnie w zakresie zachowania zieleni – mówiła Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

– Obniżona została także wysokość zabudowy do 16 m przy samym ciągu pieszo-rowerowym i do 19 m w głębi działki – tu najważniejszym powodem jest, aby zabudowa nie była wyższa od linii drzew, tak aby patrząc na przykład od strony molo widoczna była zieleń.

– Ważną decyzją była też likwidacja parkingu kubaturowego. W tej chwili, po uwzględnieniu uwag, dopuszczony jest parking terenowy. Uwzględniony jest także parking dla rowerów na min. 50 pojazdów – dodała.

Tereny zawarte w projekcie planu będą pełniły funkcje usługowe, związane z nadmorskim położeniem:

  • turystyczne,
  • reakcyjne,
  • sportowe,
  • zdrowotne,
  • kulturalne,
  • gastronomiczne.

Mają uzupełnić ofertę Pasa Nadmorskiego o obiekty, z których mieszkańcy będą mogli korzystać cały rok.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki