Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co najmniej 103,6 mln zł z budżetu województwa na inwestycje w powiecie lęborskim

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Marszałek województwa Pomorskiego Mieczysław Struk spotkał się z samorządowcami i mieszkańcami powiatu lęborskiego.
Marszałek województwa Pomorskiego Mieczysław Struk spotkał się z samorządowcami i mieszkańcami powiatu lęborskiego. Marcin Kapela
Co najmniej 103,6 mln zł może wynieść wartość dofinansowania z budżetu województwa pomorskiego do inwestycji w powiecie lęborskim, w tym w Lęborku. W planach współpracy samorządu województwa z miastami i gminami powiatu lęborskiego są poprawa dostępu do usług zdrowotnych, atrakcyjnego zatrudnienia czy też poprawa jakości dróg i komunikacji, ale lista jest znacznie dłuższa.

PAKT dla Ziemi Lęborskiej 2024-2029

Efektem współpracy samorządu województwa pomorskiego z samorządami powiatu lęborskiego jest "PAKT dla Ziemi Lęborskiej" (PAKT oznacza Praktycznie, Ambitnie, Konkretnie i Transparentnie). Zaplanowane jest zainwestowanie co najmniej 103,6 mln zł w różne przedsięwzięcia na terenie powiatu lęborskiego.

- To efekt żmudnej pracy przez ostatnich kilkanaście miesięcy, kiedy tworzyliśmy zręby programu, który chcemy realizować. Nie zamyka drogi do realizacji innych projektów, które mają w planach samorządowcy powiatu lęborskiego - mówił podczas wizyty w Lęborku Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego (19.03).

Mówiąc o planach poza "PAKT-em" burmistrz Lęborka Witold Namyślak wymienił powstanie żłobka miejskiego w ramach rządowego programu "Maluch+", zakup kolejnych autobusów elektrycznych, wyposażenie nowej siedziby biblioteki miejskiej.

Oszczędność na energii elektrycznej i cieplnej

Z dofinansowaniem 16,5 mln zł ze środków UE może zostać zaoszczędzone ponad 3900 MWh rocznie energii elektrycznej i cieplnej, wpływającej na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 387 ton ekwiwalentu CO2
rocznie. Efekt ten zostanie uzyskany przez zmodernizowanie obiektów użyteczności publicznej - 21 źródeł ciepła i 21 budynków o powierzchni 16 tys. m2 w Lęborku i Łebie oraz w gminach Nowa Wieś Lęborska, Cewice i Wicko.

10 magazynów energii w ramach inwestycji w energetykę odnawialną

W planach jest wybudowanie z dofinansowaniem UE 3,2 mln zł 10 magazynów energii dla ponad 4,5 tys. użytkowników w Łebie oraz w gminach Nowa Wieś Lęborska, Wicko i Cewice.

Ochrona Jeziora Lubowidzkiego

Dofinansowanie kwotą 2,4 mln zł dotyczyłoby zwiększenia różnorodności biologicznej jeziora Lubowidzkiego przez ochronę przed eutrofizacją, usunięcie gatunków inwazyjnych, ograniczenie antropopresji na obszary cenne przyrodniczo, podniesienie ogólnej wiedzy ekologicznej.

Mała retencja i więcej terenów zielonych

Zainwestowanie w zbiorniki małej retencji, ogrody kieszonkowe i deszczowe, parki linearne, łąki kwietne, nasadzenia roślinności i odbudowa ekosystemu skutkowałoby ok. 2,6 ha nowych terenów zieleni i 17,3 tys. m3 nowej lub zmodernizowanej pojemności obiektów małej retencji. Skorzysta z niej ponad 5 tys. osób. Z terenów zielonych będzie to 1 tys. osób. Szacunkowe dofinansowanie UE wyniosłoby 3,7 mln zł.

Sprzęt dla służb ratowniczych w Łebie i Wicku

Około 6 tys. osób zyskałoby na bezpieczeństwie poprzez dofinansowanie dwóch jednostek służb ratowniczych w Łebie i Wicku.

Więcej selektywnie zebranych odpadów w Łebie

Dzięki modernizacji PSZOK w Łebie i nowemu Punktowi Napraw i Ponownego Użycia nastąpiłby wzrost ilości zebranych selektywnie odpadów o prawie 200 Mg/rok oraz 0,5 tony rocznie zagospodarowanych przedmiotów. W tym przypadku dofinansowanie UE to 4,3 mln zł.

Wsparcie na rynku pracy

Staże, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia, bony na zasiedlenie, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, prace interwencyjne to działania dzięki którym wsparciem zostałoby objętych 297 osób bezrobotnych. Szacunkowe dofinansowanie to 4,5 mln zł.

10 mln zł w szkolnictwo zawodowe

Dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych, Powiatowego Centrum Edukacyjnego i Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu plany obejmują kursy, szkolenia, staże uczniowskie, studia podyplomowe, wizyty studyjne u pracodawców czy doposażenie pracowni kształcenia zawodowego. Z dofinansowaniem 10 mln zł na wsparcie mogłoby liczyć 550 uczniów i 13 nauczycieli a szkoły zostałyby doposażone. Do tego modernizacja internatu i adaptacja kotłowni z przeznaczeniem na pracownie kształcenia zawodowego.

Uczniowie potrzebują wsparcia

Objęcie wsparciem 150 uczniów i 40 nauczycieli a także doposażenie i modernizacja poradni psychologiczno - pedagogicznej to plan zakładający dofinansowanie w kwocie 5 mln zł. W ramach przedsięwzięcia "Zdolni z Pomorza" byłyby to diagnozowanie i rozwój uzdolnień, zajęcia pozaszkolne, wyjazdy edukacyjne czy spotkania akademickie.

W trosce o seniorów i osoby z niepełnosprawnościami

Na zainwestowaniu 3 mln zł w usługi opiekuńcze, asystenckie, opiekę wytchnieniową i wsparcie seniorów skorzystałoby 200 osób z Łeby i gmin wiejskich, w tym 56 osób z niepełnosprawnościami.

W opiece zdrowotnej zakup sprzętu i modernizacja budynków

Czterech podmiotów ochrony zdrowia (głównie POZ), z których skorzysta rocznie ponad 6 tys. osób, dotyczy dofinansowanie 6,4 mln zł, przeznaczonych na zakup aparatury medycznej, sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, budowy lub rozbudowy i modernizacji budynków, z dostosowaniem obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Miliony na poprawę mobilności mieszkańców

W ramach PAKT-u planowana jest poprawa mobilności mieszkańców powiatu lęborskiego. Z dofinansowaniem 26,6 mln zł w Lęborku i na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska powstałoby prawie 18 km dróg rowerowych, z których skorzysta rocznie 10 tys. osób.

Zakup z dofinansowaniem w wysokości 10 mln zł trzech nowych autobusów niskoemisyjnych dałoby w efekcie ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 210 ton ekwiwalentu CO2rocznie.

Wśród najważniejszych inwestycji marszałek wymienił modernizację linii kolejowej 202, łączącej Gdynię ze Słupskiem.

- Ma znaczenie fundamentalne, bo w sposób radyklany ma zwiększyć prędkość pociągów pasażerskich i towarowych na tym odcinku.

Są to także plany transportowe obejmujące rozwój taboru kolejowego i kompleksowe remonty dróg wojewódzkich 212, 213 i 214.

W spotkaniu z marszałkiem Strukiem w Lęborku uczestniczyli samorządowcy: Jerzy Bańka - wójt gminy Cewice, Zdzisław Chojnacki - wójt gminy Nowa Wieś Lęborska, Krzysztof Król - zastępca burmistrza Łeby. Powiat Lęborski reprezentowała starosta Alicja Zajączkowska. Nie zabrakło również radnych reprezentujących Ziemię Lęborską w Sejmiku Województwa Pomorskiego - Iwony Mielewczyk i Mirosławy Kaczyńskiej.

Spadła liczba mieszkańców powiatu lęborskiego

Według stanu na koniec I półrocza 2023 roku powiat lęborski liczy 63 793 osób, co stanowi 2,7 proc. ogólnej liczby mieszkańców Pomorza. W latach 2018-2023 liczba mieszkańców powiatu spadła o 3,8 proc. Jak wynika z badań, 87 proc. mieszkańców powiatu jest zadowolonych z jakości życia w swoim regionie, a 91 proc. mieszkańców docenia jakość życia w całym województwie. Przed przystąpieniem do opracowania Paktu przeprowadzona została analiza najważniejszych potrzeb mieszkańców oraz obszarów, które wymagają interwencji.

- Okazało się, że według większości ankietowanych mieszkańców poprawy wymaga dostęp do usług zdrowotnych. Połowa pytanych wskazała że konieczna jest interwencja na rynku pracy i dostępie do atrakcyjnego zatrudnienia. Prawie połowa osób wskazała również konieczność poprawy jakości dróg i komunikacji - wylicza Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego UMWP.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki