Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk i Pomorze świętują 100. rocznicę powrotu Polski nad Bałtyk. Promocja książki i spotkanie samorządowców w Dworze Artusa

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Promocja książki  „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020” i spotkanie samorządowców w Dworze Artusa
Promocja książki „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020” i spotkanie samorządowców w Dworze Artusa Karol Makurat
W Dworze Artusa w niedzielę odbyła się promocja albumu o powrocie Pomorza w granice Rzeczypospolitej. Towarzyszyło jej spotkanie samorządowców, którzy m.in. wspominali działaczy kaszubskich.

Spotkanie pomorskich samorządowców i reprezentantów sąsiednich regionów w Dworze Artusa połączone było z premierą niezwykłej publikacji - albumu „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020”.

Promocja książki  „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020” i spotkanie samorządowców w Dworze Artusa

Gdańsk i Pomorze świętują 100. rocznicę powrotu Polski nad B...

Za książkę od strony merytorycznej odpowiada prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr Krzysztof Korda. Została ona wydana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Instytut Kaszubski.

Jest to, tak można powiedzieć najkrócej, monografia poświęcona temu, jak Pomorze wracało do Polski. Choć, jak wskazują autorzy albumu, jest w nim położony nacisk przede wszystkim na powrót Polski na Pomorze. W albumie ukazane zostały procesy modernizacyjne na Pomorzu w XIX wieku. Historycy przedstawili też znaczenie polskiego ruchu niepodległościowego oraz specyfikę kulturową Pomorza Nadwiślańskiego przed I wojną światową.

Z publikacji dowiadujemy się też, co działo się w latach 1918- 1919: autorzy opisują proces przejmowania Pomorza przez Polskę, plebiscyt, kształtowanie granic oraz powstawanie struktur władzy w 1920 roku. Książka nawiązuje do wystawy o tym samym tytule, zawiera historyczne i niezwykle cenne fotografie.

Podczas spotkania prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała za album oraz zorganizowanie obchodów rocznicowych na Pomorzu. Odwołała się też do historii - wspomniała ludzi, którzy przyczynili się do tego, że Pomorze wróciło do Polski. Wskazała, że w 1912 r., niedaleko Dworu Artusa, odbyło się spotkanie grupy działaczy - m.in. prawników, lekarzy księży, dziennikarzy - którzy powołali do życia Towarzystwo Młodokaszubów.

Niezwykła wystawa w Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy

Grupa wykształconych ludzi, często o chłopskich korzeniach zorganizowała się pod hasłem „Co kaszubskie to polskie”. To oni w dużej mierze przyczynili się do tego, że kiedy na początku 1918 r. prezydent Woodrow Wilson w swoim orędziu ogłosił potrzebę budowy niepodległej Polski w oparciu o terytoria etnograficznie bezsprzecznie polskie z wolnym dostępem do morza, ludność kaszubska była zdeterminowana, by tereny, które zamieszkiwała wróciły do Polski - mówiła podczas spotkania Aleksandra Dulkiewicz.

Przypomniała też działaczy kaszubskich, którzy w kwietniu 1919 r. wysłali na konferencję pokojową w Paryżu delegację lobbującą za tym, by Pomorze wróciło do Rzeczypospolitej.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk mówił zaś o pomorskim charakterze.

- Nasi przodkowie, poprzez konsekwentne działania i pracę organiczną, przyczynili się do tego, że Polska wróciła nad Bałtyk - podkreślał marszałek Struk.

Wykład wygłosił także prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

Spotkanie poprzedził koncert carillonu z wieży Ratusza Głównego Miasta Gdańska.

Dodajmy, że promocja książki odbędzie się też 10 lutego, w Pucku w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.

Przeczytaj relację ze specjalnej, uroczystej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego

Pucki Bal Zaślubinowy

Obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Pucki Bal Za...

Zaślubiny Polski z morzem. Galerie archiwalnych zdjęć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki