„Czy Park Oruński będzie tak piękny jak Park Oliwski? Zadbamy o to”

.Zaktualizowano 
Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż firma Park-M będzie realizowała prace w zakresie III etapu rewitalizacji Parku Oruńskiego w Gdańsku. Działania które będą miały na celu rewitalizację przestrzeni i terenów zielonych, nadając temu miejscu funkcję rekreacyjno-wypoczynkową będą wyzwaniem, któremu sprostamy, mając w tym zakresie doświadczenie. Jest to szczególnie ważne ze względu na konieczność utrzymania historycznego układu funkcjonalnego tego miejsca. Mamy świadomość, jak park Oruński jest ważny dla mieszkańców Gdańska. Wiemy, że jest to jeden z najstarszych parków w Polsce i drugi co do wielkości w Gdańsku. Ponad 400-letnia historia tego miejsca, które określane było przez poetę Hansa Georga Sieglera mianem rajskiego Edenu, dzięki istnieniu w parku również ogrodu botanicznego z drzewami cytrusowymi, wymaga wyjątkowego zaangażowania i dbałości o wykonywane prace.

Długo oczekiwana przez mieszkańców inicjatywa, aby poddać to miejsce rewitalizacji, celem odzyskania swojej świetności, była bardzo dobrym pomysłem, mając na względzie straty jakie wyrządziła powódź w roku 2001. W 2009 roku rozpoczęto proces przywracania parkowi dawnego charakteru, w którego ostatnim etapie uczestniczymy jako wykonawca, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Co się wydarzy? III etap realizowany przez firmę Park-M jest największą inwestycją w zakresie tej rewitalizacji. Park Oruński ma być taki, jak go zaprojektowano w połowie XIX wieku. W ramach inwestycji wybudowany zostanie amfiteatr z 260 miejscami siedzącymi, jak również altana w centralnej części parku. Najważniejszym zadaniem będzie remont zabytkowej wozowni, gdzie w przyszłości ma powstać punkt gastronomiczny. Ponadto pojawią się w nowe ścieżki dla spacerowiczów, place z nawierzchnią z kostki granitowej, ścieżki gruntowe oraz boisko do gry w bulle. Na uwagę zasługuje fakt, że zainstalowane zostaną również bramy, furtki i ogrodzenie, co przywróci wygląd tego miejsca z dawnych lat. W parku będzie też o wiele bezpieczniej; teren zostanie wyposażony w dodatkowe oświetlenie i monitoring. Infrastruktura zostanie wyposażona w elementy małej architektury.

Szczególnie istotne dla nas będą prace z zakresu nasadzania drzew i krzewów oraz wykonanie na nowo wszystkich trawników. Mamy świadomość, iż w parku znajdują się chronione prawem drzewa, w tym buczyna pochodzącą z XIX wieku, dęby, olchy oraz wierzby płaczące. Firma Park-M posiada w tym obszarze szczególne kompetencje, dzięki doświadczonemu, ponad 400-osobowemu zespołowi specjalistów. Ponad 20 lat doświadczenia w architekturze krajobrazu i aranżacji przestrzeni utwierdza nas w przekonaniu, że Park-M wśród firm konkurencyjnych jest liderem w skali kraju. Nie oferujemy usług w zakresie zieleni w formie outsourcingu, co w przypadku prac związanych z roślinnością ma szczególne znaczenie, ponieważ mamy tutaj do czynienia z materiałem żywym. Dzięki pasji i zaangażowaniu swojego zespołu, możliwy był rozwój firmy nie tylko w zakresie projektów budowlanych, czy też nowatorskich rozwiązań tak zwanych zielonych dachów np. Muzeum Śląskie w Katowicach, ale również w obszarze rewaloryzacji obiektów historycznych. Zaufanie jakim nas obdarzono, najlepiej dokumentują realizacje prowadzone w miejscach szczególnie ważnych dla kultury polskiej, jak dla przykładu Zamek Królewski w Warszawie, gdzie prowadzono rewaloryzację ogrodu górnego, czy również Pałac Branickich w Białymstoku, gdzie wykonywano kompleksową rewaloryzację ogrodów i dziedzińca.

Na uwagę zasługuje również kompleksowa realizacja nowatorskiego systemu nawadniania na Zamku Królewskim na Wawelu. Nie bez znaczenia są również działania polegające na rewitalizacji parków, wśród których należy wymienić Zespół Pałacowo-Parkowy w Sieniawie, Park Zdrojowy im. Hrabiego Witolda Skórzewskiego w Konstancinie-Jeziornie, Park Staromiejski we Wrocławiu, Park Cytadela w Poznaniu, Park zabytkowego Zespołu Pałacowo–Ogrodowego w Wilanowie czy Park Świętej Kingi przy Kopalni Soli w Wieliczce. Wśród realizacji nie sposób nie wspomnieć o pracach polegających na zagospodarowaniu licznych parków, w tym Parku Zdrojowym w Rabce Zdroju, parkach miejskich w Nowym Targu, Zakopanem, Młochowie, Białymstoku, Lądku Zdroju czy też Parku Kopczyńskiego w Wiśle.

Projekty te mogły być realizowane dzięki kompetencjom zespołu, którego członkowie uczestniczyli niejednokrotnie w pracach zespołów eksperckich, podczas omawiania szeregu kluczowych dla branży kwestii. Utwierdza nas to w przekonaniu, że jako firma pełnimy również rolę eksperckiej jednostki opiniotwórczej. Firma Park-M od wielu lat jest członkiem prestiżowych organizacji, takich jak European Landscape Contractors Association czy Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew. Wyróżnienie w środowisku branżowym jest z pewnością motywacją do dalszego rozwoju, jednak prawdziwym uznaniem dla nas jest zadowolenie klienta.

Liczymy, że Park Oruński w Gdańsku będzie kolejną udaną realizacją na mapie inwestycji firmy Park-M. Już teraz możemy zadeklarować, iż z pewnością będzie to miejsce przyjazne nie tylko mieszkańcom, ale również turystom odwiedzającym park. Zadbamy o to.

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
abc

Może miasto zadbałoby też o Aleję Zwycięstwa i nasadziło nowe drzewa w miejsce ubytków, bo aleja wygląda coraz gorzej.

Dodaj ogłoszenie