Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy nauczyciele dostaną podwyżki? O zwiększenie ich płac apeluje "Solidarność". Ale grono pedagogiczne po prostu chce dotrwać do wakacji

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Paweł Relikowski
O podwyżki dla nauczycieli apelują lokalni przedstawiciele oświatowej „Solidarności”. Niedawno temat podnosił też Związek Nauczycielstwa Polskiego. Czy grono pedagogiczne liczy na to, że coś zmieni się w temacie ich pensji jeszcze przed wakacjami?

Pierwszego września 2021, a najpóźniej – pierwszego stycznia 2022 powinien nastąpić jednorazowy wzrost płac, tak oczekiwany przez nauczycieli i pracowników szkół – apeluje Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku.

Konieczność podwyżek w szkolnictwie Rada argumentuje rosnącą inflacją oraz podwyżkami w innych branżach, w tym podniesieniu o 8 proc. płac w sferze produkcyjnej. To pierwszy z tzw. planu dwóch kroków w sprawie wynagrodzeń nauczycieli. Drugi - to ustalenie systemowego rozwiązania, które uniezależni płace w oświacie od doraźnych decyzji i zmian politycznych.

- Wartość tej podwyżki jest sprawą negocjacji. Sama inflacja wynosi około 4,3 proc. W grę wchodzi podwyżka 15-procentowa, ale dobrze by było, gdyby od 1 września wzrost płac wyniósł przynajmniej 5 proc., by skutki inflacji zostały zrekompensowane – mówi Wojciech Książek z oświatowej „Solidarności”.

MEiN o wynagrodzeniach

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapytane przez naszą redakcję o podwyżki odpowiedziało, że zmiana w zakresie wynagrodzeń dla nauczycieli jest jednym z priorytetów resortu.

- Wszyscy zgadzamy się z tym, że nauczyciel powinien więcej zarabiać. Stoimy teraz przed ważnym zadaniem, status zawodowy nauczycieli, w tym wynagradzanie nauczycieli, wymagają zmian systemowych odpowiadających wyzwaniom współczesnej edukacji – mówi Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEiN. - Mając na uwadze stanowisko związków zawodowych oraz samorządów minister podjął decyzję o wznowieniu prac Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty – dodaje Ostrowska.

Z Zespołu ds. statusu wycofał się już Związek Nauczycielstwa Polskiego, argumentując swoją decyzję lekceważeniem partnerów społecznych czy pozorowaniem konsultacji.

- Nikt nie chce słuchać naszych postulatów. Cały czas obawiamy się, że jeżeli już dojdzie do jakichś podwyżek, będzie to kosztem nas samych. Jest propozycja wielu zmian, likwidacji pewnych przywilejów, zabrania dodatków – obawiamy się, że MEiN po prostu przełoży to z jednej naszej kieszeni do drugiej i nazwie podwyżkami – mówi Danuta Stępniewska z ZNP w Nowym Dworze Gdańskim.

„Solidarność” także nie chce brać udziału w tych pracach.

Ile dziś zarabia nauczyciel?

Dziś minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty rozpoczyna się od 2800 zł brutto, a nauczyciela dyplomowanego, czyli takiego, który osiągnął już wszystkie stopie awansu zawodowego – kończy na nieco ponad 4 tys. zł brutto.

„Córka mojej koleżanki zarabia po studiach licencjackich więcej niż ja po magisterskich, różnych szkoleniach i prawie 30 latach pracy w oświacie” - mówi jedna z nauczycielek. Inna dodaje: - „Nauczyciele powinni się skrzyknąć i ogłosić masowe odejście z zawodu. W końcu musieliby zapłacić nam więcej”.

Nauczyciele zamykają rok szkolny

I choć nauczycielom daleko do skoków z radości, kiedy sprawdzają stan konta, to jednak takie waleczne nastawienie dotyczy tylko garstki. Większość, nie wierząc w poniesienie płac, machnęła na to ręką i odlicza dni do wakacji po trudnym roku szkolnym, ci, którzy mogą, rozmyślają nad przejściem na emeryturę, a jeszcze inni rozważają nawet zmianę zawodu.
- Nauczyciele są zmęczeni ciągłymi przepychankami na linii ministerstwo – związki zawodowe. Do tego kończący się właśnie rok szkolny był dla wszystkich wyzwaniem. Dziś raczej nikt w szkołach nie myśli o temacie podwyżek - komentuje Grzegorz Reszka, nauczyciel historii i WOS-u z SP nr 85 w Gdańsku. - Czerwiec zawsze był intensywnym czasem ze względu na domknięcie wszystkich formalności przed wakacjami i na tym teraz się skupiamy – dodaje.

Przed nami koniec roku szkolnego. Z tej okazji warto pomyśleć nad podziękowaniami i życzeniami dla nauczycieli. Jeśli nie masz na nie pomysłu, podsuwamy kilka naszych propozycji wierszykowych. Pedagodzy będą wzruszeni!

Życzenia i podziękowania dla nauczycieli na koniec roku szko...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki