Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk, Gdynia i Sopot dołożą do podwyżek dla nauczycieli. Samorządowcy z Trójmiasta skarżą się na niedoszacowaną subwencję oświatową

Katarzyna Gruszczyńska
Katarzyna Gruszczyńska
Karolina Misztal
Samorządowcy z Trójmiasta skarżą się na niedoszacowaną subwencję oświatową. Może się okazać, że wrześniowe podwyżki dla nauczycieli w dużej mierze będą musieli sfinansować z budżetów gmin. Na przykład w Gdyni zachodzi obawa, że w nowym roku szkolnym mogą zostać zlikwidowane dodatkowe zajęcia dla uczniów.

Wynagrodzenia nauczycieli od września br. wzrosną o prawie 10 proc. Jak zapowiadają władze MEN, w subwencji oświatowej znajdzie się dodatkowy miliard zł na podwyżki dla pedagogów, jednak wielu samorządowców alarmuje, że to nadal za mało. Popierają wzrost wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej, ale zdają sobie sprawę, że będą musieli w dużej części za to zapłacić.

- Domagamy się zwiększenia subwencji. Jeżeli MEN przyznało podwyżkę, to powinno sfinansować jej koszty, a nie zrzucać tego na samorządy. To są ogromne pieniądze - komentuje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Dotąd MEN nie zwrócił skutków podwyżki dla nauczycieli (z kwietnia br. - przyp. red.) - dołożyliśmy 14 milionów złotych, a tyle samo dołożymy jeszcze w tym roku w okresie od września do grudnia - dodaje.

W Gdańsku do końca tego roku potrzebne będzie 14 mln złotych i ok. 45 mln na rok 2020. Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu, uważa, że rząd RP, podejmując porozumienie z nauczycielami, miał świadomość, że część zobowiązań ustawowo przypisane jest do samorządów. - Zatem dysponował nie swoimi środkami finansowymi - podkreśla.

W Gdyni bez ekstra zajęć?

W Gdyni na podwyżki potrzeba 8,5 mln zł. W ciągu ostatnich czterech lat wydatki na edukację w Gdyni wzrosły o ok. 75 mln zł. Tymczasem subwencja ogólna wraz z dotacją celową przyznawana jednostkom samorządu terytorialnego wzrosła o niespełna 19 mln zł. Samorząd Gdyni świadomie co roku inwestuje i przeznacza na działania oświatowe coraz większą część budżetu miasta.

- Zachodzi jednak obawa, że proponowany na szczeblu krajowym podział subwencji ogólnej może doprowadzić w Gdyni do wykreślenia dodatkowych zajęć dla uczniów - alarmuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. Zaznacza, że obecnie nie są jeszcze planowane zmiany w tym zakresie, ale szykowany jest jednak plan awaryjny.

Sopot apeluje do MEN

Obaw związanych z niedoszacowaną subwencją oświatową nie kryją również władze Sopotu.

- Polska edukacja jest w ogromnym chaosie. Potrzebny jest kompleksowy plan naprawczy i duże środki z budżetu państwa. Niestety rząd PiS po raz kolejny chce oszczędzić na naszych dzieciach oraz na nauczycielach - mówi nam Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Potrzebne i uzasadnione podwyżki pensji dla pedagogów chce w dużej części sfinansować pieniędzmi mieszkańców z budżetów lokalnych. Bogate gminy jeszcze sobie poradzą kosztem zastopowania innych inwestycji i projektów, ale część mniej zasobnych gmin stanie na skaju bankructwa - dodaje Jacek Karnowski.

Liczby nie kłamią

- Według naszych szacunkowych obliczeń do końca grudnia na drugi etap podwyżek należy zabezpieczyć ok. 1150000 zł w budżecie - informuje Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty w sopockim magistracie.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. została wdrożona pierwsza, 5-procentowa podwyżka dla pedagogów z wyrównaniem od stycznia. W Sopocie skutki zwiększonych o 5 proc. wynagrodzeń nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych wyniosły niemal 1,5 mln zł. Środki przewidziane na ten cel przyznane z subwencji oświatowej, zapewniły finansowanie tylko na kwotę 743 tys. zł. Tym samym niedoszacowanie subwencji oświatowej dla Miasta Sopotu wyniosło 683 tys. zł.

- W tej sprawie zwróciliśmy się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zwiększenie brakującej kwoty - podkreśla Piotr Płocki.

Tymczasem Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, podkreśla: - Widzimy, że mimo wzrostu dochodów własnych samorządów wydatki oświatowe w budżecie samorządów stanowią coraz mniejszy udział.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki