MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki dla nauczycieli od 1 stycznia 2020 roku. Kolejny wzrost wynagrodzeń we wrześniu 2020! Sprawdź, ile wyniosą podwyżki w oświacie

Sandra Janikowska
Od 1 stycznia 2020 roku wzrośnie płaca minimalna i będzie wynosić 2600 zł brutto. Niestety nadal część pracowników zarabia poniżej tej kwoty. Wśród nich są także nauczyciele
Od 1 stycznia 2020 roku wzrośnie płaca minimalna i będzie wynosić 2600 zł brutto. Niestety nadal część pracowników zarabia poniżej tej kwoty. Wśród nich są także nauczyciele Pixabay
PODWYŻKI DLA NAUCZYCIELI OD 2020 ROKU. Od 1.01.2020 roku wzrośnie płaca minimalna i będzie wynosić 2600 zł brutto. Niestety nadal część pracowników oświaty zarabia poniżej tej kwoty. Wśród nich są także nauczyciele. Ministerstwo Edukacji Narodowej podniesie im wynagrodzenia... we wrześniu 2020 roku. Ile wynosi zapowiadana podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli? Sprawdź!

Wynagrodzenia nauczycieli w 2020 roku. Podwyżki styczniowe

Od 1 stycznia 2020 roku wzrośnie płaca minimalna i będzie wynosić 2600 zł brutto. Część pracowników budżetowych zarabia poniżej tej kwoty. Wśród nich jest także spora część nauczycieli. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiadziało podwyżkę wynagrodzeń.

Zapowiedziane zmiany dotyczyć będą wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych w drugiej i trzeciej grupie zaszeregowania płacowego. Obejmą także nauczycieli mianowanych w trzeciej grupie zaszeregowania płacowego.

W związku z tym, minimalne wynagrodzenie zasadnicze dla nauczycieli od 1 stycznia 2020 roku wyniesie:

Dla stażystów:

  • w drugiej grupie zaszeregowania płacowego 2617 zł,
  • w trzeciej grupie zaszeregowania płacowego 2600 zł;

Dla nauczycieli kontraktowych:

  • w drugiej grupie zaszeregowania płacowego 2663 zł,
  • w trzeciej grupie zaszeregowania płacowego 2617 zł;

Dla nauczycieli mianowanych – w trzeciej grupie zaszeregowania płacowego 2638 zł.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia widnieje zapis:

Ustalone w ten sposób minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o najniższym uposażeniu zniosą konieczność wypłaty przez jednostki samorządu terytorialnego dodatku wyrównawczego do płacy minimalnej.

Wynagrodzenia nauczycieli w 2020 roku. Kolejna podwyżka już od września

We wrześniu 2019 roku minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski zapowiedział kolejną transzę podwyżek dla nauczycieli. Zgodnie z deklaracją, kolejna podwyżka wyniesie 6 proc. Dla nauczycieli oznaczałoby to wzrost zarobków od 166 do 229 zł brutto. Podwyżka ta nie nadejdzie jednak od razu, a dopiero od początku nowego roku szkolnego, tj. od września 2020 r.

Warto zwrócić uwagę, że na początku grudnia br. minister Piontkowski ponownie zadeklarował wprowadzenie w przyszłym roku podwyżek dla nauczycieli. Minister podał stawę oraz dokładną datę. 1 września 2020 roku nauczyciele otrzymają 6-procentowy wzrost wynagrodzenia.

Potwierdziłem to, co mówił pan premier w expose, tzn., że nauczyciele mogą spodziewać się 6-proc. podwyżki od września 2020 r. - powiedział minister Piontkowski po grudniowym spotkaniu ze związkami zawodowymi nauczycieli.

W trakcie tego spotkania padło także zdanie mówiące, że zmianom ulegnie prawdopodobnie również kwota bazowa wynagrodzeń.

Wynagrodzenia nauczycieli w 2020 roku. Podwyżki dla nauczycieli pochłoną 850 mln zł

Minister edukacji zapytany przez media o źródła, które pokryją zapowiedziane podwyżki wskazał na to, że gdy planowano wysokość subwencji oświatowej na przyszły rok to założono wyższą liczbę etatów nauczycielskich - ponad 530 tys. - niż wynikało z dostarczonych danych. Z dostępnych informacji wynika, że w Polsce jest 518 tys. etatów nauczycielskich.

Według wstępnych wyliczeń jest to kwota około 1 mld 100 mln zł lub troszeczkę niższa, która można powiedzieć jest pewnym zapasem w subwencji oświatowej na przyszły rok- podkreślił Piontkowski w jednej z rozmów z innymi mediami.

Minister podał także do wiadomości, że podwyżki na okres od września do grudnia 2020 roku pochłoną około 850 mln zł.

To wyraźnie pokazuje, że ta 6 proc. podwyżka przy obliczeniu realnej liczby etatów, które dziś są w szkołach jest już uwzględniona w projekcie budżetu na 2020 r.- podsumował minister.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki