Pensje nauczycieli w 2021 r. ZNP chce wzrostu wynagrodzeń o 10 proc. Czy podwyżka w tym roku jest możliwa?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
123rf
Związek Nauczycielstwa Polskiego chce podwyżek pensji nauczycieli o 10 proc. Twierdzi m.in., że minimalne wynagrodzenie dla nauczyciela z wyższym wykształceniem jest wyższe od płacy minimalnej jedynie o 18 zł. Ministerstwo Edukacji i Nauki podwyżek w oświacie nie przewiduje.

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się podwyżek wynagrodzeń nauczycieli o co najmniej 10 proc. z wyrównaniem od 1 stycznia 2021 r. Związkowcy przypominają, że w tym roku pensja minimalna wzrosła do kwoty 2800 zł brutto. Tymczasem minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty to 2818 zł brutto (taką kwotę otrzymują osoby z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego oraz osoby z tytułem licencjata lub inżyniera z przygotowaniem zawodowym).

ZNP chce podwyżek nauczycieli

„Osoba z wykształceniem podstawowym i bez jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego czy konkretnych umiejętności może liczyć na wynagrodzenie praktycznie takie samo jak nauczyciel z wyższym wykształceniem wykonujący odpowiedzialny zawód”

- piszą związkowcy w piśmie do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Związkowcy wskazują też, że w nauczycielskie pensje uderzy inflacja. GUS podał, że w 2020 r. wyniosła ona 3,4 proc., a w tym roku może podskoczyć o kolejne 2,6 proc. Poza tym, ZNP argumentuje, że w tym roku wzrosły m.in. koszty energii elektrycznej, co nie jest obojętne dla nauczycielskich budżetów.

Bez podwyżek wynagrodzeń nie da się uniknąć, jak piszą związkowcy, „pogorszenia sytuacji materialnej wielu nauczycielskich rodzin w roku 2021 ze względu na znaczny realny spadek dochodów pracowników oświaty. Poza tym, nauczyciele pracują w trudnych pandemicznych warunkach, gdzie sposób nauki dzieci ciągle się zmienia.

Żądanie podwyżek nauczycielskich pensji, które przedstawił ZNP Ministerstwu Edukacji i Nauki jest reakcją na dokument resortu. Na początku lutego MEiN opublikowało projekt rozporządzenia "zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli". Zgodnie z tym projektem pensje nauczycieli będą w tym roku zamrożone na poziomie z roku poprzedniego, a więc rząd żadnych podwyżek nie przewiduje.

„Należy zauważyć, że zamrożenie wzrostu płac w 2021 r. dotyczy nie tylko nauczycieli, ale również innych pracowników jednostek budżetowych. Budżet państwa na 2021 r., kształtowany w trudnym okresie pandemii, uwzględnia dodatkowe wydatki wspierające gospodarkę i inne obszary funkcjonowania państwa, w tym środki na cele społeczne oraz wsparcie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli w tym czasie”

– wyjaśnia Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji w odpowiedzi na żądanie związkowców.

Zarobki nauczycieli w 2021 r. (kwoty po podwyżkach we wrześniu 2020 r.)

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli z tytułem zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytułem zawodowym licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym (wszystkie kwoty brutto):

 • nauczyciel stażysta – 2 818 zł,
 • nauczyciel kontraktowy – 2 823 zł,
 • nauczyciel mianowany – 3 002 zł,
 • nauczyciel dyplomowany – 3 523 zł.

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym

 • nauczyciel stażysta – 2 949 zł,
 • nauczyciel kontraktowy – 3 034 zł,
 • nauczyciel mianowany – 3 445 zł,
 • nauczyciel dyplomowany – 4 046 zł.

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli z tytułem zawodowym licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych:

 • nauczyciel stażysta – 2 800 zł,
 • nauczyciel kontraktowy – 2 818 zł,
 • nauczyciel mianowany – 2 841 zł,
 • nauczyciel dyplomowany – 3 079 zł.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie