MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Druga waloryzacja emerytur 2024. Będzie kolejna podwyżka dla seniorów? Oto zasady dodatkowego świadczenia dla emerytów

KK
Druga waloryzacja emerytur 2024. Będzie kolejna podwyżka dla seniorów? Oto zasady dodatkowego świadczenia dla emerytów. Sprawdź, ile miesięcznie otrzymasz świadczenia netto tzw. na rękę ▶ ▶ ▶
Druga waloryzacja emerytur 2024. Będzie kolejna podwyżka dla seniorów? Oto zasady dodatkowego świadczenia dla emerytów. Sprawdź, ile miesięcznie otrzymasz świadczenia netto tzw. na rękę ▶ ▶ ▶ 123rf
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby emerytury i renty podlegały drugiej waloryzacji w ciągu roku. Do dodatkowej waloryzacji miałoby dojść w sytuacji, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc. Nowelizacja ustawy resortu Agnieszki Dziemianowicz-Bąk została przesłana do uzgodnień. Jeżeli przepisy zostaną wprowadzone, kto otrzyma podwyżkę i na jakich zasadach? Sprawdź kluczowe informacje dotyczące projektu.

Druga waloryzacja emerytur 2024. Kto może liczyć na podwyżkę? Jakie będą zasady? Sprawdź!

Czy czeka nas nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw? Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został przesłany do uzgodnień. Zmiana, jaką zaproponował resort, dotyczy dodatkowej waloryzacji emerytur i rent, , gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc.

Sprawdź również: Zobacz, jak skorzystać z ryczałtu energetycznego. To teraz 250 złotych dodatku do emerytury lub renty. Sprawdź i obniż swój rachunek za prąd.

Propozycja ministerstwa kierowanego przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk to pokłosie słów Donalda Tuska, który zapowiadał wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w sytuacji, gdy inflacja będzie przekraczała 5 proc.

GUS wstępnie oszacował marcową inflację konsumencką na jedynie 1,9 proc., co biorąc pod uwagę 2,5-procentowy cel NBP, jest doskonałą informacją dla Polaków, ale i dla Narodowego Banku Polskiego zarządzanego przez prof. Adama Glapińskiego.

Do tej pory, zgodnie z przepisami, waloryzacja emerytur i rent odbywa się raz w roku - 1 marca. Druga waloryzacja, która formalnie spowodowana ma być z uwagi na ewentualne skutki inflacji, w 2024 roku uwarunkowana może być również podwyżką VAT-u na żywność na 5 proc., co jak zapowiedział prezes banku centralnego, skutkować będzie podwyższeniem również inflacji o 0,9 proc.

Waloryzacja emerytur 2024. Takie mają być zasady drugiej waloryzacji. Kto skorzysta?

Nowelizacja ustawy zakłada, że dodatkowa waloryzacja przeprowadzana miałaby być 1 września każdego roku, gdy gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 105 proc.

Do szacunków przyjęto prognozowany wskaźnik waloryzacji od 1 marca 2024 r. w wysokości 112,3 proc. oraz hipotetyczny wskaźnik dodatkowej waloryzacji na poziomie 106 proc. Skutki dodatkowej waloryzacji w 2024 r. dotyczą czterech ostatnich miesięcy 2024 r. oraz dwóch pierwszych miesięcy 2025 r.

Waloryzacja emerytur 2024. Zobacz, jakie stawki emerytur powiększone już o wskaźnik waloryzacji

Zapoznaj się z aktualnymi stawkami emerytur, które uwzględniają waloryzację świadczeń. Zobacz, na jakie pieniądze mogą liczyć emeryci oraz renciści.

Dodatkowa waloryzacja, przeprowadzona we wrześniu, nie będzie miała wpływu na wysokość dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, tzw. 13. emerytury.

Może mieć wpływ na wysokość kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, tzw. 14. emerytury, jeśli Rada Ministrów ustali w rozporządzeniu jako miesiąc wypłaty tzw. 14 emerytury miesiąc po wrześniu danego roku (od października do grudnia).

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zostanie skierowany do 21-dniowych konsultacji publicznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też w serwisie dziennikbaltycki.pl!

Różne oblicza Marynarki Wojennej RP. Pod osłoną nocy, za dnia, z morza i powietrza. Polscy marynarze w służbie Rzeczypospolitej Polskiej

Różne oblicza Marynarki Wojennej RP. Pod osłoną nocy, za dni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki