Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 1,5 tys. przypadków zachorowań na boreliozę w 2017 r. na Pomorzu. Uwaga na kleszcze – znów zaczynają atakować [infografiki]

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
1466 przypadków zachorowań na boreliozę odnotowała przez cały 2017 r. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. Najwięcej było ich w powiecie bytowskim (217), w Gdańsku (159) i w powiecie kościerskim (149). Przedstawiciele pomorskiego sanepidu alarmują, że ciepła połowa roku to czas, gdy kleszcze zaczynają atakować.

- Uważa się, iż kleszcze są wektorami 200 gatunków pierwotniaków z rodzaju Babesia i Theileria, 130 różnych wirusów, 40 gatunków bakterii (w tym krętków i riketsji) oraz filarii i grzybów. Najważniejszymi chorobami z punktu widzenia zagrożenia zdrowia publicznego są kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza z Lyme. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu dostępna jest szczepionka – mówi Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Jak tłumaczy dalej, borelioza jest wywoływana przez krętki (bakterie) z rodzaju Borrelia burgdorferi.

- Podstawowe znaczenie w szerzeniu się zakażeń w środowisku mają gryzonie, które są głównym rezerwuarem wspomnianych krętków. Ponadto krętki stwierdzono u zwierzyny leśnej, niektórych ptaków i jaszczurek. W epidemiologii boreliozy duże znaczenie odgrywa fakt, iż kleszcze mogą przenosić krętki między sobą z samicy na potomstwo, a następnie z jednej postaci rozwojowej na kolejną (z larwy na nimfę, z nimfy na postać dorosłą) – mówi dalej Obuchowska.

Czytaj też:Borelioza, czyli eldorado dla oszustów. Rozmowa z dr n. med Anną Korczak-Rogoń

Objawy boreliozy są zróżnicowane i mogą być niespecyficzne. Choroba przebiega w dwóch fazach.

- Pierwsza faza związana jest z pojawieniem się u 70-80 proc. osób rumienia wędrującego. U osób leczonych mija on po kilku dniach, u osób nieleczonych utrzymuje się przez 3-4 tygodnie. Zmianom skórnym mogą towarzyszyć objawy grypopodobne. Nieleczona borelioza po kilku tygodniach może przejść w fazę drugą charakteryzującą się stanem zapalnym stawów lub uszkodzeniem mięśnia sercowego lub opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów (neuroborelioza) – kontynuuje Obuchowska.

Blisko 1,5 tys. przypadków zachorowań na boreliozę w 2017 r....

Jak uniknąć boreliozy?

By zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza, przed wycieczką do lasu lub wizytą na działce, warto założyć odzież ochraniającą całe ciało. Ubranie powinno być jasne, wówczas szybciej zauważymy kleszcza. Trzeba pamiętać też o nakryciu głowy.

Zobacz również:Jak usunąć kleszcza? Jak chronić się przed kleszczami i gdzie występują?

Po powrocie z lasu powinniśmy dokładnie obejrzeć swoje ciało. W przypadku znalezienia kleszcza należy jak najszybciej go usunąć przy pomocy pęsety. Miejsce ukłucia zdezynfekować.

Przez kolejne dni bacznie obserwujmy miejsce po ukłuciu. Pierwszym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Gdy się pojawi, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który wdroży antybiotykoterapię.

Niestety u części osób zakażonych rumień wędrujący się nie pojawia. Warto wówczas po upływie ok. 5 tygodni od ugryzienia wykonać badania serologiczne w kierunku obecności swoistych przeciwciał w surowicy krwi.

Zobacz:"Nie igraj z kleszczem" - kampania informacyjna pomoże uchronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki