Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te rośliny pylą w kwietniu. Ważne informacje dla alergików

MM
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wszyscy cieszą się wiosną, a Ty myślisz tylko o tym, że znów będziesz mieć zatkany nos? Kwiecień to trudny czas dla alergików. Przyroda budzi się do życia po zimie, rośliny kwitną, a alergicy sięgają po leki. Sprawdź, co pyli w kwietniu!

Spis treści

Skąd się biorą alergie?

Alergie są reakcjami nadwrażliwości układu immunologicznego na zwykłe substancje, które są zazwyczaj nieszkodliwe dla większości ludzi. Substancje, które wywołują reakcje alergiczne, nazywane są alergenami. Proces rozwoju alergii jest złożony i zależy od wielu czynników, w tym genetyki, środowiska i ekspozycji na alergeny.

W kwietniu następuje wzmożone pylenie wielu roślin, a to często wiąże się z nasileniem reakcji alergicznych u osób wrażliwych na pyłki roślin. Co pyli w tym miesiącu?

Uwaga alergicy! Te rośliny pylą w kwietniu

  • Brzoza - to jeden z najsilniejszych alergenów. Pylenie brzozy jest szczególnie uciążliwe, ponieważ pyłki osiadają we wnętrzu nosa. Przy ostrej alergii może nawet dochodzić do duszności i bólów w klatce piersiowej.
  • Olsza - pyłki olszy również są jedną z głównych przyczyn nieżytu nosa u alergików. W przeciwieństwie do innych pyłków, uczulenie na olszę pojawia się gwałtownie, bez wcześniejszych łagodniejszych objawów.
  • Jesion - w Polsce, w zależności od regionu, pylenie jesionu może rozpocząć się pod koniec kwietnia lub na początku maja i trwać do czerwca. Warto dodać, że pyłek jesionu może powodować reakcje krzyżowe z innym alergenami roślin tego gatunku.
  • Topola - to jedna z najwcześniej kwitnących drzew w Polsce. Jej pyłek może być obecny w powietrzu już pod koniec marca, a w kwietniu topola może nadal intensywnie pylić. Co ciekawe, wcale nie jest silnym alergenem. Przypisuje się jej te właściwości, ponieważ jej pyłek jest widoczny w postaci białego puchu. W rzeczywistości dużo bardziej uczulają na przykład pylące w tym czasie trawy.
  • Cladosporium - to rodzaj grzybów pleśniowych należących do rodziny Cladosporiaceae. Są to jednokomórkowe lub kolonijne organizmy, które występują powszechnie w środowisku, zwłaszcza w glebie, roślinach, żywności, wodzie i powietrzu. Niektóre gatunki Cladosporium są związane z reakcjami alergicznymi, szczególnie u osób z alergiami skórnymi lub alergicznym nieżytem nosa. Pyłki Cladosporium mogą być jednym z czynników wywołujących objawy alergii pyłkowej u osób wrażliwych.

Najczęstsze objawy alergii

Najczęstsze objawy alergii wziewnych, zwanej także alergicznym nieżytem nosa lub alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, obejmują:

  1. Kichanie: Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych objawów alergii wziewnych. Osoby cierpiące na alergie często kichają w wyniku reakcji na alergeny takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśń itp.
  2. Wodnisty katar: Uwalnianie nadmiernego śluzu przez błonę śluzową nosa prowadzi do wodnistego wydzielania z nosa.
  3. Zatkany nos: W wyniku reakcji zapalnej błona śluzowa nosa może puchnąć, co prowadzi do uczucia zatkanych dróg oddechowych.
  4. Swędzące lub czerwone oczy: Alergia objawia się także zaczerwienieniem białek oczu, swędzeniem, pieczeniem i uczuciem piasku w oczach.
  5. Swędzenie nosa, gardła lub uszu: Osoby z alergiami mogą odczuwać swędzenie w nosie, gardle lub uszach.
  6. Duszność: W cięższych przypadkach alergii wziewnych może wystąpić duszność, która wynika z obrzęku błon śluzowych dróg oddechowych.
  7. Zmęczenie: Objawy alergii mogą powodować zmęczenie i drażliwość, co jest spowodowane m.in. trudnością w oddychaniu i zakłóceniem snu.
  8. Pogorszenie się astmy: Osoby z astmą mogą doświadczać nasilenia objawów astmy w wyniku alergii wziewnych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki