MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Atlas Poland – nowy inwestor w Rumia Invest Park. Spółka otrzymała 800 tys. zł w ramach konkursu grantowego „Invest in Pomerania 2020”

Patrycja Cybulska
Podpisanie umowy pomiędzy Rumia Invest Park a Atlas Poland
Podpisanie umowy pomiędzy Rumia Invest Park a Atlas Poland Rumia Invest Park
Atlas Poland od prawie 20 lat sprzedaje, wynajmuje i serwisuje maszyny budowlane na terenie całego kraju. Od niedawna to nowy inwestor w Rumia Invest Park. Firma otrzymała grant w wysokości 800 tys. zł w ramach konkursu grantowego „Invest in Pomerania 2020”. Na co przeznaczy te pieniądze, w jakim kierunku zmierza działalność spółki i dlaczego Rumia Invest Park to miejsce dobre dla inwestorów rozmawiamy z Marcinem Kanikiem, dyrektorem ds. handlowych Atlas Poland, oraz Agnieszką Rodak, prezes Rumia Invest Park.

Rumia Invest Park to miejsce stworzone dla inwestorów. Jakie warunki możecie im Państwo zaoferować?

Agnieszka Rodak, prezes Rumia Invest Park: Rumia Invest Park podejmuje szerokie działania zapewniające przedsiębiorcom nie tylko infrastrukturę techniczną, lecz także dojazdową. W bieżącym roku oddaliśmy do użytku ulicę Nową Kazimierską, która skomunikowała znaczącą część terenów inwestycyjnych z drogą wojewódzką nr 100.

Otwarcie ulicy Nowej Kazimierskiej z przedstawicielami m.in. Rumia Invest Park i Atlas Poland
Otwarcie ulicy Nowej Kazimierskiej z przedstawicielami m.in. Rumia Invest Park i Atlas Poland Rumia Invest Park

Kolejny krok to uzbrojenie łącznie 8 hektarów terenów inwestycyjnych oraz budowa hali magazynowo-produkcyjnej. W przyszłości zamierzamy przygotować dla potrzeb biznesu jeszcze 10 hektarów – jako drugi etap uzbrajania naszego parku przemysłowego. Czekamy więc na kolejnych inwestorów – nie tylko rumskich, ale z całego regionu, kraju i z zagranicy.

Bliskość Trójmiasta to dla Rumia Invest Park konkurencja, a może zaleta?

Agnieszka Rodak, prezes Rumia Invest Park: Bliskość Trójmiasta to bez wątpienia czynnik, który w znaczący sposób wpływa na atrakcyjność oferowanych przez nas terenów inwestycyjnych. Nasz park inwestycyjny znajduje się w północnej części Rumi, w bliskim sąsiedztwie:

  • portu w Gdyni,
  • drogi krajowej nr 6,
  • lotniska w Gdańsku,
  • Obwodnicy Trójmiasta,
  • bocznicy kolejowej należącej do bazy paliw nr 21 w Dębogórzu.

W bezpośrednim sąsiedztwie planowana jest budowa Drogi Trzech Powiatów, która połączy nasze tereny z Drogą Czerwoną i portem w Gdyni, gdyż rumski park przemysłowy jest częścią Doliny Logistycznej portu.

Jak wyglądał rozwój Rumia Invest Park? Co się zmieniło?

Agnieszka Rodak, prezes Rumia Invest Park: Spółka Rumia Invest Park została powołana w 2017 r. aby zapewnić inwestorom atrakcyjne warunki prowadzenia biznesu w Rumi. Zadaniem spółki jest stworzenie w Rumi parku przemysłowego, który w przyszłości zaoferuje nowe miejsca pracy mieszkańcom miasta. Do dzisiaj udało się nie tylko scalić część gruntów, ale także przygotować je do potrzeb inwestorów, zapewniając niezbędną infrastrukturę techniczną do prowadzenia działalności. Zaowocowało to pierwszymi umowami sprzedaży nieruchomości oraz umowami przedwstępnymi. Udało nam się także pozyskać wsparcie unijne na dalszy rozwój naszych terenów.

W odpowiedzi na prężnie rozwijający się rynek offshore w Polsce, pojawiła się również koncepcja stworzenia w Rumi Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to strategiczny kierunek rozwoju polskiej energetyki. W wyniku współpracy samorządu województwa pomorskiego, samorządów szczebla gminnego, przedsiębiorców oraz uczelni wyższych powołano „Pomorską Platformę Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku”. Przedsięwzięcie zostało zapoczątkowane przez naszą spółkę i ma sprzyjać rozwijaniu wzajemnych kontaktów gospodarczych, wymianie doświadczeń i dobrych praktyk.

Jak pojawienie się Rumia Invest Park wpłynęło na wzrost gospodarczy Rumi? Pojawiły się np. nowe miejsca pracy, rozwinęła infrastruktura?

Agnieszka Rodak, prezes Rumia Invest Park: Rumia Invest Park doprowadziła do zrealizowania jednej z największych inwestycji w Rumi w bieżącym roku, a mianowicie oddała do użytku ulicę Nową Kazimierską, która skomunikowała znaczącą część terenów inwestycyjnych z drogą wojewódzką nr 100. Właśnie rozpoczynamy kolejny projekt o wartości 22 mln zł, w ramach którego powstaną:

  • hala magazynowo-produkcyjna,
  • plac manewrowo-postojowy,
  • infrastruktura doprowadzająca media,
  • droga wewnętrzna, która będzie przedłużeniem ulicy Nowej Kazimierskiej.

Zakończenie inwestycji planowane jest najpóźniej w czerwcu 2022 r. Dzięki niej mieszkańcy zyskają nowe miejsca pracy, a gmina konkretne przychody w postaci nowych podatków od nieruchomości. Należy dodać, że w wyniku prowadzonych przez spółkę działań w naszej strefie przemysłowej pojawiają się już nowi inwestorzy, a zainteresowanie Rumią jako miejscem do prowadzenia biznesu ciągle rośnie.

Ilu przedsiębiorców obecnie rozwija swoje firmy na terenie Rumia Invest Park?

Agnieszka Rodak, prezes Rumia Invest Park: Na terenie naszego parku funkcjonują już firma Corleonis Sp. z o.o. S.K.A. świadcząca usługi z zakresu wynajmu, sprzedaży i serwisu żurawi wieżowych, oraz Clima Gold Sp. z o.o. – jeden z czołowych polskich producentów i dostawców central wentylacyjnych. Niedawno powitaliśmy też nowego inwestora – firmę Atlas Poland Sp. z o.o., która właśnie otrzymała dofinansowanie w wysokości 800 tysięcy złotych na przygotowanie terenu pod inwestycję wraz z budową hali magazynowo-warsztatowej w ramach konkursu grantowego „Invest in Pomerania 2020”.

Bardzo się cieszymy z ogromnego sukcesu firmy Atlas Poland Sp. z o.o. Decyzja o zbudowaniu swojej siedziby na oferowanych przez nas terenach inwestycyjnych jest dla nas powodem do dumy, a także motywacją do podejmowania jeszcze intensywniejszych działań na tym obszarze. Na większość działek podpisane już są umowy przedwstępne.

Wizualizacja parku inwestycyjnego w Rumi
Wizualizacja parku inwestycyjnego w Rumi Rumia Invest Park

Firma ATLAS Poland od prawie 20 lat sprzedaje, wynajmuje i serwisuje maszyny budowlane na terenie całego kraju. Od niedawna, jak już wspominaliśmy, to nowy inwestor Rumia Invest Park. Dlaczego wybrali Państwo Rumię na miejsce rozwoju firmy? Co jest największą przewagą Pomorza?

Marcin Kanik, dyrektor ds. Handlowych ATLAS Poland: Jest kilka powodów, dla których Rumia jest dobrym miejscem na prowadzenie działalności. Najważniejszym są ludzie, z którymi współpracujemy. Nie tylko zatrudniani przez nas pracownicy, ale też osoby z naszego otoczenia. Wiele czynności w dzisiejszych czasach jest outsourcowanych, a firmy z okolicy Rumi bardzo profesjonalnie wykonują zlecone zadania.

Co wyróżnia Państwa na rynku?

Marcin Kanik, dyrektor ds. Handlowych ATLAS Poland: Od zawsze wyróżniała nas innowacyjność. Rozwiązania technologiczne proponowane przez nas dla branży budowlanej, kolejowej oraz produkcji stali oferuje na dzień dzisiejszy tylko Atlas Poland. Dzięki temu możemy utrzymywać pozycję lidera w dostawach specjalistycznego sprzętu w Polsce.

Jakimi ważnymi kontrahentami i realizacjami mogą się Państwo pochwalić?

Marcin Kanik, dyrektor ds. Handlowych ATLAS Poland: Współpracujemy z firmami z branży kolejowej, jak np. PKP PLK SA, odpowiadającą za zarządzanie państwową siecią linii kolejowych, oraz z szeregiem firm podwykonawczych. Naszymi partnerami są największe firmy branży złomowej. Jako przykład można wskazać firmę CELSA Huta Ostrowiec czy Grupę Cognor.

Ile osób zatrudniacie Państwo na Pomorzu? Kogo obecnie poszukujecie?

Marcin Kanik, dyrektor ds. Handlowych ATLAS Poland: Bezpośrednio zatrudniamy 40 osób oraz szereg osób współpracuje z nami na co dzień jako niezależni specjaliści z branży IT, marketingu itd. W związku ze stałym rozwojem, który widzimy w naszej firmie, poszukujemy specjalistów do różnych działów. Cały czas rozbudowujemy mobilny serwis, dział sprzedaży krajowej i zagranicznej.

Jak w związku z pandemią zmienił się rynek pracy? Jak, Państwa zdaniem, kształtować się będą trendy w nadchodzących miesiącach?

Marcin Kanik, dyrektor ds. Handlowych ATLAS Poland: Większość firm patrzy na nadchodzące miesiące ze szczególną uwagą.

Na bieżąco sprawdzamy sytuację na rynku i dopasowujemy się do realiów związanych z pandemią. Już na początku 2020 roku wprowadziliśmy usprawnienia, które pozwoliły przejść przez szczyt zachorowań bez spadku sprzedaży.

Otrzymali Państwo niedawno grant w ramach konkursu grantowego Invest in Pomerania. Jaka to kwota i na co zostaną przeznaczone te pieniądze?

Tak, został nam przyznany grant na kompleksowe zagospodarowanie terenu pod budowę hali magazynowo-warsztatowej. Zgodnie z grantem, środki te zostaną przeznaczone głównie na roboty ziemne i przygotowanie gruntu pod dalszą inwestycję.

W jakim kierunku zmierza obecnie ATLAS Poland?

Marcin Kanik, dyrektor ds. Handlowych ATLAS Poland: Mimo całego zawirowania związanego z pandemią, planujemy i realizujemy rozwój na rynku krajowym oraz na kilku rynkach zagranicznych. Inwestujemy głównie w rozwiązania, które podnoszą poziom naszych usług. Chcemy jeszcze szybciej i elastyczniej odpowiadać na potrzeby naszych klientów.

Podpisanie umowy pomiędzy Rumia Invest Park a Atlas Poland
Podpisanie umowy pomiędzy Rumia Invest Park a Atlas Poland Rumia Invest Park

Konkurs grantowy Invest in Pomerania to 10, 4 mln złotych dla pomorskich przedsiębiorców, którzy w trudnych czasach pandemii otrzymają wsparcie w realizacji swoich inwestycji. Każdy z wybranych projektów może liczyć na dofinansowanie w wysokości do 800 tyś zł. Dzięki udzielonym grantom w regionie powstanie 13 nowych inwestycji przemysłowo-magazynowych, realizowanych przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców, a na Pomorzu przybędzie 16 ha nowych terenów inwestycyjnych.
Maciej Silarski, kierownik projektu Invest in Pomerania, Agencja Rozwoju Pomorza S.A.

Atlas Poland – nowy inwestor w Rumia Invest Park. Spółka otrzymała 800 tys. zł w ramach konkursu grantowego „Invest in Pomerania 2020”

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki