AQ Wiring Systems STG łączy Skandynawię z Pomorzem przez nowoczesne systemy okablowania. „Nasze produkty cechuje niezawodność”

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Szukamy rozwiązań służących polepszeniu ergonomii pracy oraz coraz nowocześniejszych rozwiązań teleinformatycznych mówi Ewa Sulewska, dyrektor zarządzający w AQ Wiring Systems STG sp. z o.o. w Linowcu
Szukamy rozwiązań służących polepszeniu ergonomii pracy oraz coraz nowocześniejszych rozwiązań teleinformatycznych mówi Ewa Sulewska, dyrektor zarządzający w AQ Wiring Systems STG sp. z o.o. w Linowcu AQ Wiring Systems STG
Z tych systemów okablowania korzystają wszyscy, jednak nie każdy wie, że powstają na Pomorzu, a dokładnie w nowoczesnej fabryce pod Starogardem Gdańskim. Mowa o firmie AQ Wiring Systems STG, która w województwie pomorskim zatrudnia około 400 pracowników. – Nasze produkty cechuje wysoka jakość, niezawodność i co ważne w branży elektrycznej, wysoki poziom bezpieczeństwa – mówi Ewa Sulewska, dyrektor zarządzający w AQ Wiring Systems STG w Linowcu.

Systemy okablowania nie mają dla Państwa żadnych tajemnic. Od kiedy je produkujecie i jak trafili Państwo na Pomorze?

Od początku istnienia firmy, czyli od ponad 20 lat, specjalizujemy się w produkcji okablowania, także posiadamy duże doświadczenie w tej branży. Współpracujemy z osobami, które są z nami od początku funkcjonowania firmy, zarówno na produkcji, jak i w administracji. Są ekspertami w swojej dziedzinie i przekazują wiedzę kolejnym pracownikom. To bardzo lojalna załoga. Także tak, można powiedzieć, że systemy okablowania nie mają dla nas żadnych tajemnic.

Firma powstała w wyniku tzw. joint-venture pomiędzy Connecto AB ze Szwecji a firmą Alphabet Stoneridge Inc. z USA. Właściciele szukali dogodnej lokalizacji, która uwzględniałaby bliskość Skandynawii oraz dobre połączenie komunikacyjne z Gdańskiem. To dlatego zaakceptowali propozycję Starogardu Gdańskiego.

Jakie zastosowanie mają Państwa produkty? Co je cechuje?

Nasze produkty mają zastosowanie w wielu branżach:

  • przemysłowej,
  • rolniczej,
  • leśnej,
  • produkcji autobusów,
  • pojazdów off-road,
  • w energetyce.

Mimo że nasza marka nie jest mocno rozpoznawalna, każdy z nas korzysta z różnego rodzaju maszyn i pojazdów, w których znajdują się wyprodukowane przez nas wiązki: autobusy, maszyny górnicze (ładowaczki i ciężarówki), maszyny do transfuzji krwi, maszyny pakujące, rolnicze, np. do zbierania ziemniaków, kosiarki do trawy, maszyny sprzątające ulice, odśnieżające lotniska, w silnikach łodzi motorowych, sprzęgłach kolejowych (połączenia wagonów), układach bezpieczeństwa dla stacji transformatorowych, w śmieciarkach i wózkach do przewozu bagaży na lotniskach, a także w pojazdach do ciągnięcia samolotów (towing tractors). Jest tego naprawdę dużo.

Nasze produkty cechuje wysoka jakość, niezawodność i co ważne w branży elektrycznej, wysoki poziom bezpieczeństwa.

Co wyróżnia Państwa na rynku?

Wyróżnia nas to, że mamy szerokie spektrum zastosowań dla naszych wiązek elektrycznych. Mamy produkcję high mix low-medium volume, czyli duża różnorodność, mały i średni wolumen. Ważne są dla nas szybkość reakcji, elastyczność oraz wysoka jakość produkowanego przez nas okablowania. Świadczymy też usługi polegające na proponowaniu rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta, wraz z przygotowaniem pełnej dokumentacji technicznej.

Jak wyglądał rozwój Państwa firmy, szczególnie mam tutaj na myśli siedzibę w Linowcu k. Starogardu Gdańskiego?

Na przestrzeni lat, wraz ze wzrostem zamówień od klientów, staraliśmy się zagospodarować każdą wolną powierzchnię w poprzedniej lokalizacji. Na początku zdecydowaliśmy się na rozbudowę budynku, później na wynajem kolejnego. W końcu doszliśmy do momentu, gdy brakowało nam miejsca na ekspansję. Stąd decyzja o budowie nowoczesnego zakładu w Linowcu, przystosowanego do specyfiki naszej produkcji i do naszych potrzeb.

Jakie technologie Państwo stosujecie? Korzystacie z innowacyjnych rozwiązań?

Zawsze podążamy za wymaganiami klienta. Szukamy rozwiązań służących polepszeniu ergonomii pracy oraz coraz nowocześniejszych rozwiązań teleinformatycznych. W naszej pracy kierujemy się też wytycznymi środowiskowymi, np. odeszliśmy od lutów ołowiowych. Chcemy by nasze technologie były nowoczesne i przyjazne środowisku. Należymy do międzynarodowej Grupy AQ, także możemy korzystać i wzorować się na rozwiązaniach stosowanych w innych zakładach.

Jaki jest zasięg sprzedaży Państwa produktów?

Jest to przede wszystkim rynek europejski, ale część wiązek jest produkowana również dla lokalnych klientów w Polsce.

Jakimi ważnymi kontrahentami i realizacjami mogą się Państwo pochwalić?

Naszymi klientami są znane światowe marki, z którymi łączy nas wieloletnia, partnerska współpraca, z której jesteśmy bardzo dumni. Byliśmy nagradzani tytułami „Dostawca Roku”, co samo w sobie stanowi reklamę i świadczy o zaufaniu naszych obecnych klientów. Są to również wspaniałe referencje dla nowych klientów, którzy zamierzają rozpocząć z nami współpracę.

Musieliście Państwo zmierzyć się z ryzykiem, którego nikt nie przewidział, czyli z pandemią koronawirusa. Nowy wirus mocno pokrzyżował Państwa plany? Jak wpłynął na branżę?

Nasza strategia związana z dużym zróżnicowaniem produkcji, wieloletnia współpraca ze znanymi klientami, długa obecność na rynku, a także oparcie na wiedzy i kompetencjach personelu pozwoliły na utrzymanie naszych planów sprzedażowych oraz załogi. W momencie kryzysu, mieliśmy mix zarówno nowych, jak i obecnych klientów. W niektórych przypadkach odnotowaliśmy spadek zamówień, ale u części klientów, zwłaszcza tych nowych, obserwowaliśmy wzrost – dzięki temu mogliśmy zbalansować sprzedaż. Szybko przeszliśmy też na pracę zdalną na stanowiskach, na których było to możliwe.

Jeśli chodzi o wpływ koronawirusa na naszą branżę, to widzimy, że część firm notuje spadki, a część radzi sobie dobrze w tych trudnych czasach.

Ile osób zatrudniacie Państwo na Pomorzu? Jakie zawody są najbardziej poszukiwane?

W tej chwili zatrudniamy około 400 pracowników. Skupiamy się na poszukiwaniu osób o odpowiednich kompetencjach. Prowadzimy rekrutacje na stanowiska montażysty/operatora, gdzie liczą się przede wszystkim zdolności manualne, dokładność i chęci do nauki.

Na większość stanowisk produkcyjnych nie wymagamy doświadczenia – nowe osoby przyuczamy po zatrudnieniu.

Bardzo cenimy sobie kandydatów z umiejętnością czytania schematów elektrycznych.

Jak w związku z pandemią zmienił się rynek pracy w Starogardzie Gdańskim? Jak kształtować się będą trendy w nadchodzących miesiącach?

Póki co, nie zaobserwowaliśmy znaczącego wzrostu bezrobocia na lokalnym rynku pracy. W Starogardzie jest wiele firm różnej wielkości, które działają w różnych branżach. Nie wszystkie pandemia dotknęła jednakowo. Nie przewidujemy zatem drastycznych zmian.

Szukamy rozwiązań służących polepszeniu ergonomii pracy oraz coraz nowocześniejszych rozwiązań teleinformatycznych mówi Ewa Sulewska, dyrektor zarządzający w AQ Wiring Systems STG sp. z o.o. w Linowcu

AQ Wiring Systems STG łączy Skandynawię z Pomorzem przez now...

Co jest największą przewagą Pomorza względem innych lokalizacji pod kątem realizacji projektów przemysłowych?

Z całą pewnością jest to strategiczne położenie z punktu widzenia transportu i logistyki: bliskość lotniska, portów czy autostrady. Dla nas jako firmy z korzeniami szwedzkimi istotne są dobre połączenia lotnicze i promowe z krajami skandynawskimi. Nie bez znaczenia jest też bliskość uczelni wyższych, skąd możemy pozyskać kandydatów do pracy.

Państwa produkty trafiają do wielu branż przemysłowych. Czy widzi Pani na Pomorzu potencjał do powstania nowych klastrów przemysłowych (np. automotive)?

Nasza firma buduje przewagę na różnorodności i to jest nasza siła. Korzyści z powstania klastrów przemysłowych widzę w przypadku firm, które dopiero wchodzą na rynek. To byłaby dla nich szansa i ogromne wsparcie w rozpoczęciu działalności.

Współpraca z Invest in Pomerania pomogła w realizacji Państwa działań na Pomorzu? Na czym polegało to wsparcie?

Przede wszystkim jesteśmy wdzięczni Invest in Pomerania za możliwość dostrzeżenia obszarów, w których nasza firma mogła się rozwinąć. Prowadzimy obecnie wspólny projekt, którego celem jest promocja Pomorza jako idealnego miejsca nie tylko do inwestowania, ale też do życia i pracy. W efekcie budujemy silny brand pod logiem Invest in Pomerania i AQ Wiring.

Podjęliśmy szereg różnego rodzaju działań, zmierzających do zwiększenia rozpoznawalności naszej marki: od sponsoringu lokalnych wydarzeń, promocji w mediach (radio, prasa), przez prowadzenie kampanii billboardowych, organizację konferencji prasowej, po profesjonalne sesje zdjęciowe i przygotowanie filmu promocyjnego.

Współpraca z Invest in Pomerania pomogła nam też zaistnieć w mediach społecznościowych, nawiązać kontakty z innymi podmiotami, organizacjami oraz umocnić wizerunek naszej firmy.

Razem z Invest in Pomerania promujecie Państwo region jako świetne miejsce do życia i pracy. Czy Pomorze może zachęcać pracowników z innych regionów Polski i Europy do relokacji?

Tak, Pomorze to świetne miejsce do pracy, ale i do wypoczynku, realizacji pasji i zainteresowań. Bliskość morza, lasów, jezior oraz wiele innych atrakcji turystycznych sprzyjają wzrostowi jakości życia i liczby osób, które decydują się przeprowadzić do Trójmiasta i okolic. Zatrudniamy pracowników ze Wschodu, którzy zdecydowali się na sprowadzenie całej rodziny do Starogardu.

Pomorze jest atrakcyjnym miejscem także dla inwestorów, którzy coraz częściej są zainteresowani tą lokalizacją. Z naszych doświadczeń możemy powiedzieć, że jest to rejon, który cieszy się dużą rozpoznawalnością wśród inwestorów niemieckich, zainteresowanych także naszą historią, sztuką i kulturą, oraz inwestorów skandynawskich, ze względu na dobrą komunikację promową i lotniczą.

Poleciliby Państwo innym inwestorom współpracę z Invest in Pomerania?

Zdecydowanie tak! Kluczowe jest właściwe rozpoznanie potrzeb inwestora, a profesjonalizm i kompleksowe podejście do realizacji projektów przez Invest in Pomerania na pewno pomogą w osiągnięciu sukcesu.

***************************************

Ewa Sulewska, dyrektor zarządzający w AQ Wiring Systems STG sp. z o.o. w Linowcu
Ewa Sulewska, dyrektor zarządzający w AQ Wiring Systems STG sp. z o.o. w Linowcu AQ Wiring Systems STG

Ewa Sulewska – lider zarządzania z wieloletnim doświadczeniem w międzynarodowych firmach z branży produkcyjnej. Obecnie w firmie AQ na stanowisku członka zarządu i dyrektora zarządzającego, nadzoruje zespół złożony z 400 pracowników zatrudnionych w nowoczesnym zakładzie produkującym wiązki kablowe i systemy połączeń dla światowych i znanych firm, dostawców sprzętu, maszyn, pojazdów, między innymi z branży przemysłowej, rolniczej, transportowej oraz medycznej. Od lat związana z województwem pomorskim.

W poprzednich latach zatrudniona na stanowisku dyrektora operacyjnego w firmie MOLEX, gdzie współuczestniczyła w założeniu firmy w powiecie starogardzkim i rozpoczęciu działalności produkcyjnej wiązek kablowych i światłowodowych wykorzystywanych w sieciach teleinformatycznych.

Swoje doświadczenie wykorzystała w organizacji kolejnego zakładu produkcyjnego od podstaw dla amerykańsko-szwedzkiej spółki joint-venture produkującej wiązki kablowe dla energetyki i rolnictwa.

Jest absolwentką Wydziału Ekonomicznego na Uniwersytecie Gdańskim na kierunku Organizacja Handlu Zagranicznego. Uczestniczyła w Programie dla Kadry Zarządzającej na Motorola University IL w USA. Posiada certyfikat poświadczający pozytywny wynik egzaminu Prince2. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i uczestniczy w konferencjach oraz programach doskonalących umiejętności przywódcze w ICAN Institute. Jej pasją są książki o treści biznesowej, podróże – te bliższe, jak i dalsze, oraz nowe wyzwania współczesnego zarządzania, zwłaszcza w zakresie zarządzania zespołem.

AQ Wiring Systems STG łączy Skandynawię z Pomorzem przez nowoczesne systemy okablowania. „Nasze produkty cechuje niezawodność”

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie