MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Hinc, wójt gminy Stara Kiszewa: Wiem, jakie są mocne strony gminy

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Andrzej Hinc, wójt Starej Kiszewy: "Wiem, jakie są mocne strony gminy"
Andrzej Hinc, wójt Starej Kiszewy: "Wiem, jakie są mocne strony gminy" materiały prywatne / Dziennik Bałtycki
- Gminę należy ukierunkować na mądrą i oszczędną gospodarkę komunalną - mówi Andrzej Hinc, wójt gminy Stara Kiszewa, którego przepytaliśmy w ramach nowego cyklu "Dziennika Bałtyckiego" - Samorząd od nowa.

Przed panem pięć lat działalności w samorządzie. Jakie inwestycje w pierwszej kolejności zamierza pan zrealizować?

- Przede wszystkim dokończę wszystkie projekty, na które już uzyskaliśmy dofinansowanie. W tegorocznym budżecie są to m.in. budowa sali sportowej przy szkole w Górze, droga Pałubin - Górne Maliki czy pierwszy etap kanalizacji Stare Polaszki - Kobyle. Dalsze działania będą angażowały się wokół spraw, którymi żyją mieszkańcy. Dlatego w opracowanym przeze mnie budżecie znajdą się środki na budowę i utrzymanie kolejnych dróg, bezpieczeństwo pieszych czy poprawę oświetlenia. Gmina intensywnie się rozwija, dlatego wciąż mamy dużo do zrobienia w zakresie uzupełnienia sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Tu pomimo ogromnej wykonanej pracy ciągle jest wiele do zrobienia. Gminę należy ukierunkować na mądrą i oszczędną gospodarkę komunalną.

Ma pan spore doświadczenie w pracy w samorządzie. Był pan zastępcą wójta, sekretarzem gminy, a także radnym powiatowym. Może pan już zatem działać bez konieczności wdrażania się w nowe obowiązki. To sporo ułatwia...

- Moja dotychczasowa działalność pokazuje, że nie potrzebuję czasu na naukę, która jest tak istotna w przypadku osób dopiero zaczynających działalność w samorządzie. Mam doświadczenie, które pozwoliło mi działać natychmiast po oficjalnym objęciu stanowiska. Poza tym bardzo istotne jest również to, że wiele osób, w tym także współpracowników, poznało mój styl pracy, otwartość na rozmowę, kompetencje i skuteczność. Wiem, jakie są mocne strony gminy, i ten potencjał chcę wykorzystać. Przez lata mojej pracy spotykałem się z mieszkańcami podczas różnego rodzaju zebrań czy wydarzeń organizowanych w gminie Stara Kiszewa i wiem też, jakie są ich potrzeby. Mogę im zagwarantować, że w działaniach gminy będzie pełne zaangażowanie i zrozumienie dla spraw, którymi żyją mieszkańcy.

Jakie zatem są ich potrzeby? Na których płaszczyznach zgłaszają konieczność zmian?

- Musimy działać w różnych przestrzeniach, wielowymiarowo. Niezwykle istotne jest zapewnienie wysokiego poziomu edukacji dzieci i młodzieży. Stąd też inwestycje, chociażby w infrastrukturę sportową, która jest tak ważna dla prawidłowego rozwoju młodego pokolenia. W temacie zdrowia także planujemy kilka ważnych przedsięwzięć, które myślę zadowolą mieszkańców. Wspólnie z naszym ośrodkiem zdrowia podejmiemy działania podnoszące jakość i dostępność do usług medycznych. W wyremontowanym budynku, po dawnym ośrodku, chcielibyśmy uruchomić usługi rehabilitacyjne. Zdaję sobie sprawę, jak ogromne są potrzeby w tym zakresie, i wiem, że jest to bardzo ważne dla mieszkańców. Chcielibyśmy rozwinąć nasz ośrodek zdrowia. Tu oczywiście potrzebne będą działania inwestycyjne, które pozwolą zwiększyć jego ofertę o dodatkowe specjalizacje. Unowocześnimy go m.in. poprzez zakup wyposażenia, w tym aparatu USG w gabinecie ginekologicznym, aby pacjentki mogły na miejscu korzystać z tak ważnego badania.

Zwykle wiele inwestycji w samorządach realizowanych jest z myślą o młodym pokoleniu, a co z seniorami? Czy oni również mogą liczyć na zmiany?

- Zdecydowanie tak. Chciałbym zapewnić jeszcze bogatszą ofertę dla seniorów i osób niepełnosprawnych. W planach mamy powiększenie Klubu Seniora w Lipach i utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego na bazie budynku poszkolnego w Olpuchu. Zaczęliśmy już także remont Ośrodka Pomocy Społecznej, planujemy także jego rozbudowę. Dzięki temu poprawią się warunki pracy i obsługi mieszkańców.

Sporym problemem zwłaszcza w małych miejscowościach, a dodajmy, że Stara Kiszewa liczy 20 sołectw, jest wykluczenie komunikacyjne. Autobusy kursują zbyt rzadko, a zdarza się, że niektóre miejscowości nie mają bezpośredniego połączenia ze Starą Kiszewą, gdzie znajduje się Urząd Gminy. Jest szansa na zmiany w tym zakresie?

- Uważam, że nadszedł czas, aby poprzez gminny transport publiczny poprawić dostępność komunikacyjną z mniejszych miejscowości do Starej Kiszewy. Wiem, jak ważne jest to dla mieszkańców. W czerwcu rozpoczną kursowanie autobusy na trzech liniach, na co pozyskaliśmy środki z Rządowego Funduszu Przewozów Autobusowych. Jesteśmy gminą turystyczną. W rozwoju gminy nie możemy zapominać, że jest ona także miejscem szczególnym dla tych, którzy wybrali ją ze względu na położenie i walory krajobrazowe. Głos i oczekiwania naszych gości też muszą być uwzględnione. Zdaję sobie sprawę, że dla jak najbardziej skutecznych działań kluczowa jest współpraca z sołtysami, organizacjami pozarządowymi, kołami gospodyń i strażakami.

Z pewnością jednym z wyzwań, które stoi przed samorządami w najbliższych latach, jest ekologia. Są pomysły, jak poprawić jakość powietrza? Czy gmina będzie stawiała także na współpracę?

- Dla rodzin będziemy kontynuować program „Czyste powietrze” i „Ciepłe mieszkanie”, które promują działania proekologiczne. W tym zakresie naszym partnerem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Gmina będzie otwarta na współpracę z województwem, powiatem i sąsiadami na realizację wspólnych projektów inwestycyjnych zwłaszcza w oparciu o środki zewnętrzne. Wspólnie działając, można więcej. Udało się przecież zrealizować sporo przedsięwzięć. Przebudowaliśmy wspólnie drogę wojewódzką przez Starą Kiszewę, ale kolejne zadania czekają.

Andrzej Hinc, wójt gminy Stara Kiszewa. Z wykształcenia jest politologiem. Ukończył studia podyplomowe z finansów unijnych oraz rolnicze. Samorządową działalność rozpoczął dwadzieścia dwa lata temu. Z gminą Stara Kiszewa związał się od 2008 r., gdzie pełnił funkcję zastępcy wójta, a od momentu objęcia mandatu radnego powiatowego - sekretarza gminy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki