Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Aktywni błękitni”. Wystartowała III edycja programu edukacyjnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Włączyło się 110 szkół

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Wystartowała III edycja programu edukacyjnego „Aktywni błękitni”
Wystartowała III edycja programu edukacyjnego „Aktywni błękitni” Jakub Steinborn
W tym roku szkolnym w edukacyjny program „Aktywni błękitni” Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie włączyło się 110 szkół z regionu Dolnej Wisły. Akcję na rok szkolny 2021/2022 zainaugurowano we wtorek, 12 października w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku spektaklem taneczno-muzycznym pt. „Rodzaje Błękitu”, z udziałem uczniów szkół biorących udział w przedsięwzięciu.

Wystartowała III edycja programu edukacyjnego „Aktywni błękitni” Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Spektaklem taneczno-muzycznym pt. „Rodzaje Błękitu” w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku we wtorek, 12 października rozpoczęto III edycję programu edukacyjnego „Aktywni błękitni – szkoła przyjazna wodzie”. Z założenia to szeroko zakrojony plan działań, mający połączyć, pod egidą Wód Polskich, szkoły rozwijające edukację wodną, w szczególności w zakresie dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Program daje możliwość:

  • przeprowadzenia lekcji w terenie,
  • zapoznania się z obiektami hydrologicznymi i zasadami ich funkcjonowania,
  • szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i edukacji wodnej.

W tym roku szkolnym w edukacyjny program Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie włączyło się 110 szkół z regionu Dolnej Wisły.

– Cieszę się, że tak licznie przyszłyście, aby kolejny rok edukować się w kwestiach związanych z wodą, aby się na tę wodę uwrażliwiać, by wiedzieć, że woda to jest skarb, ale również żywioł – przy okazji wtorkowego wydarzenia mówił Karol Rudomina, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku i organizator programu. – Dzisiejszym spektaklem, który będzie dotyczył tematyki wodnej zapoznacie się z tą materią jeszcze bardziej.

– Chciałbym serdecznie podziękować naszym partnerom: komendom wojewódzkim policji z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, straży pożarnej, również komendom tych trzech województw, oraz kuratoriom oświaty za to, że jesteście z nami, że czynicie tyle pożytecznego – dodał. – Przekazujecie uczniom, jak bezpiecznie obchodzić się z wodą.

Wystartowała III edycja programu edukacyjnego „Aktywni błękitni”
Wystartowała III edycja programu edukacyjnego „Aktywni błękitni” Jakub Steinborn

Spektakl pt. „Rodzaje błękitu”, który zaprezentowano młodzieży, był próbą tego, by w eksperymentalny, nietypowy, awangardowy sposób uwrażliwić ją w temacie gospodarki wodnej. Tancerze w swoich etiudach pozowali w ruchu do specjalnie skomponowanej muzyki, a w zatrzymaniu – do wielkoformatowych obrazów malarstwa nowoczesnego. Intermediami do tych scen były słowa wypowiadane przez narratora, wygłaszającego krótkie eseje na temat suszy, powodzi, równowagi w przyrodzie i zaśmiecania wód.

Uzupełnieniem dla tekstów był także piękny, poetycki opis wiatrów Michaela Ondaatje z książki „Angielski Pacjent”. Morał dla młodej publiki płynął z tego taki, że ekologia i dbanie o otaczający nas świat to budowanie harmonii, która składa się na całość otaczającej nas przyrody.

„Aktywni błękitni”. Podsumowanie II edycji programu

W minionej edycji programu udział wzięło ponad 20 tysięcy uczniów szkół podstawowych z obszaru działania RZGW w Gdańsku. Za jego sprawą przeprowadzono 320 godzin zajęć lekcyjnych w zakresie gospodarki wodnej i bezpieczeństwa nad wodą. Szkoły biorące udział w programie podjęły ponad 750 inicjatyw związanych z gospodarką wodną, oddziałujących na społeczności lokalne, propagujących dobre praktyki i bezpieczne nawyki, włączając się w kampanie #Wodytonieśmietnik, STOP POWODZI i STOP SUSZY.

Wody Polskie planują kolejne inwestycje przeciwpowodziowe, m.in. by chronić okolice Gdańska i Żuławy.

Wody Polskie zapowiadają przeciwpowodziowe inwestycje na Pom...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki