Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 lat "Dziennika Bałtyckiego" Pisaliśmy w 2007r. Dłuższa praca kobiet konieczna

red.
To już chyba przesądzone: wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien zostać zrównany. W sukurs finansistom, przerażonym perspektywą coraz większych dopłat budżetowych do emerytur w starzejącej się Polsce, przyszedł rzecznik praw obywatelskich, który dostrzegł, że bez wprowadzenia zmian przyszłym emerytkom grozi życie na skraju ubóstwa.

W Polsce pracujemy znacznie krócej niż przeciętny mieszkaniec UE. W 2006 roku kobiety przechodzące na emeryturę miały średnio 56 lat, a mężczyźni 57,9 lat. W UE wiek ten wynosi odpowiednio 60,4 i 61,4 lat.

- Jeśli Polska nie wydłuży okresu pracy, to w kolejnych latach lawinowo rosła będzie liczba emerytów, a budżet zmuszony będzie dopłacać coraz wyższe kwoty do pierwszego filaru - ocenia Robert Gwiazdowski, prezes Centrum im. A. Smitha i były prezes rady nadzorczej ZUS.W nowym systemie krótsza praca oznaczać będzie niższe świadczenie. I to znacznie niższe: kobieta , która skończy pracę w wieku 60 lat, dostanie ok. 36-proc. mniej niż 65-letni mężczyzna. W rzeczywistości różnica w emeryturach może być jeszcze większa.

„Dziennik Bałtycki”, 2007 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki