Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 lat "Dziennika Bałtyckiego". Pisaliśmy w 1986 r. Symbole wrócą na Westerplatte

red.
Od 1945 r. do 1963 r. na mogiłach obrońców Wybrzeża na Westerplatte stał drewniany krzyż. Później w tym miejscu pojawił się czołg biorący udział w wyzwalaniu Gdańska. W tamtych czasach nie brano pod uwagę prawdy historycznej (czołgi nie wyzwalały przecież Westerplatte) i nie liczono się z tradycją.

Dziś nadeszła pora, aby symbole II wojny światowej stanęły na właściwym miejscu. Jeszcze podczas strajku w sierpniu ub.r. portowcy wysunęli postulat, aby przeniesiony w 1963 r. na cmentarz w Nowym Porcie krzyż wrócił na Westerplatte. Postulat jakoś zapodział się wśród innych i dopiero niedawno inicjatywa odżyła.

Obecnie obok mogiły z prochami mjr. Sucharskiego znajduje się namiastka dawnego symbolu - siostry zakonne zawiesiły na drzewie krzyżyk. Decyzją prezydenta miasta Gdańska zamiast czołgu stanie autentyczny krzyż. Czołg zostanie na razie przeniesiony kilkadziesiąt metrów w stronę morza - prawdopodobnie obok fortu z 1911 r.Ważną też jest sprawa poprawienia napisów na płytach pamiątkowych (np. błędnie jest podana nazwa wsi, w której urodził się mjr Sucharski).
"Dziennik Bałtycki", 1986 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki