MKTG SR - pasek na kartach artykułów

17 kg bursztynu wydobyto na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej do tej pory! Jak duże jest złoże "Bałtyckiego Złota" w tym miejscu?

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Wideo
od 16 lat
Już 17 kilogramów bursztynu wydobyto do tej pory przy okazji budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną! Wykonawcy prac przy przekopie wdrożyli specjalne procedury, które mają zabezpieczyć bryłki kopaliny znalezione na budowie. Zaznaczmy, o złoża bursztynu pytali w specjalnej interpelacje posłowie. Urząd Morski w Gdyni potwierdził niedawno, że bursztynu na terenie inwestycji jest tak mało, że nie opłaca się go specjalnie poszukiwać i wydobywać.

Bursztyn na Przekopie Mierzei Wiślanej. Ile go wydobyto?

O 6,9 tonach bursztynu poinformował Piotr Dziadzio z ministerstwa klimatu i środowiska w odpowiedzi na interpelację posłów. O dokładną wielkość złóż bursztynu w miejscu przekopu mierzei dopytywał w interpelacji m.in. poseł Lewicy Marek Rutka. Wg Piotra Dziadzio, z dokumentacji geologicznej inwestycji wynika, że w tzw. lokalizacji "Kąty Rybackie" znajduje się niemal 7 ton kopaliny. Jest ono jednak w kategorii rozpoznania D - czyli najniższej.

Ciekawy okaz bałtyckiego złota! Co kryje bryłka bursztynu znaleziona przez jednego z mieszkańców?

Warto przypomnieć, że o takiej samej wielkości bursztynowego złoża na przekopie informował w również w Sejmie, w lipcu ub. roku Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. Informacja ta stała się wówczas przyczyną dyskusji.

- Należy podkreślić, że cena bursztynu jest kilkukrotnie wyższa od ceny srebra i może wynosić nawet 20 tys. zł za kilogram - mówił wówczas w Sejmie poseł Marek Rutka i dopytywał o zarządzanie złożami kopaliny zalegającej na przekopie.
Jednak już dzień po wystąpieniu Macieja Małeckiego, ówczesne ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej prostowało słowa wiceministra.

- Wartość 6,9 tony to ilość bursztynu, która znajduje się na całej Mierzei Wiślanej, nie zaś na terenie samej budowy - brzmiało oświadczenie resortu, któremu przewodził Marek Gróbarczyk (opublikowane na Twitterze). - Informujemy, że na terenie budowy przekopu Mierzei Wiślanej znajdują się dwa złoża bursztynu: 900 kg i 500 kg, przy czym tylko jedno z nich nadaje się do wydobycia.

Zobacz także:
Duże złoża bursztynu na Przekopie Mierzei Wiślanej

Wydobycie bursztynu nieopłacalne?

Czy w przypadku niedawnej odpowiedzi Piotra Dziadzio z Ministerstwa Klimatu i Środowiska mamy do czynienia z podobną pomyłką przedstawiciela Ministerstwa Klimatu i Środowiska? Zaznaczmy, w styczniu tego roku Urząd Morski w Gdyni (ta instytucja jest inwestorem przekopu) przyznał, że zrezygnował całkowicie z eksploatacji złóż bursztynu na terenie inwestycji.

"Złota Bałtyku" jednak nieopłacalne? Nie będzie zysków z bursztynu, który miał być wydobyty z przekopu Mierzei Wiślanej!

- Z uwagi na ekonomiczną nieopłacalność wydobycia, stwierdzoną na podstawie analiz (stosunek potencjalnej ilości bursztynu i jego jakości do nakładów związanych z wydobyciem), podjęto decyzję o niewystępowaniu o koncesję na wydobycia - tłumaczyła Magdalena Kierzkowska, rzecznik gdyńskiego UM. Dodała również, że krok ten wynika z zapisów specustawy o budowie kanału żeglugowego z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany - inwestor nie występuje o wydanie koncesji, jeżeli wydobycie kopalin byłoby ekonomicznie nieuzasadnione.


Przekop Mierzei Wiślanej. Tony bursztynu na przekopie mierzei to pomyłka? Poseł Rutka: Czy bursztyn potajemnie wyjeżdża z terenu budowy?

W odpowiedzi na niedawną interpelację posłów Lewicy Piotr Dziadzio zaznaczył, że dotychczas z terenu przekopu wydobyto 17 kg bursztynu (prace budowlane, w tym wykopy, trwają tam już nieco ponad rok).

Informację tę potwierdziła Magdalena Kierzkowska. Urobek stanowi własność Skarbu Państwa. Został on zabezpieczony i zostanie przekazany Urzędowi Morskiemu. Kierzkowska dodała, że wykonawca prac wdrożył specjalne procedury, które mają zabezpieczać "wyciek" ewentualnych znalezisk. Procedury te skontrolował je Okręgowy Urząd Górniczy i nie zgłosił uwag.

Bursztyn z przelewającą się w środku wodą

Ciekawy okaz bałtyckiego złota. Co kryje bryłka bursztynu zn...

promo]1973211;1;[/promo]

Wybierz rower idealny na wiosenne przejażdżki

Materiały promocyjne partnera

Zobacz produkty przeznaczone do pielęgnacji

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki