MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przekop Mierzei Wiślanej. Tony bursztynu na przekopie mierzei to pomyłka? Poseł Rutka: Czy bursztyn potajemnie wyjeżdża z terenu budowy?

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Ile bursztynu znajduje się na terenie przekopu Mierzei Wiślanej?
Ile bursztynu znajduje się na terenie przekopu Mierzei Wiślanej? Materiały prasowe Besix/NDI
Sprawą eksploatacji złóż bursztynu z terenu przekopu Mierzei Wiślanej, według posła Lewicy Marka Rutki, zajmie się Najwyższa Izba Kontroli. - Jestem po rozmowie z Marianem Banasiem o tej sprawie - podkreśla Marek Rutka.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zdementowało wypowiedź Macieja Małeckiego, wiceministra aktywów państwowych o 6,9 tonach bursztynu na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. Dwa rozproszone złoża w miejscu prac mają w sumie obejmować 1400 kg. W dodatku do wydobycia ma nadawać się tylko część z nich.

Zaznaczmy, w czasie czwartkowych obrad w Sejmie Marek Rutka pytał o "zarządzanie" złożami bursztynu odkrytymi na terenie przekopu Mierzei Wiślanej, m.in. czy wydobycie nadzoruje Wyższy Urząd Górniczy?

- Ile bursztynu znajduje się na terenie przekopu, kto wydobywa i komu sprzedaje tę kopalinę? Czy Należy podkreślić, że cena bursztynu jest kilkukrotnie wyższa od ceny srebra i może wynosić nawet 20 tys. zł za kilogram - mówił poseł Marek Rutka.

Przekop Mierzei Wiślanej. Opinie za i przeciw budowie kanału na Mierzei Wiślanej. Po co przekop i czy ta inwestycja się opłaca?

Prawie 7 ton bursztynu?

Jak podkreślił w odpowiedzi wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, w miejscu prowadzonych prac ziemnych pod kanał żeglugowy znajduje się złoże 6,9 ton bursztynu (opierał się na dokumentacji ministerstwa środowiska).

- Wg informacji pozyskanych z Urzędu Morskiego w Gdyni, prace ziemne na terenie przekopu mierzei prowadzone są jeszcze ponad złożem bursztynu - odpowiadał w Sejmie Maciej Małecki. Wg wiceministra, wydobycie złóż kopaliny z terenu inwestycji jest regulowane zapisami specustawy, na podstawie której realizowana jest budowa przekopu. Dodał, że prac nie nadzoruje obecnie WUG, ale prośba o takowy zostanie do niego skierowana.

- Skoro jest bursztyn i planowane jest jego wydobycie, to komu przyznano koncesję na takie prace? - dopytywał Marek Rutka. - Takie obowiązują przepisy. Jakiekolwiek prace eksploatacyjne na Mierzei Wiślanej bez koncesji są zagrożone potężnymi karami.

Maciej Małecki wyjaśniał, że zgodnie ze specustawą, o koncesję na wydobycie bursztynu będzie mógł wystąpić inwestor przekopu, czyli Urząd Morski w Gdyni, nadzorowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Resort ten dziś rano zdementował informacje o niemal 7 tonach bursztynu w miejscu przekopu.

Ministerstwo zaprzecza

- Wartość 6,9 tony to ilość bursztynu, która znajduje się na całej Mierzei Wiślanej, nie zaś na terenie samej budowy - czytamy w oświadczeniu resortu na Twitterze. - Informujemy, że na terenie budowy przekopu Mierzei Wiślanej znajdują się dwa złoża bursztynu: 900 kg i 500 kg, przy czym tylko jedno z nich nadaje się do wydobycia.

Dwa złoża bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej. Bursztynem chcieliby sfinansować przekop

To wersja mniej więcej zgodna ze wstępnymi ekspertyzami geologicznymi, przeprowadzonymi na terenie przyszłego przekopu jeszcze w roku ubiegłym. Badania wykazały dwa, niewielkie złoża w rejonie przekopu, co potwierdził wówczas minister Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Przekop Mierzei Wiślanej. Internauci wyśmiewają flagową inwestycję polskiego rządu. Zobacz TOP 20 najlepszych memów

O tym, że Mierzeja Wiślana i Żuławy skrywają złoża „złota Bałtyku” wiadomo nie od dziś, co potwierdzali m.in. przedstawiciele Oddziału Geologii Morza w Gdańsku Państwowego Instytutu Geologicznego (jeszcze w 2016 r. przedstawiciele rządu Beaty Szydło twierdzili, że wydobycie i sprzedaż bursztynu z terenu przekopu sfinansują całą inwestycję). Geolodzy podkreślali jednak, że są to źródła rozproszone, trudne w eksploatacji.

- Moje pytanie wywołało spore zamieszanie wśród przedstawicieli rządu - podkreśla Marek Rutka. - Które z ministerstw ma w końcu rację co do wielkości złóż bursztynu w miejscu przekopu? Czy prawdą jest, że potajemnie wydobywany bursztyn wyjeżdża z terenu budowy (zaprzeczał temu Maciej Małecki)? Pamiętajmy, że bursztyn może się znajdować nie tylko w lądowej części przekopu ale także na terenie przyszłych torów wodnych. Ta sprawa jest rozwojowa. Jestem po rozmowie z szefem NIK Marianem Banasiem. Izba ma zbadać tę sprawę.

Dodajmy, że kanał przez Mierzeję Wiślaną ma być częścią polskiej, niezależnej od Rosjan drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany. Cały szlak prowadzić będzie do portów po polskiej części zalewu, w tym do portu w Elblągu, który ma być głównym beneficjentem inwestycji (dzięki przeładunkom towarów). Koszt to niemal 2 mld zł. Budowa ma zakończyć się w roku 2022.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki