11 lutego 2020 uroczystości we Władysławowie. Symboliczny rejs gen. Hallera równie ważny jak zaślubiny

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Gen. Haller we Władysławowie 11 lutego 1920 Archiwum
Sto lat temu gen. Józef Haller przybył do Władysławowa. Na pokładzie kutra Seestern wyruszył na polskie morze. Dziś ciąg dalszy uroczystości setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, upamiętniających m.in. tamten symboliczny rejs.

11 lutego 1920 roku na plażę we Władysławowie dotarł z Pucka pododdział Wojska Polskiego z generałem Józefem Hallerem na czele.

Na dowódcę Frontu Pomorskiego, który przejmował od Niemców Pomorze i włączał region w granice odrodzonej Rzeczpospolitej, jego adiutanta, ks. Józefa Wryczę, który w pamiętny sposób przemawiał w czasie mszy św. 10 lutego 1920 r. w Pucku, a także kontradmirała Kazimierza Po-rębskiego (pierwszego dowódcę polskich sił morskich) czekała grupa kaszubskich rybaków.

Całe Pomorze świętuje rocznicę zaślubin Polski z morzem. Relacja dzień po dniu!

Goście wsiedli na pokład rybackiej łodzi, którą dopłynęli następnie na pokład większego kutra Seestern (Jutrzenka), który czekał kilkadziesiąt merów od brzegu. - We Władysławowie nie było wówczas portu, tylko w taki sposób można było jedynie dostać się na pokład większej jednostki - mówi dr Krzysztof Korda, współautor, obok prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, okolicznościowego albumu pt. „Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej. W setną rocznicę 1920-2020”.

Zaślubiny Polski z morzem. Galerie archiwalnych zdjęć

Na Seesternie generał Haller odbył pierwszy rejs po polskim morzu. Rejs miał wymiar symboliczny, nie mniejszy od słynnego wrzucenia w morskie fale pierścienia w Pucku 10 lutego 1920 r. - po raz pierwszy po zaborach na morzu obecni byli przedstawiciele polskiego państwa i jego sił zbrojnych.

Z tamtego wydarzenia zachowało się archiwalne zdjęcie. Gen. Haller stoi w rybackiej łodzi, wraz z grupą oficerów, w otoczeniu rybaków. Nietrudno ich rozpoznać. Ubrani są w charakterystyczne kapelusze chroniące przed wodą, sztormiaki, wyróżniają ich sumiaste wąsy i brody.
Polskich Pomorzan, Kaszubów, reprezentowali: Antoni Muża z Helu, Józef Goyka z Chłapowa, Józef Bolda z Chałup, Jan Muża z Chałup, Wincenty Konkol z Kuźnicy, Bolesław Budzisz z Kuźnicy oraz Konrad Długi z Jastarni.

Kontrowersje wokół setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem

Rekonstrukcje, biegi, koncerty. Program wydarzeń

11 lutego 2020 r., godz. 10.00 Władysławowo, Hallerówka, ul. Morska 6 - rekonstrukcja wypłynięcia Hallera pod biało-czerwoną banderą na wody polskiego morza, przemarsz na plażę oraz przysięga uczniów z gminy Władysławowo. Ponadto odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem przy ul. Hryniewieckiego (obok Kapitanatu Portu).

11 lutego 2020 r., godz. 18.00 Zespół Szkół nr 1 we Władysławowie (patio) - program słowno-muzyczny pt. „Morze, nasze morze” przygotowany przez uczniów.

11 lutego 2020 r., godz. 19.00 Wejherowskie Centrum Kultury - Koncert na 100-lecie z udziałem Leszka Możdżera, Agnieszki Duczmal, Mirosława Baki i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

14 lutego 2020 r., godz. 11.00 Borowy Młyn, gmina Lipnica - uroczystość związana ze 100-leciem powrotu Pomorza do Polski.

14 lutego 2020 r. Gdańsk, Ergo Arena - rozdanie nagród w konkursie plastycznym „Historia powrotu Pomorza do Polski” podczas meczu siatkarzy Trefla. 16 lutego 2020 r. VI Bieg Zaślubin Polski z Morzem „Od Hallera do Hallera”.

28 lutego 2020 r., godz. 19.00 „Koncert na 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem” - Polska Filharmonia Simfonia Baltica w Słupsku. Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 10 lutego 2020 r. w kasie filharmonii.

27 czerwca 2020 r. Puck - Światowy Zjazd Kaszubów.

Całe Pomorze świętuje setną rocznicę zaślubin Polski z morzem

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kaszubi

Po co ,aby znowu PO mogło ośmieszać Pana Prezydenta

Dodaj ogłoszenie